Bildirimler
Hepsini Temizle

Tek sistem Çok bilgisayar  

  RSS
 Anonim

Merhaba arkadaşlar,

 

konu başlığında da belirttiğim gibi farklı bir sisteme geçiş yapmak istiyorum bununla ilgili sizinde görüş ve bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Düşündüğüm sistem;

şirkette tek server üzerinden diğer kullanıcılara hesap açıp sistem kullanımına sunmak. Sebebimde wsus kurduğum sistem dolayısıyla sadece windows update ler için geçerli geride kalan onlarca programlarım var bunların hepsini server üzerinden güncellemek silmek vs vs işlemlerini gerçekleştirmek. Dolayısıyla aynı ağda bulunan herkesin belirleyecekleri şifre ile istedikleri bilgisayarlardan bağlanması. İstedikleri bilgisayar dedim çünkü bilgisayarlar üzerinden login olma işlemi gerçekleşmesi düşünüyorum. Yardım ve fikirlerinizi bekliyorum.

 

Saygılar. 

Alıntı
Gönderildi : 28/12/2012 13:19
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Sorular biraz karmaşık olmuş.

Herkesin her yerden oturum açabilmesi ve aynı profil ile oturum açması için gezici profil kullanmalısınız. Buna ek olarak ortamı izleme , programları güncelleme gibi operasyonlar için system center ürün ailesine yönelmelisiniz ama bunlar ciddi bütçe isteyen işler. Bu durum için bütçeniz nedir?
Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 13:25
 Anonim

Sorular fazla olunca biraz karmaşık oldu. Yaptığım araştırmalarda bu istediğim işlemleri yapan cihazlar mevcut maalesef onların fiyatlarıda ucuz diyemiycem. Ben mümkün olduğunca elimdeki cihazları kullanmak, genel yapı itibariyleyde software olarak çözümleyebileceğim birşeyler aramaktadıym. Elimde bulunan server ve client bilgisayarlardan faydalanmak istiyorum ilk etapta.

 

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 14:17
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

O zaman soruları biraz daha açalım lütfen 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 14:33
 Anonim

Tekrar merhaba,

 

4 katlı 60 bilgisayar ve 2 server olan bir firma bilgisayarların üzerinde yüklü olan programlar ve bu programların güncellemeleri ile ilgili işlemler.

 ilk olarak yapmayı istediğim;

 

1-  kullanıcının istediği katta olursa olsun kendi ID ve şifresiyle giriş yapabileceği, ayrı zamanda tüm datalarına erişebileceği

2-  benim server üzerinden sadece bu programları güncelleyerek işlemi tamamlamış olmam (kullanıcılarınında eş değerli güncellenmiş olması gerekmekte)

bunları planlıyorum. uygulanabilirliği nedir.

 

Saygılar.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 15:11
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi
gokhancetin
(@gokhancetin)
Üye

Elinizdeki server lar nedir. Yeni veya sağlam bir cihaz ise kullanıcıların  uzak masaüstü rdp ile çalışmalarını sağlayabilirsin. Sana ek olarak cal lisansı masrafı çıkar. Eger kullanıcılar çok ağır programlar kullanmıyorlar ise grafik çizim veya benzeri gibi, multipc , ncomputing tarzı thinclint sisteme geçebilirsin. Sanırım eldeki cihazlarla devam etmek istiyorsun. Daha önce hizmet verdiğim bir firmada yklaşık 20 kullanıcı rdp ile server a bağlanıp tüm office , muhasebe ve bir satış programnı çok rahatlıkla kullanıyorlardı. Bu arada network altyapın gigabit olursa daha sağlıklı olur.

Kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/01/2013 18:12
behzad kapucu
(@behzadkapucu)
Üye

google da zero client, thin client gibi aramalar yapin, ozetle su;

tek sunucu veya bir cluster var, tum kurulum ve guncellemeleri sunucuda yapiyorsunuz, kullanicilar elindeki cihazla bir nevi rdp yaparak ayni sunucuya baglanabiliyor. donanim, bakim, enerji olarak buyuk tasarruflar saglamak mumkun. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/01/2013 18:35
Paylaş: