Forum

YemekSepeti gibi bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

YemekSepeti gibi bir site Nasıl Yapılır ?

8 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
4,684 Görüntüleme
(@emrahburak)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Arkadaşlar Tüm Türkiye'ye hizmet verecek ve trafiği yoğun olabilecek bir site projesi için donanım yazılım konusunu 

nasıl tercih edersiniz ? ve bu iş için kaç server ve nasıl bir bağlantı nasıl bir güvenlik gerekir ? ( donanım ve yazılım fiyatları önemli değildir)

Sitenin görevini şu şekilde düşünebilirsiniz 

Bilgisayarın başına oturdunuz bizim siteye bir sorgu gönderdiniz. Bizim site dışardan X bir yerden o sorgu ile ilgili bir bilgi alacak.

X den gelen sonuca göre kendi veritabanımızda bulunan resim ve açıklamalırını sunacak. Profesyonel bir şekilde nasıl yapılır

hangi veritabanı hangi server yada server çeşitleri kullanılmalı ?

Gönderildi : 12/07/2012 17:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4285
Co-Helper

Bu işlerde en kolay tarafı sunucu tarafı. Herşeyi ben alayım, kendim barındırayım demiyorsanız ki mantıksızdır zaten, dedicated sunucu hizmeti satın alırsınız. Bu linux olabilir, ASP, .NET üzeri geliştirme varsa Windows işletim sistemi olabilir. Bandwith paketi veya miktarı bu hizmet alınırken belirlenir zaten. Trafik, kullanıcı istatistiği arttığı vakit bir datacenter'dan kabin kiralarsınız içerisinde sizin sunucularınız bulunur. Database'i yine geliştirilen yazılım platformu belirler. Geniş bant hizmetini bu şekilde sağlamış olursunuz bandwith ile de size seçenekler sunarlar veya siz talep gösterip bir anlaşmaya varırsınız. Kabin'in online olmasını onlar sağlar siz ise isterseniz sunucuların bakım ve müdahalesini yapabilirsiniz.
Bu işin asıl zor tarafı site alt yapısı yani kodlama tarafı. Hazır şablonlar, CMS'ler ile stabil, ilerici yürümüyor bu tip projeler malesef. Birilerine ya hizmet bedeli mukabili yazdıracaksınız ki ciddi rakamlar söz konusu olabiliyor ( 10bin$+ ) kapsama göre yada adamınız olacak sonuna kadar sizinle beraber olacak, ekip kuracaksınız. Web'de aslolan kullanıcı arayüzüdür tabanın nasıl olması gerektiğini bu şekillendirir bence.

Yani varsa yazılımcınız ondan alacağınız ihtiyaçlar listesi üzerine daha net bilgiler verebilir arkadaşlar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/07/2012 17:51

(@emrahburak)
Gönderiler: 74
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu işlerde en kolay tarafı sunucu tarafı. Herşeyi ben alayım, kendim barındırayım demiyorsanız ki mantıksızdır zaten, dedicated sunucu hizmeti satın alırsınız. Bu linux olabilir, ASP, .NET üzeri geliştirme varsa Windows işletim sistemi olabilir. Bandwith paketi veya miktarı bu hizmet alınırken belirlenir zaten. Trafik, kullanıcı istatistiği arttığı vakit bir datacenter'dan kabin kiralarsınız içerisinde sizin sunucularınız bulunur. Database'i yine geliştirilen yazılım platformu belirler. Geniş bant hizmetini bu şekilde sağlamış olursunuz bandwith ile de size seçenekler sunarlar veya siz talep gösterip bir anlaşmaya varırsınız. Kabin'in online olmasını onlar sağlar siz ise isterseniz sunucuların bakım ve müdahalesini yapabilirsiniz.
Bu işin asıl zor tarafı site alt yapısı yani kodlama tarafı. Hazır şablonlar, CMS'ler ile stabil, ilerici yürümüyor bu tip projeler malesef. Birilerine ya hizmet bedeli mukabili yazdıracaksınız ki ciddi rakamlar söz konusu olabiliyor ( 10bin$+ ) kapsama göre yada adamınız olacak sonuna kadar sizinle beraber olacak, ekip kuracaksınız. Web'de aslolan kullanıcı arayüzüdür tabanın nasıl olması gerektiğini bu şekillendirir bence.

Yani varsa yazılımcınız ondan alacağınız ihtiyaçlar listesi üzerine daha net bilgiler verebilir arkadaşlar.

.NET üzerinde geliştirme olacağı için Windows tercih edilecek. Datacenter yerine kendimiz barındırırsak. Siz olsaydınız nasıl bir kurulum haritası tasarlardınız.?

Ve evet haklısınız kod işi zor olan bölüm ama küçük bir ekip ile yavaş yavaş başlanacak. Ama önce ortamın hazırlanması lazım.

Gönderildi : 12/07/2012 18:00

(@mertsarac)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Yazılımdan ziyade sunucu tarafında cloud teknolojilerine yönelmeniz startup için avantaj sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/07/2012 15:30

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Yemek sepeti microsoft commerce server alt yapisini kullanir.

Böyle kurumsal bir sistemle yola çıkmak her zaman iyidir. 

Gönderildi : 20/07/2012 15:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Site cok sorun degilde restoranlar ile anlasma sikinti olacaktir 😀

Gönderildi : 03/08/2012 17:22

(@orkuntorunlar)
Gönderiler: 4
New Member

Banada online ayakkabı satış yapılan bir site  tasarımı ve uygulaması lazım. yazılım dili farketmez wordpress bile olur yardımcı olabilecek cuzi bir rakama yaparım diyen var mı acaba?

çok basit ve sade istiyorum mobil uyumlu olması çok önemli. kadın spor ayakkabı modelleri ve erkek spor ayakkabı modelleri olacak. örnek : www.skechers.com.tr 

teklif verecek arkadaşlar referansları ile mesaj atabilirler mi teşekkürler.

Gönderildi : 17/08/2015 17:27

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

türkiye üzerinde barındıracaksanız cloud bir alt yapı üzerinde çalıştırmanızda fayda var.. tüm alt yapınız yedekli ve sanallaştırma üzerinde koşmasında fayda var.. böyle bir alt yapıda bilgileriniz local makinadaki hardiskte degilde nas serverde durmasında fayda var..

ayrıca kendi sunucuzuna özel firewall çözümlerini de unutmayın.

sunucularınız kendi bünyeniz de değil de bir veri merkezinde barınması maliyet açısından daha hesaplı olur. 

Gönderildi : 17/08/2015 22:11

Paylaş: