Forum

AD etki alanı adı i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] AD etki alanı adı ile web sitesi aynı olduğundan web sitesine erişim yapamıyorum

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
3,033 Görüntüleme
(@SERDALDONMEZ)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

etki alanı adımız ile web sitemiz aynı. web sitemize domainde olan bilgisayarlardan erişim yapamıyorum. etki alanı adını değiştirmem şartmıdır yoksa başka bir çözümü varmıdır ?

Örnek olarak :

etki alanı : site.gov.tr

web site  : site.gov.tr 

Gönderildi : 21/04/2015 01:36

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

merhaba

internal dns üzerinde www kaydı açıp, web sitenize yönlendiriyorsunuz. 

Gönderildi : 21/04/2015 01:50

(@SERDALDONMEZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam tam olarak nasıl yapacağım yardımcı olabilirmisiniz ?  

Gönderildi : 21/04/2015 02:02

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

En alttaki www isminde gorunen kaydı oluşturup web serverin ip adresini girmeniz yeterli 

Gönderildi : 21/04/2015 12:03

(@SERDALDONMEZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam sadece bilgisayarlara kısıtlamalar ve paylaşımları yönetmek için kurdum AD yönetim kolaylığı açısından.

Ama web server yok. Site hosting de. Sadece Localde kullanıyorum AD yi diğer bilgisayarlarda kısıtlamalar yapmak için tek pc de ve 60 client var

başka herhangi bir server falan dahil etmedim.  

Siteye girmeye çalışınca direk dc yi görüyor. IIS hatası veriyor. Bende sorunun etki alanından olduğunu farkettikten sonra etki alanı adını değiştirmeyi

düşündüm. etki alanı adını değiştirmek için vmware de denemeler yaptım ama pek mantıklı gelmedi sorun çıkbilir diye

Dediğinizi yaptığımda domain in ipsini yazdım yine aynı hatayı aldım web server olmadığı için sitenin ipsini yazdım yine aynı hatayı aldım.

şuan için hala bir sonuca ulaşamadım. 

Gönderildi : 21/04/2015 13:58

(@cemkilic)
Gönderiler: 394
Reputable Member

Hocam sadece bilgisayarlara kısıtlamalar ve paylaşımları yönetmek için kurdum AD yönetim kolaylığı açısından.

Ama web server yok. Site hosting de. Sadece Localde kullanıyorum AD yi diğer bilgisayarlarda kısıtlamalar yapmak için tek pc de ve 60 client var

başka herhangi bir server falan dahil etmedim.  

Siteye girmeye çalışınca direk dc yi görüyor. IIS hatası veriyor. Bende sorunun etki alanından olduğunu farkettikten sonra etki alanı adını değiştirmeyi

düşündüm. etki alanı adını değiştirmek için vmware de denemeler yaptım ama pek mantıklı gelmedi sorun çıkbilir diye

Dediğinizi yaptığımda domain in ipsini yazdım yine aynı hatayı aldım web server olmadığı için sitenin ipsini yazdım yine aynı hatayı aldım.

şuan için hala bir sonuca ulaşamadım. 

serdal bey makınanız da DNS kurulu degılse IIS rolu kurulu olsa bıle hıc sıteye erısım saglayamazsınız yapmanız gereken adımalr var

öncelıklı olarak makınanız domaın de mı? bir ikinciai guvenlık duvarı acıksa hıc bu dnslerınıze etkı edıyor olabılır DNS ve IIS rollerıızı kurup

tekrar deneyın son olarak tarayıcınızı yenıleyın ıyı calısmalar 

Gönderildi : 21/04/2015 14:27

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

web server = hosting firmasındaki sunucunuzun ip adresi

AD sunucu üzerinde dns sunucu ekranından yukarıda gosterdigim resimdeki gibi www isminde bir kayıt oluşturup ip adresi olarakta hosting firmasında duran sunucunuzun ip adresini tanımlamanız yeterli olacaktır.

Gönderildi : 21/04/2015 14:30

(@SERDALDONMEZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

DNS kurulu statik. sistem çalışır durumda herhangi bir sorun yok. internete çıkışlarda problem yok. sadece web sitemize giremiyoruz anlatmak istediğim bu.  

bir bilgisayara active directory kurup gpo lar aracılığıyla kısıtlamalar yaptım. paylaşımları düzenledim vs. 

Ama etki alanını sitemizle aynı olunca siteye erişim yapamıyorum sadece web sitemize erişim yapamıyoruz oda etki alanının aynı isimde olmasından dolayı. Sanırım en iyisi etki alanı adını değiştirmek olacak.

Yani bizimki basit bir sistem. Sadece bina içerisinde bir pc ye server2008 r2 kurup active directory kurup statik ip ile bilgisayarları dc ye dahil ettim. 

GPO larda veya başka bişeyde sorun yok sorunsuz şekilde çalışıyor.

Gönderildi : 21/04/2015 14:43

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

sitenin  ipsini yazdıktan sonraki testlerinizi pcdeki dns kayıtlarını ve browserdaki çerezleri silerek denemeniz yararlı olacaktır,

Gönderildi : 21/04/2015 14:44

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

DNS kurulu statik. sistem çalışır durumda herhangi bir sorun yok. internete çıkışlarda problem yok. sadece web sitemize giremiyoruz anlatmak istediğim bu.  

bir bilgisayara active directory kurup gpo lar aracılığıyla kısıtlamalar yaptım. paylaşımları düzenledim vs. 

Ama etki alanını sitemizle aynı olunca siteye erişim yapamıyorum sadece web sitemize erişim yapamıyoruz oda etki alanının aynı isimde olmasından dolayı. Sanırım en iyisi etki alanı adını değiştirmek olacak.

Yani bizimki basit bir sistem. Sadece bina içerisinde bir pc ye server2008 r2 kurup active directory kurup statik ip ile bilgisayarları dc ye dahil ettim. 

GPO larda veya başka bişeyde sorun yok sorunsuz şekilde çalışıyor.

Merhaba,

Vasvi bey'in bahsetmiş olduğu www kayıtlarını eklerseniz sitenize www.domain olarak erişim sağlayabilirsiniz. Ancak www olmadan erişim sağlayamazsınız sebebi ise localde kullandığınız domain adı ile web sitenizin domainin aynı olmasından kaynaklanıyor.

www kayıtlarını dışarı yönlendirdikten sonra www.domain olarak siteniz açılacaktır.

www olmadan client'larınızın sitenize erişimini sağlamak adına  active directory olan sunucunuza IIS kurup default website kullanmıyorsanız eğer binding olarak domain.com eklemeniz , binding ekledikten sonra http redirect tanımlaması yaparak ilgili alana www.domain adresinizi girerseniz bu şekilde client bilgisayarlarınız www olmadan veya www ile web sitenize erişim sağlayabileceklerdir. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 15:39

(@SERDALDONMEZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam öncelikle çok teşekkürler www kaydını ekledikten sonra siteye bağlantı kurabiliyorum.

www.domain şeklinde erişim sağladım.

domain.com şeklinde erişim sağlayamıyorum şimdilik.

IIS ile ilgili kısmı tam olarak uygulayamadım. 

Gönderildi : 21/04/2015 18:45

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Active Directory olan sunucunuz üzerine IIS kurulumu yapın ve IIS kurarken Features sekmesinde HTTP Redirect özelliğini seçerek bu eklentininde kurulmasını sağlayın.

(IIS > Web Server > Common HTTP Features > HTTP Redirection)

Sonra HTTP Redirect menüsüne tıklayarak

http://www.cozumpark.com/mklresim/ExchangeServer2010OWAYnlendirmeveFormBas_150B9/image004_thumbcfb679c32a024f21b1cf67fe417deebb.jpg

/owa   yazan yere http://www.domain.com yazın ve kaydedin. 

( Resim Exchange anlatımından alınmıştır. Sizdeki Default Website altında bu klasörler bulunmaz bunu dikkate almayın ) 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 19:13

(@SERDALDONMEZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam Hepinize çok teşekkür ederim..

http redirect özelliğini kurmamışım Onuda yaptıktan sonra şuanda sorunsuz çalıştı.

Dediğiniz gibi oldu..

www.domain  ve  domain.com ikiside sorunsuz durumda.

Gönderildi : 21/04/2015 21:09

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Sorununuzun çözülmesine sevindim, kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 23:09

Paylaş: