Forum

11 Nisan 2017 &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

11 Nisan 2017 & 5651 Sorunu

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
694 Görüntüleme
(@YukselBASTAN)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

mrb arkadaşlar,

iletişim bakanlığının sitesini tam anlamıyla taradım diyebilirim ama ip log imzalama programı YOK. Resmi gazeteyi okudum orada da herhangi bir şey YOK. Forumları aradım hepsindeki link direk iletişim bakanlığının ana sayfasına atıyor " https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Anasayf a" kısacası hiçbir yerde düzgün bir açıklama bulamadım. 

İçerde check point firewallum var benim logları şimdi neyle imzalatmam gerekiyor? ya da artık öyle birşeye gerek yok mu?

Varsa bunu nasıl çözebilirim? 

Tavsiyelerinize ihtiyacım var,

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/04/2017 13:57

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/IP-Log-Imzalayici

Muhtemelen bu sebepten download'ını bulamıyorsunuz.

Gönderildi : 26/04/2017 14:57

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

"Madde 5 – (1) e) Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.” bendinden “Başkanlık tarafından verilen yazılım ile,” ibaresi çıkartılmıştır.

Yani artık kurumun programını kullanmak zorunda değilsiniz. Başka bir log tutma programı ile log tutabilirsiniz. Şart kalktığı için de siteden kaldırmışlar programı varsa yedek alan birileri internetten indirip yada sitede kullanan kimseler varsa bir kopyasını size vermebilirse kullanabilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 26/04/2017 15:27

(@YukselBASTAN)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

bu konu ile ilgili olarak kullanabileceğimiz bir program tavsiye etmenizi rica ediyorum ya da download yapabileceğim bir link verebilirseniz ona göre araştırmamı devam ettirmek istiyorum. Doprudan check point Firewall'dan aldığım logları sanırım kullanamıyoruz bu amaç için.

tşkler.

Gönderildi : 27/04/2017 18:42

(@Anonim)
Gönderiler: 0

logsign

Gönderildi : 28/04/2017 11:58

(@SerkanDECEN)
Gönderiler: 4
Active Member

"Madde 5 – (1) e) Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.” bendinden “Başkanlık tarafından verilen yazılım ile,” ibaresi çıkartılmıştır.

Yani artık kurumun programını kullanmak zorunda değilsiniz. Başka bir log tutma programı ile log tutabilirsiniz. Şart kalktığı için de siteden kaldırmışlar programı varsa yedek alan birileri internetten indirip yada sitede kullanan kimseler varsa bir kopyasını size vermebilirse kullanabilirsiniz.

Selamlar,

Benim kafamı karıştıran, artık logları imzalatma zorunluluğu mu kalktı? yoksa imzalatma zorunluluğu diğer firmaların programlarında devam ediyor mu?

Kolay gelsin herkese..

Gönderildi : 02/05/2017 21:00

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

daha önce bakanlığın paylaştığı uygulama, bir zorunluluk değil, tercihti.

görünen, hala aynı devam etttiği.

mevcut loglarınızı, time stamp/zaman damgası ile saklayabilir veya bunu firmaların çözümleri ile sağlayabilirsiniz. bkz. coslat

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2017 01:56

Paylaş: