NAS (Qnap vb.) mi y...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

NAS (Qnap vb.) mi yoksa Cloud Yedekleme mi?  

  RSS
Mert Kaplan
(@MertKaplan)
Üye

Merhabalar,

 

 Firmamizda (17-20 arasi bilgisayardan olusan network) kullandigimiz yedekleme sistemini gelistirmek istiyorum. 

 Genel olarak ERP datalari, excel gibi dosyalar, outlook yedekleri gibi islemler icin olucaktir. Takribi 10GB yeterli olucaktir, tabi gunluk.(Nasil yedekleme en verimlidir bu konudada fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim)

 Benim icin tercih sebebi olan kriterler;

- Guvenlik, yedekler saglam kalmali. Hacker veya yedekleme hatalari, harddisk failure.

- Ag uzerindeki bilgisayarlardan belirledigimiz klasorleri yedeklemesi. (bunu calisma saatlerinde mi yapmali, yoksa acilis veya kapanista mi bilmiyorum, fikirlere acigim)

-  Gerektiginde bu yedek dosyalara kolay ulasabilmek.

- Maaliyet

- Stabil sekilde calismasi, mudahaleye az ihtiyack duymasi hatta mumkunse  

 

Not : Bu konuyla ilgili bir cok makale okudum ancak buradaki arkadaslarin tecrubelerle harmanlanmis fikirlerinin yerini tutmuyor. 

Alıntı
Gönderildi : 03/04/2015 00:54
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Yerinizde olsam 2 adet synology alırım.Bunlardan bir tanesini yedek olarak tutar diğerini replikasyon ile yedeğin yedeği yaparım. Bunlardan ikincisine otomatik zamanlama tanımlar belirlediğim zamanlarda açık diğer zamanlarda kapalı kalmasını sağlarım. İkisini farklı lokasyonlarda tutar bir tehlike durumunda ikisininde aynı ortamda olmasını engellerim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/04/2015 11:29
Mert Kaplan
(@MertKaplan)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Merhaba,
Yerinizde olsam 2 adet synology alırım.Bunlardan bir tanesini yedek olarak tutar diğerini replikasyon ile yedeğin yedeği yaparım. Bunlardan ikincisine otomatik zamanlama tanımlar belirlediğim zamanlarda açık diğer zamanlarda kapalı kalmasını sağlarım. İkisini farklı lokasyonlarda tutar bir tehlike durumunda ikisininde aynı ortamda olmasını engellerim.[/quote]

 

Merhaba,

 Synology ile ilgili araştırma yapmıştım ancak kaç HDD yuvalı olacağı konusunda tam bir fikir belirleyemedim. Serverin tamamını, bazı bilgisayarlardan belirlenen klasörleri yedeklemeyi düşünüyorum.

 Ayrıca bir diğer konuda, kötü niyetli hacker'in sisteme girdiğini varsaydığımızda network'e bağlı olan cihaza ulaşabilmesi ve yedeklere zarar vermesi olasılığı. Synology bu konuda iyi bir güvenlik sağlamakta mıdır?

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/04/2015 13:48
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu kadar güvenlik önemli olan noktalarda nas cihazından değil öndeki firewall yapısından çözüm üretmek gerekir. İçeride olacak saldırılara karşı gereksiz yetki kullanımı ve basit şifre kullanımından kaçınmalısınız. Synology üzerinde gereksiz servis kullanmaz ve düzenli yetkilendirme yaparsanız sıkıntı olmaz. Ayrıca bir tane daha alarak yedeğin yedeğini yapabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/04/2015 00:32
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

 Selamlar,

Azure üzerinde bir backup vault oluşturup kullanabilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/cloud_computing/archive/2013/08/11/windows-azure-zerinde-backup-vault-olu-turulmas.aspx  makaledeki gibi .

Elbetteki onpremises şeklinde backup alıp yapılandırabilirsiniz, ancak gelecek buluta doğru ilerliyor. Microsoft ile görüşüp bir fiyat alın bence.

Sonrasında qnap fiaytı alın bakalım. Sonrasında devam edebiliriz buradan. Dilerseniz, bütçe varsa 2 adet qnap alıp, replica tutabilirsiniz.

Kolay gelsin. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/04/2015 02:35
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Uğur şu anda bulut hizmetleri arasında Exchange Online hariç geri kalanları, dolar kuruda baz alındığında çok fazla. Bu hizmetler sanki biraz zamana kalacak gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/04/2015 16:15
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Uğur şu anda bulut hizmetleri arasında Exchange Online hariç geri kalanları, dolar kuruda baz alındığında çok fazla. Bu hizmetler sanki biraz zamana kalacak gibi.[/quote]

Rıza selam,

Fiyat konusunda bilgim yok. Ancak gelecek bir gün gelecek 🙂 Aslında pahalı değil ama bizdeki dolar kuru nedeniyle pahalı oluyor.  Ama şuan gördüğüm, insanlar artık yedeklerini azure üzerine alıyor ve her noktadan erişiyor. Sanallaştırma gibi, bu da dediğin gibi zamanla kullanılmaya başlanacak.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2015 13:37
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Selam Uğur,
Sanallaştırma ilk başta yavaş hızla ilerliyordu. Sonraları büyük bir ivme kazandı. Şu an sanallaşmayan yer yok gibi. Mail serverler buluta kayıyor. Büyük data ve hizmetler için ülkemizde her noktada internet hızının artması gerekiyor. Dolar olarak fiyat cazip noktaya gelir ise 5 yıla kadar çok şey değişir gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2015 16:23
Paylaş: