Forum

Sıfırdan Bilgi İşle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sıfırdan Bilgi İşlem Bölümü Kurulumu hk.

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,827 Görüntüleme
(@BeratTASCI)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Yeni kurulacak bir fabrika için sıfırdan bilgi işlem departmanı kurulumu yapacağım, bu konuda nasıl başlamam konusunda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bilgi işlem departmanı ile ilgili olmazsa olmaz standartlar nelerdir?

Orta ölçekli bir fabrika olacak başlangıçta 150 - 200 client arasını yönetmemiz gerekecek.

Ürün yapılanma şeması nasıl olmalı?

Sunucu, switch ve firewall önerileriniz olursa dikkate alacağım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/09/2016 19:53

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Berat bey,

yanlış hatırlamıyorsam, portal üzerinde benzer talep için 5/6 farklı post mevcut, inceleyebilirsiniz.

sorularınız, tüm adımları ile danışmanlık süreci getirir.

portal üzerinde mutlaka cevaplar alırsınız, ancak kimse yapıyı görmeden, doğru kurguyu yapılandıramaz.

terminal sayınızda az olmadığından, risk almanızı tavsiye etmem.

fikir vermek açısından, aşağıdaki noktalara göz atmanızda fayda var.

- kurumu tanıyan siz olduğunuzdan, öncelikle alt/üst bütçe limitini öğrenmelisiniz.

- kesintiye ne kadar tahammülleri var ?

- veri trafiği kapasite planlamasına ihtiyacınız var.

- güvenlik, vb. birçok adım için 27001 standartlarını edinip, okumalısınız.

- ek olarak sistem odasını tek bir marka ile anlaşarak, marka bağımlılığı oluşturmanız ileride sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

örn, server hp, storage emc, switch cisco, wifi unifi vb. diye düşünebilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2016 02:43

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gelecek stadartlaşmaya gidiyor. İş yapılan veya iş yaptıran firmaların haricinde declet bazı durumlarda 27001 standartı istiyor. Bence yapınızı buna göre dizayn edinki ileride bu belgeyi edinmek için fazla masraf yapmayın. Öncelikle odanız diğer birimlerden ayrı olmalı. Sistem odası ayrı yerde olmalı. Yedekli enerji ve soğutma sistemi olmalı. Ayrıca yangın söndürme  sistemi olmalı. Bunlar çok genel hatlar siz biraz istediklerinizi ortaya koyarsanız ona göre fikirler gelecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/09/2016 22:47

(@BeratTASCI)
Active Member
Konu başlatıcı

Turan bey;

Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum forumda bulamadım ama tekrardan bakacağım, danışmanlık hizmeti muhakkak olacak bence de gerekli bir hiiiizmet ve daha enterprise konularda destek hizmeti de gerekecek. marka konusunda dediğinizi göz önünde mutlaka bulunduracağım. 

İyi akşamlar.

Gönderildi : 05/09/2016 01:50

(@BeratTASCI)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza bey;

Dediğiniz gibi mutlaka oda ayrı ve yedeklemeli olarak soğutma, UPS gibi sistemler olacak, 27001 standartlarınıda araştırmaya başladım.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Bu tarz güzel mesajlarınız bana yol göstermekte. 

İyi akşamlar.

Gönderildi : 05/09/2016 02:02

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Aklınıza takılanları mutlaka yazın güzel fikir paylaşımları çıkacaktır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/09/2016 00:05

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Berat Bey merhaba,

Burdaki üstadlar varken pek bir şey yazmama gerek kalmıyor ama daha önceden yaşadığım tecrübeleri aktarmak için yazmak istedim.

Carrefourdan daha büyük bir firmada bilgiişlem sorumlusu olarak görev yaptım (sektördeki yıl sayım az olduğundan yöneticisi olamıyordum:) ) 

Gördüğüm en büyük eksiklikler altyapı ,özellikle kablolama yaptırdığınız firmayı dikkatli seçin.

Odalardan sistem odasına çekilen kabloların hepsini gerekirse test ettirin, çoğu odadaki ethernet kablosu ya boşta yada çalışmıyor çıkabiliyor.Kabloların üstüne her katın odanın numarasını kodlattırın. Acces point repater kurulcaksa, her katta ve departmanda aynı sinyali yakalamasına dikkat edin (roaming).

Firewall olarak Fortinet çok tercih edilsede uzak durun , bir üstadım bana derdiki bakkalara bile kurmam bunu derdi o derece yani

Check Point kurun derim ben.Kabinetleri alırken ilerde yeni server eklenmesine karşı yüksek kapasitede alın 36u belki 42 u

Çalıştığınız firmanın sektörü ne olursa olsun verikaybı tahammülleri nedir iyi bilin.

Mailler çok önemliyse kesinlikle sistem odanızda bir exchange ile başlayın, Yok o kadar önemli değil derseniz hosting firmalarından alınız.

İnternetin 1 saat gitmesi 5 saat gitmesi 1 gün gitmesi firma için ne kadar önemli hepsini düşünün.

Sonra bunları yöneticisinize söyleyin ve maliyeti ortaya dökün eğer maliyet fazla gelirse,bunlar olmazsa ilerde bu sorunlar olur kabul edilebilir mi onları söyleyin.

Firmalar herzaman bilgiişlemi yük olarak görmüştür ama nedense mail trafiğinin durmasına internetin kesilmesine veri kaybına tahamülleri yoktur. Yahu paraya kıymazsan mağdur olduğundan ağlamıycan kardeşim.

Gönderildi : 06/09/2016 12:20

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Şimdi Carrefour ile neden kısyasladınız. :-))

Gönderildi : 06/09/2016 18:40

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Şimdi Carrefour ile neden kısyasladınız. :-))

Resul Bey kıyaslamam yanlış anlaşılmış olabilir 🙂

Ben kurumsallık yada marka adından dolayı değil metrekare olarak büyük ve geniş bir yerdir Üretim firmasıydı ve koşturmaca çok oluyordu,

Özellikle yanlış kablolamalar canınızı büyük binalarda yakıyor tekrar altyapıyı düzeltmeniz bir dünya zaman kaybı yaşatıyor.

Gönderildi : 07/09/2016 12:16

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

ülkemizde bellirli standartlar kağıt üzerinde kalıp, sahada uygulanmadığı sürece, altyapının her noktasında sorun yaşanabilir.

kurumlar, acı tecrübeler yaşamadan, yatırım yapmanının gerekliliğini ne zaman öğrenir bu tartışılır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/09/2016 12:31

(@www-rizasahan-com)
_

Güzel özetlemiş cümle hocam standartların kağıt üzerinde kalması.

Gönderildi : 07/09/2016 22:55

(@BeratTASCI)
Active Member
Konu başlatıcı

Paylaşımlarınız gerçekten çok değerli hepinize çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 19/10/2016 11:16

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 19/10/2016 13:00

Paylaş: