Forum

Fortigate farklı sü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fortigate farklı sürümlerde config backup yüklenebilir mi?

6 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
566 Görüntüleme
(@bahadir-ozkan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimizde kullandığımız 60D 6.0.14 sürümünde bulunan Fortigate cihazımızın confiğini yeni aldığımız 60F 6.4.6 sürümene atmakta bir sorun olur mu? 60D nin son sürümü 6.0.15 bu yüzden aynı sürüme güncelleyemedim.  6.4.6 sürümünde fortilink ve bazı interfacelerin adı farklı sorun olabilir mi yoksa 60F downgrade yaparak 6.0.14 e getirip confiği yükledikten sonra tekrar update etmem mi daha iyi olur. 

Gönderildi : 06/11/2022 23:30

(@serdark54)
Gönderiler: 46
Trusted Member

Merhaba ben bir kaç kez bu işlemi yaptım bir sorun görmedim, saat 10 da tekrar yapacağım bir sorundan ötürü tabi daha bilgili arkadaşların cevabını dikkate almanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 07/11/2022 09:32

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Best practice (iyi uygulama) bir yöntem değil. Yükseltme sıralamasını takip ederken de önce yükselttiğimiz sistemin yedeğini alıp ondan sonra sonraki sürüme geçiş yaparız. Mutlaka bir yerlerde bir eksik kalmıştır ancak etkilenmediğiniz için bilmiyorsunuzdur.

Gönderildi : 07/11/2022 12:33

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba,

Konfigürasyon dosyalarını değiştiremeniz gerekiyor.. Yeni cihaz ile eski cihaz'dan backup alıp WinMerge uygulaması ile her iki dosyayı eşitleyerek ilerleyebilirsiniz. Daha sonrasında restore işlemi yapmanız gerekiyor.

Konfigürasyonlarında bir kaç komut değişikleri olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir kaç adım var, ilk olarak interface komutları F serisinde değişiklik gösterebiliyor. CTRL + H interfaceleri toplu değiştirebilirsiniz . İkinci dikkat edilmesi gereken adım ise policy'i ID leri, Policy'lerin aynı sırada olmasını istiyorsanız "edit 45, edit 44" tarzında yazar bu ID leri 0 olarak değişitirmelisiniz.

Geçiş sonrasında adım adım karşılaştırma yaparak kontrolleri sağlayabilirsiniz.

Security profillerde değişiklik gösterebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2022 16:27

(@bahadir-ozkan)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, dediğiniz gibi konfigleri ayrı ayrı eşitleyerek yeni firewall üzerinde konfiği aktif ettim. interfacelerde bir kaç tane eklemem gereken satır oldu şu an sorunsuz çalışıyor. Teşekkürler. 

Gönderildi : 08/11/2022 01:14

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Rica ederim, yardımcı olabildiğime sevindim. İyi çalışmalar 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2022 01:47

Paylaş: