Forum

Bana Fikir Verirsen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bana Fikir Verirseniz Sevinirim

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
416 Görüntüleme
(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.Yaklasık 20 adet pc,1 adet windows server 2008, Fax Server, Mail server ve kamera kayıtlarının yapıldıgı bir pc ye sahip firmada işe başladım.Sektorden biraz uzak kaldıgım için bir çok konuda bilgi sahibi değilim.Bana önerebilceğiniz sistem ve programlar varmıdır.Sorunsuz bi şekilde ayakta tutmak için neler yapmalıyım sizce?

Şirkette yapılan toplantılar diğer ortaklara net üzerinden yada akıllı telefonlardan izlenebilecek bir program ? Maliyet Aşagı yukarı?

Güvenlik yazılımı tavsiye ?

E-fatura ya geçilecek bunun için bir alt yapıya gerek varmı ?

Aylık - Haftalık Raporlamalar (Net kullanım vb.)

Yedekleme Sistemi ?

Acronis İmage Programını Kullanmayı düşünüyorum. Ama Alınan image dosyasını baska donanımlı pcye yada Servera kurabilme şansım varmı onunla ilgili bilgi sahibi değilim.

Şimdiden Herkese Teşekkür Ederim...Koılay Gelsin...

Gönderildi : 31/08/2013 21:05

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Mail sisteminizi buluta geçirmenizde yarar var ileride size iş ve mali yük olarak sorun çıkartacaktır. Güvenlik olarak her bilgisayarda sağlam bir antivirus ve internet güvenliği ve kısıtlamalar için bir utm cihazı almanızda yarar var. Ayrıca internette sıkıntı olmaması adına iki hat alıp ikisinide yedekli ve load balaence yapacak şekilde utm üzerine girmeniz yararlı olabilir.

Düzenli yedekleme için bir storage veya nas ayrıca yedekleme işlemleri için windows backup yeterli olmuyor ise bir yedekleme yazılımı almanız yararlı olabilir.

E-Fatura kapsamlı bir uygulama ve sağlam maliyetleri var. Bu nedenle e-fatura kullanan bir yer olduğunuza göre cironuz iyi olmalı. Şu an kalburüstü firmalar kullanıyor olacaklar. Bizde kullanacağız ama entegratör kullanmanızda yarar var. Ayrıca efatura ile kullandığınız erp veya muhasebe programının konuşuyor olması gerekmekte. Bence bunu programınızı size sağlayan firma ile görüşerek çözünüz. E-fatura için süreç daralıyor.

Acronis imajını başka pcye basabilirsiniz. Universal restore özelliğini almanız lazım. 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 31/08/2013 22:29

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Elimden geldiği kadar bende size yardımcı olmaya çalışayım! Bende 8-9 aylık bir süre zarfında böyle bir yerde işe başladım ve bende ilk başta

böyle bir sisteme uzaktım. Fazla uzatmadan bazı konularda bilgi aktarayım:

* Mailler için buluta geçilebilir belki ama daha basit sistem olarak. Her mail kullanıcı PC lerine yedeklenip (D üzerinden Outlook dosyası

çalıştırabilir) sunucudan da belirli aralıklarla sildirilebilir. Outlook üzerinden bu ayar mevcut.

* Yedekleme cihazı Synology Diskstation olabilir ve ortak bölgeler açılıp kullanıcı tanımlanır ve kullanıcılara her alan için yetki verilip

istenilen alanlara ulaşması sağlanabilir.

* Güvenlik yazılımı; Örneğin Sonicwall kullabilirsin ve bunun yanı sıra admin ve terminal yönetimli bir virüs programı kullanabilirsin.

Kaspersky güzel ama kasıyor 🙂 Eğer kullanıcılar sınırlı kullanıcı olacak ve USB vs kullanmayacaklar ise bence virüs programı

kullanmayabilirsin. Yetkileri tam ise kesinlikle gerekli.

* E fatura için gib.gov.tr'den sürekli güncellenen bir liste var bu işe yetkili firmalar onları tercih edebilirsin. Ama sadece E-fatura ile bitmiyor

yakın bir zamanda birde E-defter muhabbeti var bilgin olsun. Bu yüzden kullanılan ERP yazılımı vs varsa bunlarla entegre olması gerekli

* Raporları LOG kayıtlarından çekmen gerekli. Bunun için yazılımlar mevcut.

Umarım faydalı bilgiler paylaşabilmişimdir. Kolay gelsin.

Gönderildi : 02/09/2013 20:36

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Mailleri Buluta aktarma olayını tam anlayamadım.Biraz açarsanız sevinirm.Şirket maillerinin kimse tarafından görulmemesine özen gösteriliyor.Bluta geçersek sıkıntı olurmu acaba?

E-Faturayıda muhasebe yazılımına entengre ettiricez...

Utm Cihazını biraz açarmısınız?

Şuanda Fiber internete geçiş yapıldı.Telekomun Verdigi Tilgin modem var.vpn destegi yok.ben bunu router yardımıyala dağıtmak istiyorum...Birde gelen misafirlere bir ssıd yaratıp nete çıkarmak istiyorum ama networkume baganmadan nete çıkmalara lazım...bununda ilgili detaylı yardım ederseniz sevinirm...

Teşekkür ederim

Gönderildi : 03/09/2013 22:54

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba herkesin verileri kendince değerlidir. Taktir edersiniz ki bulut hizmeti sıradan firmaların verebileceği bir hizmet değildir. Bunlar için büyük yatırımlar ve güvenlik sertifika standartlarını elde etmek gerekiyor. Ben şu anda ofis 365 kullanıyorum. Bu hizmeti Microsoft direkt olarak kendisi sunuyor. Bilgi güvenliğini size sertifikaları ile birlikte garanti ediyor. Aksini ispatlarsanız milyonlarca dolar alabilirsiniz 🙂

UTM donanımsal internet trafiğini kontrol eden raporlama kısıtlamalar yapılabilen bir güvenlik cihazdır. Fortigate juniper gibi.

Misafirlerin sizin internetinize girmemeleri mantıklı TILGIN konusunda bilgi sahibi değilim ama farklı ssid yayımı yapan Access pointler alarak kendi çalışanlarınızı ve misafirleri birbirinden izole edebilirsiniz. Bu işi en güzel utm ile çözebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/09/2013 01:13

(@YusufTOKE)
Estimable Member

Bulut düşünmez ise manuel klasik yöntemleri seçmen gerekli...

E-Defteri de atlama bence o da lazım olacak çünkü ilerleyen günlerde...

Gönderildi : 04/09/2013 20:17

(@ayhanozdemir)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Utm cihazı ile ilgili tavsiyeniz nedir...Ya da Bu konuda en iyi donanım - yazılım hangisidir...

Teşekkür Ederim...

Gönderildi : 04/09/2013 21:15

(@YusufTOKE)
Estimable Member

UTM olarak Sonicwall olabilir. Ancak bence tek sorunu Türkçe ara yüzü olmaması. O kadar yaygın olmasına rağmen Türkçe seçeneği yok.

Bu sebeple biraz karışık gibi görünüyor. Eğer Türkçe olanlar var ise onları tercih edebilirsin. Çünkü çok ayrıntıları var 🙂

Gönderildi : 05/09/2013 12:26

(@www-rizasahan-com)
_

Utm cihazı ile ilgili tavsiyeniz nedir...Ya da Bu konuda en iyi donanım - yazılım hangisidir...

Teşekkür Ederim...

Türkiye'de  orta segment ve en çok tercih edilen firewall utm olarak Fortigate, ek olarak watchguar, juniper, sonic wall seçenekleride düşünülebilir.

Gönderildi : 05/09/2013 15:53

(@YusufTOKE)
Estimable Member

Teşekkür Ederim...

Türkiye'de  orta segment ve en çok tercih edilen firewall utm olarak Fortigate, ek olarak watchguar, juniper, sonic wall seçenekleride düşünülebilir.

Bu UTM cihazlarının Türkçe yazılımlı olanları var mı acaba ?

Gönderildi : 05/09/2013 20:24

(@www-rizasahan-com)
_

Genelde ingilizce bilgisayar terimleri de Türkçe olunca pek anlamlı olmuyor. Ürün belirleyip bunu almadan firma ile konuyu görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 06/09/2013 00:10

(@YusufTOKE)
Estimable Member

Genelde ingilizce bilgisayar terimleri de Türkçe olunca pek anlamlı olmuyor. Ürün belirleyip bunu almadan firma ile konuyu görüşebilirsiniz.

Teşekkürler

Gönderildi : 06/09/2013 11:27

(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member

merhaba , rıza hocam ek olarak güvenlik ilkelerinden de yapabilirsin. tabii bu biraz karışık gözükebilir ama 3 part yazılımlarla dahada basit olabilmektedir rıza hocamın gösterdiği yol gibi.

Saygılarımla.

Gönderildi : 07/09/2013 12:59

Paylaş: