Forum

WIN7 Disk hatası. P...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WIN7 Disk hatası. PC yi Kurtaramıyorum

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
534 Görüntüleme
(@onurkucukavcu)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgisayar başlarken masaüstü geliyor fakat masaüstü simgeleri başlat menüsü gelmiyor. explorer.exe yide çalıştıramıyorum görev yöneticisi hiç bir şey işlemyor.    

Merhaba ÇözümPark ailesi elime bir notebook geldi. İşletim sisteminin kurulu olduğu disk RAW sistemi olmuş ve windows bu biçimi tanımıyor.Bende EASEUS programıyla dosyalraını kurtarıp D sürücüsüne recovery yaptım ve format attım.Bu seferde başlangıçta ID PW sordu admin user vb.. denedim olmadı.Sistemi kurtaramadım açıkçası.

Şimdi aynı programla D de ki recovery kurtarmaya çalışıyoruö 116 GB nin 96 sını bulabildi ve 3 gündür harici HDD ye kopyalıyor.Bundan sonra temizinden format atsam çözülür mü yoksa başka bir yolunu var mıdır bilenlerden yardım bekliyorum.

İŞLETİM SİSTEMİ : WIN7 STARTER

Bu arada cd den pw sıfırlama işlemi yaptım yemedi.

şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim

Gönderildi : 09/03/2017 13:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Konuyu windows client bölümüne açmanız gerekiyordu.

explorer.exe'nin çalışmamasına birçok şey sebep olabilir trojan, dll-kernel bozulması, startup da ki bir uygulama... boot cd ile restore deneyin.

RAW dönmüş diskten kurtarmada yine aynı disk üzerine kopyalama yapmanız büyük hata olmuş. O diske yazma yapmadan başka bir diske kopyalamanız gerekirdi. PW sormasının nedeni diskin şifrelenmiş olmasıdır bunu bios dan koyulmuş şifreyi girerek kaldırabilirsiniz ancak başka bir yolu yok.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2017 22:11

(@onurkucukavcu)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Konuyu windows client bölümüne açmanız gerekiyordu.

explorer.exe'nin çalışmamasına birçok şey sebep olabilir trojan, dll-kernel bozulması, startup da ki bir uygulama... boot cd ile restore deneyin.

RAW dönmüş diskten kurtarmada yine aynı disk üzerine kopyalama yapmanız büyük hata olmuş. O diske yazma yapmadan başka bir diske kopyalamanız gerekirdi. PW sormasının nedeni diskin şifrelenmiş olmasıdır bunu bios dan koyulmuş şifreyi girerek kaldırabilirsiniz ancak başka bir yolu yok.

Uzun uğraşlar sonucu 5 günün sonunda kurtarabildiğimi kurtarıp format attım fakat..

Birincil diskte sıkıntı yok sistem ona yüklü ama ayrılmış disk tekrardan RAW biçimine dönüşüyor. Tek disk mi yapmam gerekli bu durumda tekrardan format atmak istemiyorum

Gönderildi : 14/03/2017 19:54

(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member

Merhaba,

Bios'tan hdd şifresini kaldırırsanız iyi olur. Ayrıca kurtarmanın mantığına ters iş yapmışsınız en başta keşke en başta hariciye alsaydınız verileri.

Siz bence o diski birde bad sector taramasından geçirin. Az bile varsa müşteriye yenisini almasını söyleyin daha sonra daha fazla başını ağrıtmaması için. RAW'a dönüşmüş diskin içindekileri diskinternal partition recovery adlı programla birebir almıştım zamanında.

Gönderildi : 14/03/2017 20:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Açıkçası çok karışık yazıyorsunuz anlaşılması güç oluyor. Ayrılmış diskten kastınız nedir.
Bir disk partition'ında sık RAW durumu oluşuyorsa ya fiziksel bad sektor ya smart yani controlller yada chkdsk ile düzeltilemeyen disk table sorunu vardır. Hd tune gibi uygulamalardan smart durumuna bakarsanız fikir verir. Fiziksel bir tespit olmazsa en güvenli yol bütün dataları bir yere alıp o diski baştan fdisk yapmak OS kurmak deriz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2017 20:51

Paylaş: