Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sunucu Alımı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@AliYilmaz)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.Sunucu almak istiyoruz. Sunucu ile ilgili önerileriniz nelerdir. Kaç Mbit hız gerekir. Konu ile ilgisi olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim..

Gönderildi : 24/12/2013 12:52

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu kadar bilgi ile hiç kimse size yardımcı olamaz. 1000$ lık giriş seviyesi sunucudan 100bin $lık sunuculara kadar scala çok geniş. Ne için kullanacaksınız, kaç kullanıcınız var sanallaştırma yapacakmısınız, üzerinde hangi program ve roller çalışacak vs. bir yığın soru sorulabilir. 

Kaç Mbit ten kastettiğiniz nedir, sanal sunucumu almak istiyorsunuz bu da ayrı bir konu?  

Gönderildi : 24/12/2013 13:39

(@AliYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2 tane program çalışacak biri erp biri çizim programı. Sanallaştırma yapmayacağım. Yani Kaç Mbit internet hızı gerekli olur bir sunucu için.Fiziksel sunucu almak istiyorum.

Gönderildi : 24/12/2013 13:47

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

ERP programınızın desteğini aldığınız firmadan sunucu gereksinimlerini sorgulayabilirsiniz. Çizim programını terminal sunucu olarakmı kullanacaksınız? Sunucuya dışarıdan bağlantı olmayacaksa internete ihtiyacınız olmaz. Kullanıcılarınız internete çıkacaksa ve mail ler için internet gereksinimi olur. Şubeleriniz varsa internet hızınızı ona göre hesaplamanız gerekir. 

Gönderildi : 24/12/2013 13:51

(@AliYilmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çizim programına ve erp programına domain ile giriş yapılıp kayıt,güncelleme v.syapılacak.Erp programına dışarıdan bağlandığımızda eğer sayfa ağır işliyor ise bu sunucunun interneti hızı yüzündenmi yoksa bağlantı yapılan yerin hızı düşük olduğundanmı olur.Ozaman internet hızı sadece mail içinmi gerekli oluyor genellikle. Mailler ayrı sunucuda zaten.

Gönderildi : 24/12/2013 14:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullanılacak olan erp programı için alınacak olan serverin kapsamını erp satan firma belirler. Tabi siz ileride dar duruma düşmemek adına onların önerdiğinden biraz daha fazla kapasiteli bir sistem almalısınız.

Kimi erpler vardır sistemi az kasar veritabanı yavaş büyür, kimi epr programları ile mimarisi gereği sistemi kasar ve deli gibi büyüyen bir yapıya sahip olur. Örnek olarak bizde eskiden netsis vardır yıllık 1 gb boyutunda büyüme oluyordu. 2 yıldır ias kullanıyoruz şimdiden veritabanı 25 gb oldu.

Bu nedenle erp firmanıza danışmadan adım atmayınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/12/2013 23:21

Paylaş: