Forum

Fortigate Lisans Do...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortigate Lisans Dondurma

4 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
1,433 Görüntüleme
(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

İş yerine Fiber hat çekmeye karar verdik. Mart'ta başvuru sağladık bekliyoruz büyük ihtimal 1 yılını doldurmadan bağlanmaz.

Fortigate firewall alımı yaptık bilişim şirketi farklı uygulamadan dolayı lisansı etkinleştirdi o uygulamadan vazgeçtim o günden bu zamana kadar boş boş çalışıyor.

Başka bir bilişim danışmanı niye lisans süresini geçiriyorsunuz aldığınız yer ile görüşün Lisansı dondursunlar gibi cümle kullandı (adam laf cambazı olduğundan çok dikkate almadım fakat yine şüphe uyandırdı).

Bizim çalıştığımız firmaya ilettim dondurulmadığını söylediler. Fortigate support ticket açtım; Maalesef dondurulamıyor fakat hesap yöneticinizden ek süre alınıp alınamadığı hakkında sorun şeklinde dönüş oldu. 2 tane de Türkiye temsilci irtibat bilgileri atmış.

Teoriden çok Tecrübeyi önemsediğim için sizlere sormak istedim.

Konu ile alakalı deneyimleriniz oldu mu?

Gönderildi : 07/09/2021 11:11

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Fortigate de lisans dondurma olayı diye bir şey yok. (Benim bildiğim olsa o zaman canının istediğinde dondurur canının istediğinde aktif edersin. ) Hatta belirli bir tarihte lisans aktif etmezse otomatik kendisi aktif oluyor ve süre başlıyor.

Bununla birlikte dağıtıcı firmadan ek süre alabilirsiniz lisans üzerine ekleme yaparak süreyi uzatabilirler ancak bu bazı durumlar için veriliyor sizin durum için verilir mi sormanız lazım.

Gönderildi : 07/09/2021 15:48

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member
Konu başlatıcı

@rafets-ayata Rafet bey teşekkür ederim. Fortigate Cloud verilerinde kanıtı da var 1 gün dahi kullanılmadı büyük ihtimal ek süre uzatırlar.

Gönderildi : 08/09/2021 09:57

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

aktivasyon yapıldı ise bunu dondurmanız mümkün değildir, cihazı hiç kutusundan çıkartılmasa da üreticiden çıkış tarihine göre otomatik lisansın aktif olacağı tarih var küçük ürünlerde 100 gün olarak hatırlıyorum bunu.

lisans konusunda Fortinet biraz katıdır, cihaz yenilemesini yapmadığınız durumda 2 ay sonra yaparsanız örneğin 2 ay geriye dönük lisans işletilir, 10 aylık kullanılabilir olur...

iyi çalışmalar,

yB

Gönderildi : 08/09/2021 12:36

Paylaş: