Forum

Ana makineye client...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ana makineye client baglama

16 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
868 Görüntüleme
(@HuseyinKaya)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar oncelikle bu sorularimin baaitligi icin ozur dilerim ben benim calistigin is yeri 1 server makine yapalim buna baglanan 7 makine olucak ve bu is sen yap defdiler neyse ilk sorum

1- simdi bu ana modemi ana makineye bagliycam ve sabit ipmiz var ardindan bi ethernet karti takip burdan switch vasitasi ile diger pclere mi vericem ve bunlara ip olarak nasil giricem

2 kullanicilara izin vericem gerci onu arastirir bulurum gerci bide kullanicilari iste facebook twitter xxx sitelere girisi yasakliycam

3-akinsoft muhasebe programi serverda kurulcak ve 3 pc bu programi kullanicakonu zayen akinsoft ekibi gelip ayarliycakta benim bunun icin serverde bisey kirmama gerek var mi 

unitmadan makineler windows 7 ana servere 2003 mu 2008 mi kursam

bu basit sorular icin kusura bakmayin 

Gönderildi : 11/01/2014 03:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sizin tam olarak yapmak istediğiniz nedir internet kısıtlaması mı yapmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 11/01/2014 20:35

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam yapmak iatedigimizi sole anlatiyim 1 tane windows 2003 kurulu makine ve buna bagli pcler olucak bunlarin birbirleri ile habberlesmesi icin baglantiyi sole mi yapmam lazim modemden gelen kabloyu serverin ethernet girisine servera taktiligim extra ethernet kartinda switche ve o switchede makinalari mi bagliycam? Servera sabit ip gelicek elle girdigim ipler kactan baslamali ve bunlarin dns bilgisine ana makinenin serverin ipaini gircem deme

Gönderildi : 12/01/2014 01:21

(@Anonim)

Selam Sizin Öncelikle Server üzerine DHCP Kulumu yapmanız gerekli bunu için eğitim videoları izlemeniz gerekli benim tavsiyem Cihazların lisansı Pro ve ultimate ise AD kurup cihazları kontrol altına alabilirsiniz dhcp AD üzerine kurarsınız 

fiziksel bağlantınız  modem gelen kablo sunucu NIC Girecek ve 2.NIC Çıkarak Switch Dağılacak Böylece DHCP ip dağıtır

aşağıdaki videoları izlemeni tavsiye ederim

http://www.youtube.com/channel/UC-_CJVxtDeZ1v1z_45r2HFw?feature=watch 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 13/01/2014 14:52

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

hocam ben şu şekilde bi şey düşündüm olmaz mı? Tplink TL-SG1016 switch alıcam modemden gelen etherneti buna takıcam ve ardından server makineyi diğer windows 7 kurulu clientleride buna bağlıycam. Bu şekilde sistem birbirini görürmü ve ping atar mı?tabi servera ip adresini elle vericem ve dhcp kurup diğerlerine otomatik vericek

Gönderildi : 13/01/2014 15:05

(@Anonim)

istediğin resimdeki gibiyse evet yapabilirsin ama ben ilk yazdığım gibi tavsie ederim ileride değişikliklerde daha iyi 

Gönderildi : 13/01/2014 16:03

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam şimdi resimde anlattığınız gibi bizde vpn bağlantıya falana gerek olucak bir şirket yapımız yok bizde ki olay çok basit aslında makineler birbiriyle haberleşsin ve serverda oluşan klasörlere bazı kullanıcılar erişsin ve facebook twitter tarzı sitelere giremesinler(ki bunları videolu eğitim seti ve bugun bi kitap sipariş ettim yarın gelir inş. ondan bakarak çözerim) bu firewall dediğin olay için neye ihtiyac var bilmiyorum benim tek istediğim makineler birbirini görsün okadar ben bu dediğim switche alıp dediğim şekilde durumu çözebilirsem bana kafidir.Hea ilerde bende kendimi geliştirip bu konuda gerekirse kursa dahi gider sertifika alırım elimdeki php bilgime bir ilave ek yaparım.benim şuan ki düşüncem sadece domain oluşturup pcleri buna katmak ve bi kaç rules yazıp bazı şeyleri engelleme o kadar. ana makinede akınsoft programı olucak ama onu zaten akınsoft firmasının kendi gelip ayarlıycak benle alakalı bi durum yok

Gönderildi : 13/01/2014 16:23

(@Anonim)

Firewall kısmı 2 çeşit var biri yazılmsal diğeri donanım

yalım kısmında herhangibir pc 2 nıc takarsın üzerine linux tabanlı pfsense -endian gibi sistem kurarsın yapına göre config edersin sistem bedavadır ve öğrenmeni tavsiye ederim

diğeri ise fiziksel firewall bunlar cyberoam juniper sonicwall gibi markalar bunlar biraz daha ek özelliklerde var

ama kıyaslama kısmına girersek her ikisini de yönetenin bilgi ve becerisine bağlıdır  

Gönderildi : 13/01/2014 18:12

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

peki bizim kullancağımız ufak sistemde gerek var mı abi biz modemin wireless falan kapatıcaz ayrıca bizde exchange server falanda olmıycak sadece dediklerim son bi soru sorup kafanı başka agrıtmıycam söz internet video izledim makale okudumda wmwarede uyguluycam hepsinide zaten işler biraz hafiflesin kursa gidicem süper zevkli bişey bu sistem yöneticiliği

[url= http://i.hizliresim.com/e2y8E0.pn g" target="_blank">http://i.hizliresim.com/e2y8E0.pn g"/> [/img][/url]

bu kısımları server ve clientte nasıl girmem lazım  

Gönderildi : 13/01/2014 18:52

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

bide bana takip edebilceğim bir iki site önerin olurmu orta düzey ingilizce bilgim var blog da olur makale video vb. şeylerin olduğu senin şahsi düşüncen nedir okuyarak uygulayarak bu dediğim işlerin altından kalkabilirmiyim

kitap olarak bu kitabı aldım yarın elimde olucak önerceğiniz başka kaynak var mı

http://seckin.com.tr/kitap/n/157311531/title/windows-server-2008-r2-haydar-yener-arici.html   

Gönderildi : 13/01/2014 18:56

(@Anonim)

öncelikle Herzaman Sorabilirsin cevaplamaktan menmuniyet duyarım

Aldığın kitap gayet güzel

firewall Birtek kullanıcılarım sosyal medya v.b yerleri engellemek için değil hen içeriden dışarıdışarıda içeri olabilecek saldırı v.b engelleme içinde kullanılır benim tavsiyem orta halli pc kasa linux pfsense kur hem tecrube etmiş olursun emin ol çok zevlidir

Site olarak Tabi kide Çözümpark yani burası makale ve video kısmında istemediğin kadar bilgi mevcut ayrıca Youtube Türkçe eğitimleri mevcut  

böylece IT camiası'da yeni bir üyesi oldu 🙂

Kolay gelsin 

Gönderildi : 13/01/2014 19:14

(@Anonim)

sunucunun ip statik yani sabit olacak client ise ip dhcp server alacağı için dhcp seçili olacak ama dns kısmına Server verdiğin ip yazacaksın

Kolay gelsin 

Gönderildi : 13/01/2014 19:18

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam o ip adresi falan filan kısmını sordum ya vmware kurdum bunuda para vermezdim crack kurdum kusura bakmayın ordaki bilgiler kısmında servere ve win7 ye ne girmeliyim şimdiden sağolun hocam zaten şu işler hafifler hafiflemez tahminim 1 ay sonra hafifler hemen bilgeadam yazılcam

Gönderildi : 13/01/2014 19:20

(@Anonim)

sunucunun ip statik yani sabit olacak client ise ip dhcp server alacağı için dhcp seçili olacak ama dns kısmına Server verdiğin ip yazacaksın

crack Sistem kullanmanı yasal değil ve sağlıklı da değil senden bu işleri isteyen Yönetim ellerini cebine sokup lisans almak zorundalar ileride kabak sende patlar.

Kolay gelsin

Gönderildi : 13/01/2014 19:25

(@HuseyinKaya)
Active Member
Konu başlatıcı

abi Windowslarımın hepsi orijinal sadece wmware crackli kurdum deneme yapmak için eğer sıkıntıysa virtual box kurayım.zaten santralci gelmedi diye hala kurulumu yapamadım ama biraz araştırma şansım oldu ve şu sonuca vardım;

ben demek istediğini şimdi çözdüm şimdi ttnet bana 192.168.1.1 diye sabit ip verdi diyelim ben serverin ağbağlantılarında default gateway yazan kısma bunu yazıcam serverada ip olarak 192.168.1.2 vericem dns adresi kısmında ttnetin dns adresini yazıcam dhcp kurarkende clientlerin ip adresi aralığının 192.168.1.3 ile başlatım 192.168.1.20 de bırakıcam ve dns kısmıına ise 192.168.1.2 vericem işlem tamam olucak. yani bu şekilde 2 Ethernet kartı kullanmadan modemi switche ve server ile clientlerin hepsine swtichden bağlatı çekerek sorunu çözücem doğru muyum  

Gönderildi : 18/01/2014 15:07

(@Anonim)

Doğrudur peki neden vmware esxi kullanmıyorsun biraz incele aklına takılanları sorabilirsin.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/vmware-esx-server-nedir-ve-ne-ise-yarar.html  

http://www.cozumpark.com/forums/thread/42089.aspx 

Kolay gelsin 

Gönderildi : 18/01/2014 22:40

Paylaş: