Forum

Sistem Tavsiyesi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem Tavsiyesi

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@serhatozer)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Yeni Başlamış olduğum işyerimdeki sistem (Gerçi sistem yok desek yeridir.) Eski ve sorunları olduğu için yönetime birkaç öneride bulundum.

Yatırım yapmaya karar verdik.Ama kafama takılan bazı hususlar var Sayın Hocalarımızın ve değerli Forumdaki Arkadaşlarımdan öneri alırsam çok sevinirim.

Mevcut Altyapıda;

1 Adet Unix Firewall ( Firmanın biri geçen sene satmış Normal bir PC üzerinde calısıyor) 

1 Adet HP ML350 Server 2GB Ram ( Üzerinde Otel Programları çalışıyor Elektra + Muhasebe (boss) Vs.. Ayrıca İç mail olarak Free bir yazılım.)

1 Adet PC Üzerinde Windows 7 home ediiton var Fax Server görevinde.

1 Adet Aruba  Controller ve sahada 4-5 adet access Point.

Clientlar karışık Windows 7 Home ve XP Home ediiton olarak ortamda Domain yok.

Öncelikle Sezon açıldığı için adım adım gitmek zorundayım ama bu sezonu böyle geçiremem.

O  yüzden altyapı çalışmalarına başladım.

Yatırım için 15-20 bin $ arası bir tutar söz  konusu oldu. Ama çok kararsızım Sanallaştırma yapmak veya yapmamak arasında çelişkide kaldım.

Bildiğiniz üzere Storage fiyatları biraz fazla ve bana bu tutarın içine Server ve Sql lisansı ve Switchlerde girince fazla seçenek bırakmıyor.

Düşündüğüm Sistemde;

Cyberoam 50 ing Firewall

IIS Üzerinde Çalışan bir Arayüz ile Misafir entegrasyonu 5651 için (Elektra ile entegre) ( Diğer Wlanda)

Active Directory,WSUS, FileSrv , DHCP,DNS Gibi Rollerin çalışacağı 1 Server.

Elektra için SQL 2012 Çalışan Application Server

Virus Programını Manage Edebilmek için bir Server  ( Trend Micro vs.)

Backup Ünitesi için 1 Adet Segate NAS220 tarzı bir Network Disk.

Switch Tarafında

Serverlar ve Ofislerdeki diğer switchleri beslemek için 1 Adet HP 1810-24 Gigabit (Çift fsp port)

Ofisler beslemek için HP 2610 - 48 veya 2 adet  HP 2610-24 port ( 2 Adet tercih etmemin sebebi fsp portlarını kullanmak için

Uç noktalara giden Fiber Converterlar var mevcut sistemde bunlar 100 lük sonlandırılmış toplanda 6-7 adet bunları switchleri fsp portlarında sonlandırmayı düşünüyorum.

Sistem olarak az çok böyle birşey düşünüyorum.

Düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Bu arada toplam Client Sayısı 53

Gönderildi : 28/04/2013 21:52

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Firewall tarafında, Fortigate, Virus Programı tarafında McAfee, Backup Unit Seagate değilde Synlogy veya Qnap önerebilirim.

Gönderildi : 29/04/2013 11:34

Paylaş: