Forum

We transfer engelle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] We transfer engelleme / açma hakkında

7 Yazılar
5 Üyeler
2 Reactions
6,917 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 236
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar iyi forumlar dilerim.

biraz ilginç bir soru ile bu başlığı açmaktayım. yapımızda we transfer sitesini şirket politikaları sebebi ile firewall üzerinden engellemekteyiz. ama şu son zamanlarda özellikle proje sebebi ile dışarıdan we taransfer ile dosyalar gelmekte ve bilgi işlem olarak benim indirmem istenmekte.

aslında sorun şu olacak we transfer'i açıp bu siteye upload'ı engelleyip sadece dowland amaçlı kullanmak gibi bir fikir geldi aklıma son kullanıcılarda. sizce bu yapılabilir mi ?

Siz yapılarınız da nasıl bir politika izliyorsunuz fikir ve önerilerinizi rica ederim.

Gönderildi : 29/04/2022 21:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Websayfaları için bu tip şeyler pek mümkün değil maalesef.
Genellikle IT başına kalmaması için bu tip süreçleri ilgili sorumlu departmana yada sekreterya gibi ortak çalışanlara atar, açarız. Bunun için tabi hazırlık olması gerekiyor DHCP den atanan IP scope'ları yad AD entegrasyonu gibi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/04/2022 21:21

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 240
Reputable Member

@ibrahimyildiz çözümü hakkında bilgi vermiş. Birde bu tip proje bazlı uygulamaları güveli bir şekilde synology üzerinden yada bir ftp üzerinden kendi güvenlik politikalarınızı kurgulayarak yapabilirsiniz. Tabi ki bur da da olmazsa olmaz  güvenlik duvarı politikalarını iyi kurgulamak gerekli.

Gönderildi : 30/04/2022 02:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Bu tür konular için en temizi ki arkadaşlar önermiş kurumsal cloud sistemlerinizi kurmanız ve paylaşımları buradan yapmanız veya insanların paylaşacağı dosyaları buraya yüklemeniz olacaktır. Tabi bu durumda bu sistemi dışarı açmanın sıkıntıları olabilir. Örneğin owncloud vb ücretsiz opensource platformlar var ancak güvenlik açıkları sizi yorabilir. Açık kaynaklı oldukları için community bu tür yamaları çok hızlı kapatamıyor.

File Orbis ürünü güzel ama pahalı gelebilir, acronis' in böyle bir ürünü vardı, bir müşterimiz aktif kullanıyordu, fiyatı görece çok iyiydi. Özetle bu tür global sitelerden ise kendinizin yöneteceği ve hızlı destek alabileceğiniz bir ürün kullanmanızı öneririm.

Ek olarak başka bir yöntem ise bir sunucu kurun, DMZ' e atın, insanlar sadece o makineden ulaşsın, makineye inen dosya temiz ise bunu IT iletsin ama bu iş yükü demek. Bu bana göre kurumsal bir çözüm değil ama aksi halde izin verdiğiniz kişiye gelen dosyada zararlı bir içerik var ise tüm ağa bulaşabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2022 17:07

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 236
Reputable Member
Konu başlatıcı

öncelikle iyi bayramlar dilerim. Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Aslında bazı denemelerim oldu ama tam sağlıklı sonuçlar alamadığımız için AV barındıran FTP yazılımları ile devam etmeyi düşünüyorum. boşluğum olursa detaylı upload dowland ile ilgili denemeleri yapıp sizinle de paylaşacağım

Gönderildi : 02/05/2022 13:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Ürün almanız en doğrusu olur, ama bütçe yok ise tabi ne yazık ki biraz uğraşmanız gerekli.

Kolaylıklar diliyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2022 22:45

(@serkanvargel)
Gönderiler: 181
Estimable Member

Herkese Merhaba;

Aslında ilk isteğiniz mantıklı ve uygulana bilir.

Security Profiles

-Application Controll

--"Add New Override" altında Wetransfer i search edin

WeTransfer
WeTransfer_File.Download
WeTransfer_File.Upload

olarak göreceksiniz

selamlar

Gönderildi : 04/05/2022 19:32

Paylaş: