Forum

Administration Yetk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Administration Yetkisi Vermek Zorunda Olduğum Kullanıcılar

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,568 Görüntüleme
(@KutsalKose)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba ;

Ofiste bazı kullanıcıların bazı programları kullanabilmesi için (NetCAD gibi) Local'de Administration yetkisi vermek zorunda kalıyorum. Fakat Administration yetkisi verdiğimde de client'ın kurmadığı program, kurmadığı eklenti-plugin kalmıyor.

Bu sorunun üstesinden nasıl gelebilirim?

Admin. yetkisi vermezsem, NetCAD çalışmıyor. NetCAD ile iletişime geçtim, "bizde böyle, işinize gelirse" diyorlar.

Soft. Rest. Policy. diye bişi buldum. Fakat onu da kullanmayı beceremedim. Daha doğrusu becerdim ama şöyle bir güvenlik açığı doğuyor : Eğer kullanıcı "C:\Netcad\" dizini altına herhangi bir exe taşırsa, o dizin altından çalıştırabiliyor.

Sadece "netcad.exe" ye izin verince de, -muhtemelen başka exe veya dll'lere de ihtiyaç duyduğu için- program çalışmıyor.

Ne yapsam, bilemedim. 

Gönderildi : 26/05/2014 20:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Netcad exe yerine klasöre komple izin vermeyi denediniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2014 01:10

(@KutsalKose)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Netcad exe yerine klasöre komple izin vermeyi denediniz mi?

Evet, NetCAD programının kurulu olduğu dizine (örn : "C:\NetCAD" ) izin verdiğimde, program çalışıyor. Fakat bu durumda şöyle bir güvenlik açığı doğmuş oluyor : Eğer kullanıcı "zararli.exe" dosyasını, "C:\NetCAD" dizini altına taşırsa, o dizin altından çalıştırabiliyor.

Gönderildi : 27/05/2014 11:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bu durumda kullanıcının bunu biliyor olması lazım. Uğraşırım diyorsanız o halde tüm dosyalara tek tek aynı işlemi yapmalısınız. Genelde admin yetkisi verilmeyen ortamlarda bu işlem uygulanır.Kullanıcı zararlı.exeyi sisteme kadar sokuyor ise zaten kendinin yazma izni olan masaüstü belgeler gibi yerede yazabilir aynı sorun zaten ortaya çıkar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2014 12:23

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Seneler geçmiş konunun üstünden ama hocam bu netcad ile ilgili çözüm bulabildiniz mi?
Aynı problem bizdede var çözemedik birtürlü

Bu ileti 1 yıl önce Mustafa Denizli tarafından düzenlendi

Gönderildi : 19/04/2023 08:49

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

@balanar Diğer posttaki sorunuza istinaden Runas ile çalıştı mı?

Gönderildi : 19/04/2023 09:46

(@balanar)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Resul hocam Administrator ile çalışıyor. Ama başka bir hesapla calısmıyor. Administrator hesabınında kullanıcı makinesinde oturum açması güvenlik problemi geldiği için uygulamadım.

Problem olmaz ise Administrator ile calısıyor. Fakat başka bir hesapla calısmıyor. Bu problem Netcad'de oluyor

Gönderildi : 19/04/2023 10:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/537302/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2023 16:05

Paylaş: