Forum

Web Sunucusu Aç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Web Sunucusu Açmak

17 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
4,267 Görüntüleme
(@MuratKALAK)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Server 2003 enterprise kurulu bilgisayarda iis kurdum ve gerekli dns ayarlarını yaptım.ayrıca modem den nat üzerinden portları açtım ve modemin default portunu 80'den farklı birşey yaptım. ip adresim sabit değil deneme amacıyla yapıyorum bunu.baska bir pc de sunucunun local ip sini yazdigimda site aciliyor ancak internet adresini yazdigimda sayfa görüntülenemiyor. eksik yaptıgım ne olabilir acaba?tskler

Gönderildi : 21/07/2008 20:07

(@adilaltun)
Gönderiler: 116
Estimable Member

localdeki dns çıkışların server ipleri olmadığı için sorguyu modemin (muhtemelen sorgu yaptığın pcnin dns modem ip adresidir.) ipsiden yapıyordur onun için ismin ipadresini çözümliyemez. servera dns kurman lazım ve pcnin dns ipsini server ipsi yapman lazım ayrıca dns kurduktan sonra dns kısmında hostA kaydına örnek www.xxx.xom adresinin ip adresine yönlendirecek kaydı düşmen gerekiyor. pc den sorguyu yaptığında dnsi server üzerinde sordurcağı için ilk sorguyu serverdan çağıracak ve iis doğru çalışıyorsa sana yayını yapıcak.

Gönderildi : 21/07/2008 20:17

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cvp için teşekkürler. gerekli dns ayarlarını yaptığımı belirttim. host(a) ve diğer kayıtların hepsi tamam. siteye girmeye calıstıgım makinanın dns ayalarını sunucunun local ip'si olarak belirledim.anck dediğim gibi localde sorun yok ama internet ip'sinden baglanamıyorum...

Gönderildi : 21/07/2008 20:21

(@adilaltun)
Gönderiler: 116
Estimable Member

her ihtimale karşı bire bir yazmak istedim ve tekrar her ihtimale karşı yazıyor. iis den yayın portunu değiştir. iç kısımdan server ipsi:port numarası olarak geldiğini kontrol et. sonra modemden nat kısmını o portlara yönlendir gelip gelmediğini dene. dış ip adresini sorgulat ve dış ip:port numarası olarak dene eğer çalışırsa modem ve nat kısmında problem olmadığını tespit etmiş oluruz ( modemde değiştirdiğin port numarasını 80 yapıp uzektan yönetilirliği kapatmanı tavsiye ediyorum) eğer gelmez ise modem ayarlarını kotrol et. Airties modem kullanıyorsan son güncellemesini indirip yapmanı tavsiye ediyorum.

modemdeki güvenlik duvarını ve serverdaki güvenlik duvarı yada başka bir güvenlik programlarınıda devre dışı bırakarak denersen adım adım uygulama yapabilirsin.

Gönderildi : 21/07/2008 20:36

(@ilhankilic)
Gönderiler: 28
Eminent Member

açtığın web sitesi hostuna header vermen lazım. IIS içinde açtığın web sitesi üzerine sağ tuş tıkla özellikler oradan web sitesi kısmında Ip adresi yazan yerin yanındaki gelişmişe tıkla ve oraya header ekle. www.falanfilan.com gibi 😉 çalışacaktır.

Gönderildi : 22/07/2008 00:58

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

açtığın web sitesi hostuna header vermen lazım. IIS içinde açtığın web sitesi üzerine sağ tuş tıkla özellikler oradan web sitesi kısmında Ip adresi yazan yerin yanındaki gelişmişe tıkla ve oraya header ekle. www.falanfilan.com gibi 😉 çalışacaktır.

Arkadaşın sorunu bu değilki web sitesine http://192.168.0.1  yada http://localhost  şeklinde local ip den ulaşırken http://81.13.13.13 şeklinde internet ip sinden ulaşamıyor  .

Gönderildi : 22/07/2008 02:03

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

Mantıksız olabilir ama modemin için uzaktan erişim açık mı? Airties için konuşuyorum.. Ben böyle bir problem ile karşılaşmıştım...

Kolay gele

Gönderildi : 22/07/2008 12:18

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

modemim uzaktan erisim icin acik. dış ip:port şeklinde modeme giriş yapabiliyorum.remote control icin modemin default portu 80 di onu değiştirdim.daha sonra nat üzerinden port 80'i sunucuya yonlendirdim. header ayarları falan hepsi tamam.sanırım modemden port yonlendirmesinde sorun var.modem gs8100.

Gönderildi : 22/07/2008 13:02

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Arkadaşım merhaba,

Buyuk ihtimalle tek sıkıntı nat yaptığın porttan kaynaklanıyor,  bu portu hem modemde hem firewall da ( 2003 de firewall olarak ne kullanıyorsan ) açık olduğundan emin olursan daha iyi olur.

Gönderildi : 22/07/2008 13:37

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

firewall kullanmiyorum deneme amacli aciyordum bunu, onlarla ilgili bi sorun oldugunu zannetmiyorum.neyse gereken ayarlar bunlardan ibaret bunu görmüş oldum.sinavlarim var onun icin daha sonra tekrar ilgileneceğim konuyla, geri dönerim.teşekkürler...

Gönderildi : 22/07/2008 14:00

(@MuratKALAK)
Estimable Member
Konu başlatıcı

geri donmeyi unutmusum 🙂 ben siteye direk explorer a ip yi yazarak girmeyi deniyodum.proxy kullanarak yani dısardan erismeye calistigimda calisiyor iis olmasi gereken de bu sanirim. saygilar...

Gönderildi : 06/10/2008 05:07

(@Anonim)
Gönderiler: 0

İyi günler localde kurulu bir web serverim var , nat kulanarak gerekli portu yönlendirdim . disaridan www.sitem.com adresi gayet guzel calismakta ama local de bu adrese ulaşamıyorum, localde http://10.0.0.15:8081 adresinden siteye ulasabiliyorum

localde nslookup www.sitem.com doğru ipyi çözüyor , 91.x.x.x gibi,

speedtouch 510 modem kullanıyorum , localden www.sitem.com yazılınca siteye ulaşabilmek için yapmam gereken başka bir nat olabilir mi yada başka bir yönlendirme yöntemi ?

teşekkür ederim

Gönderildi : 23/10/2008 16:48

(@Anonim)

Merhaba ;

Dns uzerınde sistem.com  ısımlı bır zone acıp yenı bır A kaydı  olusturun ve  A  kaydı nın ismini  www olarak olusturun ve daha sonra localde yaptıgınız www.sistem.com sorgusuna local ip nizden cevap  gelmeye  basladıgında bunun içinde  gereklı  kayıtları olusturduktan sonra dns  sunucunuzda  cache i  temızleyın gerekıyorsa  client uzerınde de ipconfig /flushdns uyguladıktan sonra localdede www.sistem.com yazdıgınız zaman sitenıze baglanabılırsınız ama anladıgım kadarı ıle  sitenız 8081 portundan  yayınlanıyo eger 8081 den yayınlanıyor ise  gerekli işlemlerı yaptıktan sonra www.sistem.com:8081  yazarak local den sitenıze erişim saglayabılırsınız.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/10/2008 17:42

(@Anonim)

ilginiz için teşekkür ederim ,

DNS server local de değil , DNS serverda tanımlana int.sitem.com şekilinde bir A kaydı var ve bu kayıt localden çözülebiliniyor yani localdeki bir bilgisayarda nslookup int.sitem.com sorgusunun sonucu puplic bir IP  ancak internet explorera int.sitem.com yazınca site açılmıyor.

dışarıdan int.sitem.com:80 isteği localdeki 10.0.0.15:8081 e ulaşıyor

localden int.sitem.com:80 istegini yine localdeki 10.0.0.15:8081 e nasıl yönlendirebilirim ,

ilginiz için tekrar teşekkür ederim

Gönderildi : 23/10/2008 20:35

(@Anonim)

Merhaba ;

Önce şu konuyu açıklığa kavusturabilirmiyiz ? Localde  int.sitem.com a  ping attıgınız zaman cevap  10.0.0.15 ip sinden mı gelıyor ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/10/2008 21:18

(@Anonim)

Hayır modemin public IPsinden geliyor

80 portunun 8081 e yönlendirilmesini kaldırınca localden int.sitem.com yazinca modemin web arayüzüne ulaşılıyor , modemin web arayuzunun portunu degistirmeye calistim ama basaramadım speedtouch 510v4 'web arayuz portunu degistirmeyi bilen var mı ?

ilginiz icin tesekkur ederim

Gönderildi : 25/10/2008 02:13

(@Anonim)

Merhaba ;

Local den ping int.sitem.com yazdıgınızda hangi ip adresıne ping atıyor ve ping attığı ip adresı modem ınızmıdır yoksa  localdekı web server ınız mı ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/10/2008 03:09

Paylaş: