Forum

fortigate - interne...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortigate - internet te yavaşlık sorunu

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,733 Görüntüleme
(@yusufcengizhancagan)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Fortigate 60E FortiOS v6.2.3 build1066 (GA) sürümü ile sistemi yapılandırdım, gerekli kuralları oluşturdum, gerekli kısıtlamaları yaptım, sorunsuz çalışan bir sistemim oldu, 3-4 gün sonra fortilogger programını yerelde bir pc ye kurdum ve yapılandırdım hiç bir sorun yok, sistem tıkır tıkır çalışıyor. Dün internetim o kadar yavaşladı ki, internete çıkamaz duruma geldim, herhangi bir ayar değişikliği yapmamama rağmen neden böyle oldu anlamadım, internet servis sağlayıcısı ile görüştük onlarda bir sorun yok, bundan emin olduk. Fortigate firmware i v6.2.2 build1010 (GA) downgrade ettim gene sorunum çözülmedi en son v6.0.10 a downgrade ettim bütün ayarları sıfırladım ve yeniden kurulum yaptım. Acaba benim sorunum ne olabilir. Mevcut network te fiber switch var fiber switch den gelen kablo direk fortigate wan1 bacağına gidiyor, wan1 ayarlarını manuel kendim yapıyorum, mevcut internetimiz senkron bir internet, 40mb e 40mb. Bu sorunu nası çözebilirim?

NOT: Dün 60e cihazı çıkardım yerine eski 60c yi taktım internet yavaşlama sorunu bir anda kayboldu, fortigate yazılımsal olarak sorunlu olabilir mi?

Bu arada Superonline dan hizmet almaktayım...

Gönderildi : 22/07/2020 11:52

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

merhaba

mevcut networkten gelen kablo wan1 e giriyor demişsiniz ? lan portunuz arızalı mı ? wan1 de olan lokal kullanıcılar internete wan2 interface inden mi çıkıyor ?

muhtemelen değişiklik sonrası 60c lisansız olduğu için trafiğin içerisine bakmıyor yani utm özelliği devre dışı.Acaba sizin networkünüzde localden ve wifiden kaç ip fw üzerinden internete çıkıyor ? Cihaz kapasitesinden emin olmak için cpu ve memory değerlerini yazabilirmisiniz ? log kısmında , System event kısmında conserve mode hatası var mı ?

diag sys top 10

diagnose sys top-summary

sonuçlarını paylaşırmısınız ?

Gönderildi : 22/07/2020 12:08

(@yusufcengizhancagan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba, superonline fiber switch ten gelen kablo (wan) fortigate wan1 bacağına, fortigate lan bacağından çıkan kablo normal switch e giriyor, memory ve cpu %10, conserve mode hatası yok. Yerime geçince bakıp size hemen dönüş yapacağım

Gönderildi : 22/07/2020 13:09

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Traffic shaping policy uyguladınız mı? Bir de kısıtlamaları ve gereksiz kuralları kaldırıp deneyebilir misiniz? 

Gönderildi : 22/07/2020 15:44

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

İnternet erişimi yavaş derken, sayfa yüklemeleri veya dosya transfer hızı noktasında hangisini referans alıyorsunuz ?

Config tarafında internal -> public trafik tarafında security profil veya port/service bazlı policyler var ise iptal edin.

Devamında test sürecini fortigate üzerine tek bir host bağlı olarak tamamlayıp, sonuç olumlu ise hostlarınıza erişimi açın.

Süreç devam ediyor ise, sorun anında Savaş hocanın belirttiği komutların tam çıktılarını alıp burada paylaşın, bakalım.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2020 00:42

(@serkanates)
Gönderiler: 1285
Üye

Yazan tüm arkadaşlar fortigate üzerine yoğunlaşmış. Ben sizi farklı açıdan yönlendireceğim. Superonline size kendi switchi üzerinde mutlaka en az 2 adet port vermiştir. Bunlardan bir tanesinin fortigate üzerinde olduğunu varsayarsak superonline'ın switchinin ikinci portuna bilgisayarınızı direkt bağlayıp superonline'ın size verdiği değerlere göre ağ ayarlarınızı yaparak internete direkt çıkış sağlayın. Problem anında sisteminizi bu şekilde test edin. Eğer içerdeki kullanıcılar çıkamıyor ancak siz direkt bağlı iken internete erişebiliyorsanız sorunu fortigate tarafında arayın. Eğer iki tarafta da sorun varsa superonline ile görüşün. Ağınızdan oluşan trafik satın almış olduğunuz bant genişliğinizin üzerine çıkıyor olabilir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 23/07/2020 09:05

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

@SerkanAtes

Serkan Bey'in paylaşına ek olarak, Local Networkünüzde yavaşlık var mı? Ping değerleri nasıl.  Network Kablolamanızı, Switch(ler) ve ya Switchte Loop olup olmadığını kontrol ettiniz mi? 

Gönderildi : 23/07/2020 11:00

(@savasdemir)
Illustrious Member

son durum nedir ?

Gönderildi : 24/07/2020 10:50

(@yusufcengizhancagan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba, kusura bakmayın geç oldu, firmware i 6.0.10 versiyona düşürüp hiçbir kural uygulamadan kullanıcılara interneti verdim, geçen hafta yine salı günü sorun olmuştu bugün yine sorun oldu, hiç bir policy aktif değil sorun neyden kaynaklı anlayamadım

Gönderildi : 28/07/2020 16:22

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Yavaşlık yaşadığınızda Switchi kapatıp açtığınızda yavaşlık devam ediyor mu? Bu işelemi yaptınız mı hiç.

Gönderildi : 29/07/2020 10:14

(@savasdemir)
Illustrious Member

@yusufcengizhancagan

yavaşlık olduğu anda tek bir kullanıcıyı direk firewalla bağlayıp test yaparmısınız.Bu arada switch devre dışı olmalı.

switchte bir sorun veya local networkte bir sorun olup olmadığını gözlemlemeniz gerekir.Anladığım kadarı ile salı günleri bir sorun oluşuyor.salı günleri zamanlanmış bir yedek alma veya bir danışmanın networke girişi mi söz konusu acaba ?

Gönderildi : 29/07/2020 11:07

Paylaş: