Forum

Sistem Odası hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem Odası hk

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,101 Görüntüleme
(@malikugurisikli)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistem odasında kaçak akım rolesi kullanılır mı ? Kullanılmaz ise neden kullanılmaz ? 

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 28/01/2014 19:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Bu biraz elektrik kapsamlı ama girelim elektriğin içinede 🙂 Kaçak akım rölesi sigorta grubunun başına konur ve en ufak bir kısa devrede başına konulduğu sigorta grubuna giden akımı komple keser.

Şu şekilde düşünelim. Sizin 3 server kabininiz olsun ve bunlar ayrı ayrı sigortalara bağlı olsun.Bu sigortaların başında da  kaçık akım rölesi olsun. Sizin bu 3 sigortada yer alan cihazlarınızdan her hangi birinde meydana gelecek kısa devrede kaçak akım rölesi atarak 3 kabine giden cihazlarınıza ait enerjiyi keser.

Özenle çekilmiş ve kablolalaması yapılmış bir sistemde kullanılması yararlıdır.

Kablonun çok kullanıcının yanlış müdahalesine açık ve karmaşık bir yapıda sorun olabilir.

Saygılarımla. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/01/2014 00:13

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Merhaba,

Sistem odasında kaçak akım rolesi kullanılır mı ? Kullanılmaz ise neden kullanılmaz ? 

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. 

Merhaba,

Bende bu konuyu biraz araştırdım da iyilik yapacağım derken farkında olmadan kötülük yapılabileceğinin farkına vardım. İş bilen biri tarafından cihazların akım çekimleri hesaplanarak kullanılmalı. Aksi halde koruma yapacağız derken komple sistem bir anda kapanmasına neden olabilir. 

Gönderildi : 31/01/2014 12:00

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Evet bir oteldeki sistem odasında zaman zaman bu sorunla karşılaşıyoruz. UPS olmasına rağmen sistem komple kapanıyor. Bunun olması gerekeni nedir tam bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmek istemiyorum müşteriyi .

Gönderildi : 31/01/2014 12:10

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Evet bir oteldeki sistem odasında zaman zaman bu sorunla karşılaşıyoruz. UPS olmasına rağmen sistem komple kapanıyor. Bunun olması gerekeni nedir tam bilgim olmadığı için yanlış yönlendirmek istemiyorum müşteriyi .

Merhaba,

UPS varsa bence akım korumasına gerek yok. Ben Trim box düşünmüştüm ama yukarıda da bahsettiğim gibi akım hesaplarının iyi yapılması lazım. Malum akım koruması olduğu için bir cihaz en fazla ne kadar akım çeker max. min. değerleri önemli haliyle fazla akım çekilmesi durumunda da koruma sistemin elektriğini komple kapayacak ve sistem duracaktır.  

Gönderildi : 31/01/2014 12:16

Paylaş: