Forum

Ağdaki bilgisayarla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağdaki bilgisayarlarda gizli dosyalar ve sistem dosyaları görünür oluyor.

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@ramazanerbas)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Konuyu doğru yere açtığımdan pek emin değilim ve bunun için özür dilerim. Benim şöyle bir problemim var. Çalışmakta olduğum hastanede ağdaki tüm bilgisayarlarda gizli dosya ve klasörler ile birlikte gizli sistem dosyaları da otomatik olarak görünür hale geldi. Ben clientlerde tek tek kapatmama rağmen bir süre sonra ve ya clientler yeniden başladığında otomatik olarak dosyalar tekrar görünür oluyor.

Bir kaç gündür araştırmalar yapıyorum ancak sorunu çözemedim. Hastanede TrendMicro Bussiness security kullanıyoruz. benim tahminimce bu dosyaları virüs programı otomatik olarak açıyor. Ve ya domainde gizli dosyaların görünmesi için policyde ayarlama var gibi düşünüyorum. Ancak ne virüs programında ne de domainde gizli dosyaları göster ibaresine rastlamadım. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz. Çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım. 

Gönderildi : 09/07/2014 04:03

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Merhabalar, GPO ilkelerini kontrol ettiniz mi? Tüm domaine ortak dağıttığınız bir ilke içerisinde böyle bir tercih yapmış olabilirsiniz.

Gönderildi : 09/07/2014 13:26

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, GPO ilkelerini kontrol ettiniz mi? Tüm domaine ortak dağıttığınız bir ilke içerisinde böyle bir tercih yapmış olabilirsiniz.

Merhaba Selim bey,

GPO larımı kontrol ettim fakat bununla ilgili herhangi bir dağıtım bulamadım. Bu gun şöyle birşey dikkatimi çekti. Bir bilgisayara temiz kurulum yapıp domaine join ettim. Gerekli programları yükledim ve bu işlem 30-45 dk sürdü. En son virüs programını yükledim kurulum bittikten sorna masaüstünü yenile yaptım ve hop arka plan siyah ve gizli dosyaları ile sistem dosyaları görünür oldu. Bulamadım bir türlü nedeni. Trend Micro Bussiness kullanıyoruz. Programın web paneline girip araştırmama rağmen bununla ilgili bir şey bulamadım . Bu sorunu çözmeliyim 🙁

Gönderildi : 10/07/2014 15:41

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

anlattığınız duruma göre bunu yapan Trend Micro Business, ilgili firmadan destek almayı denediniz mi ? Eğer AV yükleyene kadar bir sorun yok, yükledikten sonra oluyor ise, AV bir management üzerinden bir policy ile yüklüyorsanız bunu o yapıyordur. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2014 16:03

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

anlattığınız duruma göre bunu yapan Trend Micro Business, ilgili firmadan destek almayı denediniz mi ? Eğer AV yükleyene kadar bir sorun yok, yükledikten sonra oluyor ise, AV bir management üzerinden bir policy ile yüklüyorsanız bunu o yapıyordur. 

Mustafa bey verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Bir şey daha dikkatimi çekti, çalışmakta olduğum kurumun otomasyon serverinde virüs var ve clientler bir bat dosyasıyla serverin içinden otomasyonun çalışması ıçın gerekli dosyaları ve exeleri C sürücüsünün altına belirli bir klasöre kopyalıyor. Kopyalama sırasında antivirüs, virüslü exe yada dosyayı bulduğunda temizleme işlemi yapıyor. İşte o andan sonra wallpaper kararıyor gizli dosyalar vs hep görünür oluyor. 

Gönderildi : 10/07/2014 18:21

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Sırayla ilerlediğinizde sorunu bulabilirsiniz, temiz bir makineye TrendMicro kurduğunuzda bu sorun oluyor mu gözlemleyin.

Daha sonra bat dosyası ile çalışan programı kurun durumu gözlemleyin.

Anladığım kadarıyla 2 programdan 1 tanesi bunu yapıyor. Bulmak size kalmış bir durum 🙂 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2014 18:29

(@ramazanerbas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sırayla ilerlediğinizde sorunu bulabilirsiniz, temiz bir makineye TrendMicro kurduğunuzda bu sorun oluyor mu gözlemleyin.

Daha sonra bat dosyası ile çalışan programı kurun durumu gözlemleyin.

Anladığım kadarıyla 2 programdan 1 tanesi bunu yapıyor. Bulmak size kalmış bir durum 🙂 

Tesekkür ederim Mustafa bey. Vallahi çok merak ettim bu işin sonunu :). Sorunu tespit ettiğimde buraya yazacağım. Umarım sorunumun çözümü basit olur .

Gönderildi : 10/07/2014 20:01

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Mustafa Bey Merhaba

Trend  Micro'yu server üzerinden mi yönetiyorsunuz? O serverda virüs olabilir.Bence  ilk önce onu taratın.Bunun için size Combofix ve Ad-Aware programlarını tavsiye edebilirim.Gerçekten güzel temizliyorlar. 

Gönderildi : 26/07/2014 10:47

Paylaş: