Forum

Evde Server Kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Evde Server Kurulumu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,892 Görüntüleme
(@OzcanAskar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Değerli Üstatlar, evimde sunucu kurmak istiyorum. kendilerine yazılım desteği verdiğim ufak kurumları veri erişim noktası olarak kullanmak istiyorum. firmalardan hosting veya sunucu kiralamak istemiyorum.  Hem kendi deneyimim artar, hem kontrolüm daha fazla olur diye kendi yanımda bulundurmak istiyorum.

internet alt yapım şu an 16 mbit, sunucu için fiber internete geçeceğim. 

kendi evimde sayısı fazla olmamak üzere
hosting (windows + linux) ftp erişimli olacaklar,
veri tabanı (SQL, Oracle ve Sql Lite),
Mail Sunucusu (küçük çaplı)

en çok 50 hesap küçük hesaplar kurulacak.

+++Böyle bir sistem için ilk başta fiber internet 35mbit yeter mi?

upload hızı tam olarak ne kadar olacağını bileniyorum?

--trafik pek de yoğun olmayacak.

+++seçeceğim modem ne olmalı?

seçeceğim makina çok düşük olmasını istemiyorum biraz orta seviye?

soğutma sistemi ?

+++bulut mu fiziksel mi tavsiye edersiniz?

Toplam 50 kullanıcı her bir kullanıcı en çok 500 MB barındırma ve 100 mb birden çok ve farklı veri tabanı 

+++ufak da olsa  mail sunucsu için ne tavsiye edersiniz?

En son olarak güvenlik araçları fazla pahalı olmamak koşulu ile tavsiyeleriniz nedir? 

Böyle bir sisteme duyduğım ihtiyacın sebebi, kendi araştırmalarıma ve müşterilerime yazdığım uygulamaların veri tabanı hizmetinin karşılanması az da olsa duyulacak hosting ve mail hizmetlerinin karşılanması...

Üstatlar belki sorularımı yanlış anlatmışım olabilir, sizler gene konuyu iyi anladığınızdan eminim sorumu düzeltip ona göre cevap verirseniz çok makbule geçer. çünkü sunucular hakkında bilgilerim yüzeyseldir ve ileri seviyeye çıkarmam gerekir, genel de olsa mantığı verilse araştırmam için ilk ışık olur ... 

Gönderildi : 28/06/2014 06:34

(@k-leventbecit)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Merhaba,

Kurumsal pek çok firma bile sunucuları veri merkezlerine taşırken evde bu işi yapmak bana göre çok kullanışlı değil.

Vereceğin hizmetlerin -firmaların tahammül noktasını bilmiyorum ama- kesintisiz sürmesi gerekiyor.

Türkiye şartlarını göz önünde bulundurunca;

1. Elektrik kesintisi yaşaman muhtemel

2. İnternet kesintisi yaşaman muhtemel

bunlara çok fazla ihtimal daha ekleyebiliriz ama hadi onları es geçelim.

Sunucunun tamamen sana ait olup deneyimini arttırman konusuna katılırım. Sunucu kiralama hizmetleri ile bunu da yapabilmen mümkün. 

Yapacağın donanım maliyetleri, internet ve elektriğe harcıyacağın ekstra maliyetleri vb. konuları düşününce sunucu kiralamak daha pratik bir çözüm gibi geliyor bana. Ayrıca bunu yaparsan arıza durumları için riskini daha da minimize etmiş olursun diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 28/06/2014 08:45

(@OzcanAskar)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

İlk başta teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için.

Bu konuda size katılıyorum, bir konuda farklı düşünüyorum. belki sizlere gereksiz gelebilir fakat sucucu üzerinde taşıdığı biraz kritik veriler olacaktır.

güvenlik olarak benim güvenliğini sağlamam bilgi olarak belki zayıf olabilirim fakat o sunucuda ki bilgiler hiç bir şekilde renk göstermese bu da bir güvenliktir.

farkındayım kiralamak hem bilgi olarak, hem zaman olarak, hem finansal olarak epey fark eder. Fakat biz insanlarda gördüğümüze, ellediğimize kısacası hissettiğimize ve kendimize her zaman daha güvenebiliriz.

Yani demek istediğim caydırma fikirleri veren etrafımda bir sürü kişi var. hepsine teşekkür ediyorum, iyiliğimi istiyorlar sizler gibi.

Fakat her şeye rağmen kendi sunucumu kurmayı, yönetmeyi, ellemeyi istiyorum.

ups ler elektrik sorununu çözer,

internet kesintisi olmayacaktır, olsa da kısa süreli olduğu için hiç bir önem arz etmeyecektir. 

Gönderildi : 28/06/2014 12:29

(@k-leventbecit)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Tekrar merhaba,

Bilgi güvenliği emin olunuz ki bizim için de en az sizin olduğu kadar kritik bir konudur. Bu nedenle özellikle firewall tarafında daha profesyonel kişiler tarafından yönetim sağlanması daha sağlıklı geliyor bana göre. Kişisel olarak firewall üzerinde temel bazı işlemleri yapabiliceğimi düşünürüm ama kritik bir veri koruması işlemini tek başıma kısa vadede garanti edemem. 

Tabi kuşkusuz ne yapmak istediğinize siz karar vereceksiniz. Artısı ve eksisi ile sizi birebir bağlayacak bir konu. 

Gönderildi : 28/06/2014 13:37

Paylaş: