Forum

EFI CD/DVD has been...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EFI CD/DVD has been blocked by the current security policy

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,171 Görüntüleme
(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün karşılaştığım bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. Google da aradım Türkçe bir bilgi bulamadım. Bende kendi sorun ve çözümümü paylaşmak istedim. Belki bir ihtiyacı olan faydalanır.

Lenovo ideapad  Z510 notebook bilgisayarımız var. Buna windows7 ultimate 64 bit kurmak istedim. Açılışta DVD'yi otomatik olarak görmedi BIOS Boot ayarlarına girerek bazı düzenlemeler yaptım DVD'yi görsün diye ancak yaptığım işlem sonucu

" EFI CD/DVD has been blocked by the current security policy " böyle bir hata aldım. Bilgisayar açılıyor direk boot etmeye çalışıyor ve bu hata da kalıyor. Tekrar BIOS'a girip düzenlemek istediğimde ise BIOS'a giremedim. Hep Boot menüsü açılıyor DVD arıyor. Haliyle Windows7 DVD'sini takıp görmesini istiyordum kabul etmiyor ve bir türlü BIOS'a tekrar giremiyorum.

Elimde Windows8.1 64 bit DVD'si vardı. Bir de bunu takıp denediğimde ise bilgisayar boot menüde bu DVD yi direkt okuyarak kuruluma geçti. Kurulumu iptal ederek BIOS'a girmem mümkün oldu.

BIOS'a girme sorunu olanlar bunu deneyebilirler. Sonrasında düzelttim ama bugün sabah anlık olarak yaşadığım bir sorunu paylaşmak istedim.

Az da olsa faydam olur ise birilerine çok memnun olurum

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 28/05/2014 16:54

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Paylaşım için teşekkürler.

Gönderildi : 28/05/2014 17:04

(@YusufTOKE)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rica ederim... Umarım faydalı olur...

Gönderildi : 28/05/2014 17:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Bende referans olması için ekleyeyim. Bu tip durumlar UEFI ile başlayan bundan sonra ki süreçte microsoft'un kendince temellendirdiği bazı hallerden, kısıtlama arzusundan dolayı çok fazla yaşanabilecek malesef. Kısaca üzerinde gelen OS/Windows 8 'den başka OS kurulmamasını, boot edilmemesini sağlamak istiyorlar. Geçtiğimiz yıl bu uygulama düşüncesi epey tartışılmıştı. Şuan markalarda hangi modeller bu şekilde geliyor bilinmiyor üreticilerin forumlarında çeşitli modeller için tartışılıyor. Yaygınlık kazanması yani sık başvurulması halinde bilindik modeller için forumlarda kırık uefi bios update yöntemleri yaygınlık kazanabilir. Tabi laptoplar bu durumdan biraz daha fazla etkilenebilir.

Downgrade gibi müdahale ihtiyaçlarında öncelikle bios'larda mevcut ve seçilebilir ise Security/secure boot seçenekleri disable edilmeli. Yükleme yada sorun çözümü öncesi uefi/uefi boot disable edilerek denenmeli ve installation'lar boot manager kapatılarak, bir kere değiştirilerek yapılabilir. Diğer bir tercih ise freedos cihazlar tercih edilerek box lisanslar ile satın almak olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/05/2014 20:02

(@YusufTOKE)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yok freedos ta çözüm değil 🙂 Çünkü bizim cihaz freedos'tu ama Allah'tan hem lisanslarımız kutu olduğu için Win8.1 i o şekilde deneyerek buldum bende 🙂 Birde bunun yanı sıra yabancı bir sitede okuduğum yorumda USB diskten bahsediliyordu ama onun ne için olduğu ne demek istediğini deneme şansım olmadı. Bu yöntemi bulunca hemen yapıştırdım geçtim ... 

Gönderildi : 29/05/2014 13:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Anladım durum daha hazin o zaman.:) Bu konuda çok fazla sual gelmeye başladı paylaşımınız referans olacaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2014 18:29

(@YusufTOKE)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sanırsam daha da çok gelecek... Microsoft 8.1 konusunda baya bir ısrarcı olunca markalar ile daha ayrıntılı anlaşmalar yapıyorlar sanırsam 🙂 

Gönderildi : 06/06/2014 13:24

Paylaş: