Forum

İnternet Kullanımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternet Kullanımı

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin,

Firmamızda Türk telekomun 20Mb fiber internetini kullanmaktayız.20 mb hızın ne kadarını kullanıyorum ve bu hızın aylık kullanım dökümanlarını almak istiyorum.Bunun bir yolu varmıdır?

Teşekkür ederim 

Gönderildi : 11/12/2013 14:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Fiber internetiniz nereye bağlı sistem üzerinde bir utm v.s. var ise gün içinde trafiği monitor edebilir ve durumunu görebilirsiniz. Faturanızda size kullanım miktarı değilde genelde download edilen veri miktarı sunulabilir. Ben iş yerimde fortigate kullanmaktayım anlık trafiği monitorize edebildiği için görebilmekteyim.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/12/2013 15:07

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam .Utm cihazımız yok şu anda ama fiyat araştırması yapıyorum.Utm haricinde bakma yada yapma sansım yok mu?

Gönderildi : 11/12/2013 16:15

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Herkese kolay gelsin,

Firmamızda Türk telekomun 20Mb fiber internetini kullanmaktayız.20 mb hızın ne kadarını kullanıyorum ve bu hızın aylık kullanım dökümanlarını almak istiyorum.Bunun bir yolu varmıdır?

Teşekkür ederim 

Merhaba,

Öncelikle 20 Mb hızınızı hız test programlarından öğrenebilirsiniz. Yani 20 mb dediler ama gerçekten 20 mb kullanabiliyor musunuz bunu ölçümleyebilirsiniz. Bu hızın aylık kullanımını normalde talep edip öğrenme şansınız maalesef bulunmuyor. Ama internetinizi ne kadar kullanmışsınız bunu öğrenebilirsiniz. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/12/2013 18:38

(@feritosoydan)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba kurumsal müşteriyseniz eğer Telekomdan Mrtg raporlarını isteyebilirsiniz.

Gönderildi : 11/12/2013 18:58

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Merhaba,

Router olarak kullandığınız cihazın SNMP verilerini, CACTI ya da MRTG gibi open source çözümlerle grafik olarak döktürebilirsiniz. Bu da size, sizin istediklerinizi hatta daha fazlasını sunacaktır.

Telekom'un peşinde koşmaktansa bu daha mantıklı diye düşünüyorum. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/12/2013 20:16

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam 5 Adet Access point var hangisinin kayıtlarına bakmam lazım

Gönderildi : 12/12/2013 11:18

(@mustafayilmaz-2)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Merhaba,

Access point'leri de izleyebilirsiniz, fakat benim anladığım sizin internet çıkış trafiğinin bilgilerini ihtiyacınız var. O yüzden ağ topolojinizde en üstte bulunan cihaz ne ise(router, switch, modem, firewall vs.vs.) onun snmp trafiklerini izlemeniz gerekir. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 12/12/2013 12:21

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

TEşekkür ederim hpcam

Gönderildi : 13/12/2013 11:17

Paylaş: