Forum

switch bağlama yard...

Bildirimler
Hepsini Temizle

switch bağlama yardım

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
607 Görüntüleme
(@HAKANAKBULUT)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Bu üç switch birbirine bağlamanın yolu var mı?

Gönderildi : 03/05/2013 12:41

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu şekilde bağlamak için STP protokolünü destekliyor olması lazım switch lerin. STP protokolüne ve  "UplinkFast ve BackboneFast" konusunu Google da aratırsanız pek çok kaynak var.  

http://cenkercetin.com/uplinkfast-ve-backbonefast/  

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=185&kelime=Spanning-Tree-Protocol

STP protokolü birden fazla link üzerinden birbirine bağlanmış switch’ler arasında bir ağ döngüsü olmasını engeller. Bunun için , kullanılan yedek linkleri kapatır. Yani STP ağdaki tüm likleri bularak bu linklerin yedek olanlarını kapatıp döngü oluşmasını engeller. Bunu gerçekleştirmek için ağ üzerindeki switch’lerden bir tanesi “root bridge” olarak seçilir. Bu switch’in portları da “designated port” olarak adlandırılır. Bu portlar üzerinden trafik alış verişi olur.Ağdaki diğer switch’ler ise “nonroot bridge” olarak adlandırılır.Root switch , ağ üzerinde daha düşük öncelikli ID’ye ve MAC adresine sahip olan switch olur.Root switch’in dışındaki switch’ler kendileri ile root switch arasındaki en düşük cost değerine sahip yolu seçerler. Bu yolun haricindeki diğer yollar yedek olarak kalır ve birinci yol aktif olduğu müddetçe bu yollar kullanılmaz. STP protokolü , BPDU (Bridge Protocol Data Unit) tipinde çerçeveler kullanır 

Gönderildi : 03/05/2013 15:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
Bu şekilde bağlamaktaki amacınız nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/05/2013 17:06

Paylaş: