Forum

2 farkli lokasyon c...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 farkli lokasyon calisan SQL bazli program yapisi

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@VolkanCelebi)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ufak bir isletme düsünelim bunlarin 2 farkli lokasyonlari olsun ve 2sinde de üretim yapiyor olsunlar. Bunlarin kullandigi da özel bir program var SQl bazli. Lokasyon1e bu programi yükledik ama isletme sahipleri lokasyon2 de yapilacak üretimin de eszamanli olarak lokasyon1 den görülebilmesini istiyor. Kullandiklari bu program ise bunu yapabiliyormus.

Simdi benim anlamadigim nokta su 2 tane SQL server nasil haberlesiyor. nasil bir teknoloji var aralarinda? Nasil senkronize olabiliyorlar. Bu konu kafama takildi, arkasinda yatan teknolojiyi anlamak acisindan.

Cevap verebilecek herkese tesekkürler

Gönderildi : 17/11/2016 03:57

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Ufak bir isletme düsünelim bunlarin 2 farkli lokasyonlari olsun ve 2sinde de üretim yapiyor olsunlar. Bunlarin kullandigi da özel bir program var SQl bazli. Lokasyon1e bu programi yükledik ama isletme sahipleri lokasyon2 de yapilacak üretimin de eszamanli olarak lokasyon1 den görülebilmesini istiyor. Kullandiklari bu program ise bunu yapabiliyormus.

Simdi benim anlamadigim nokta su 2 tane SQL server nasil haberlesiyor. nasil bir teknoloji var aralarinda? Nasil senkronize olabiliyorlar. Bu konu kafama takildi, arkasinda yatan teknolojiyi anlamak acisindan.

Cevap verebilecek herkese tesekkürler

Selamlar,

Arada kullanılan hat üzerinden site-to-site vpn ile yada başka bir bağlantı tipi ile(metro vs) ara katman bir program (exe vs) yardımı ile veriler eşitleniyor olabilir iki DB üzerinde. Oda muhtemelen eş kayıt olmasını önlemek adına tek yönlüdür. Başka bir metod'ta tek noktada bir DB sunucu bulunuyordur aktif olan diğeri Always On gibi bir teknoloji ile diğer tarafa replike oluyordur. Biraz daha detay verebilirseniz tahminden öteye gidebilir bu söylediklerimiz.

SQL versiyonu, kullanılan bağlantı çeşiti, özel değilse program adı gibi gibi..

[düzeltme] ben tam anlamamışım soruyu. gerçi cevap yukarıda bulunmakta ama özetlemek gerekirse: SQL Always On teknolojisi ile yada yukarıda bahsettiğim aktarım programları ile yada tek sql kullanarak diğer lokasyondaki clientler lokasyon1 deki sql'e bağlantı kurularak yapılabilir(performans hattın hızına bağlı olarak)

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 17/11/2016 12:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2015/02/22/sql-server-2014-database-mirroring-adim-adim-kurulum-ve-temel-yapilandirma.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/11/2016 12:35

Paylaş: