Forum

Fortinet Site To Si...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortinet Site To Site VPN Remote Address Group Erişim Sorunu

Mert KARABACAK
(@mertk)
Üye

Herkese Merhaba, 

Müşterimizle karşılıklı VPN tanımlarını gerçekleştirdik. Phase 1 ve Phase 2 up durumda. Müşterimin 5 adet remote adresi var ve bunları tanımlayıp bir adres grup oluşturduk. Policylerde 5 adet IP adresine giderken, karşı tarafta bize izin verilen tek 1 ıp adresine NAT işlemi yapıp o şekilde erişim sağlıyoruz. Fakat VPN ayarlarında Phase 2 de remote adres bölümüne müşterinin 5 adet ıp adresini grup olarak seçtiğimde ilgili ıp adreslerine erişim sağlayamıyorum. Fakat adres grup yerine müşterinin tek ıp adresini phase 2 de seçersem erişim sağlayabiliyorum. Site to site VPN yaparken remote bölümünde adres grup seçip böyle bir sorun yaşayan varsa tecrübelerini aktarabilirse sevinirim. Desteğiniz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/03/2021 09:41
Konu Etiketleri

Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Müşteri o  ip adresini size verdiği tek ip arkasında natlı olarak tutuyor ise erişemiyor olmanız normal aslında

sadece o ip adreslerine giderken nat yaptığınız ip üzerinden git şeklinde route yazmanız gerekiyor gibi

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/03/2021 10:27

Mert KARABACAK
(@mertk)
Üye

Bu dediğinizi policy route kullanarak yazmam gerekiyor sanırım. Doğru mu anladım ? 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/03/2021 11:17

CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar @mertk ,

Siz Phase 2 de  destination  adres  grubuna  yazdığınız  iplerin veya networklerin  aynısını  karşı  tarafında  Phase 2 ayarlarında  Source Address kısmına  eklemesi  gerekir  yoksa  vpn tüneli çalışmaz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/03/2021 11:44

Mert KARABACAK
(@mertk)
Üye

@cumhuraltan merhabalar,

müşteri tarafı ile görüştüm aynı şekilde phase 2 de tanımlarını gerçekleştirdiğini iletti. Şuan phase 1 ve 2 up durumda . sadece remote bölümünde adres grup seçersem erişemiyorum. Fakat adres grup yerine o adreslerden sadece 1 tanesini remote olarak seçersem erişim de problem olmuyor. Erişebiliyorum. 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/03/2021 11:58

Paylaş: