Forum

FortiClient sonrası...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] FortiClient sonrası bilgisayarımda kurumsal sitelerimiz bloklandı

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,326 Görüntüleme
(@oguzhankocakli)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bir konuda fikirlerinize yardımlarınıza ihtiyacım var. Salgın nedeniyle uzaktan çalışmaya başladık. Bu süreçte geçen hafta bilgisayarlarımıza FortiClient uygulaması kurularak şirket bilgisayarlarına ve sistemine uzaktan erişim için gerekli protokol yüklendi. Sonrasında buna ihtiyaç kalmadı ve sildik. Ancak bu silme işleminden sonra iMac bilgisayarım şirketimize ait tüm ip adreslerini ve siteleri blokladı açmamaya başladı. Outlook uygulamasından exchange mailim bile çalışmıyor.

Şu yöntemleri denedim ve sonuç alamadım:

1- Dns Flush

2- Open dns google dnsleri

3- VPN Server

4- Forticlienti yeniden kurmak / kaldırmak

5- Apple yardıma bağlanıp teknik destek istemek.

Bu süreçlerin hepsi hüsran oldu ardından hosts dosyasını kurcalamak aklıma geldi. Hosts dosyasını açtım ve exchange maillerimizi tarayıcıdan açtığımız ip adresini ve sitesini şu şekilde içine en alt satıra ekledim "

194.36.160.75.   mail.tmgrup.com.tr" bu şekilde dosyayı kaydedince maillere girmeye başladı. Bende bunun üzerine hosts dosyasını silip yenisiyle değiştirdim ancak bu sefer yine çalışmadı. Tekrar hosts dosyasına ilgili ip ve linki yazınca blok kalkıyor. Blokları manuel kaldırmayı deniyorum ancak şirketimizin yüzlerce web sayfası ve ip adresi var tek tek yetişemem öyle ki işim web sitelerini yönetmek üzerine olduğu için çoğu site hangi ip'de çalışıyor keşfedemiyorum bile 🙁

Bu noktada bu tarz bir sorunla karşılaşan buna çözüm bulan varsa yardımlarınız beni mutlu eder.

Sağlıklı günler dilerim.

Gönderildi : 24/03/2020 23:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Sanırım windows için değil macos için soruyorsunuz bunları. Macos bilen varsa yazacaktır ben bilmiyorum. OS larda blocklama gibi birşey olmaz sizin ki dns, arp benzeri bir sorundur. hosts düzenlediğinizde düzelmesi de buna işaret zaten. Neresi oluyorsa artık o macos da bulacaksınız 🙂 vpn yaptığınızda dns karşılıklara local ip'leri kaydetmiştir o yüzden wan ip'lere yanıt dönmüyordur.
https://coolestguidesontheplanet.com/clear-the-local-dns-cache-in-osx/
bu tip şeyler bulmaya çalışıp deneyin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2020 23:47

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Cevabınız için teşekkür ederim. Bu konuda belirtilen yöntemi de denedim ama sonuç alamadım. Host dosyasına ip adresini ve siteleri eklediğimde çözülmesi olayı çözüyor ama devamını getiremedim. 

Gönderildi : 24/03/2020 23:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İşte bu da nerelerde tutuyorsa artık macos route tanımlarının doğru olmadığını gösterir mantıken sıfırlandığınızda yada bir servis ise düzeltildiğinde düzelmesi lazım. Siz hosts girerek bunları manuel düzeltmiş oluyorsunuz. Buralarda macos ayrıntılı bilen çıkar mı bilmiyorum biz sistemciler windows, linuxcuyuzdur genelde 🙂 çözüm acil ise isterseniz macos ile ilgili forumlara açın talebinizi nokta atışı yapabilirler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2020 23:57

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Bilgilendirme için teşekkür ederim. Mac server uzmanı bulmak samanlıkta iğne aramak gibi bir şey galiba 🙂 Kaç kişiye sorduysam mantıklı bir cevap alamadım hiç. Burada belki windows'ta veya farklı sistemlerde bu programla spesifik bu soruna ulaşanlar vardır diye düşünerek konu açtım.

Gönderildi : 25/03/2020 10:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eh üreticisinin eskiden beri konumlandırma yaklaşımı ortada. Graphics vs dışında kurumlarda macos zorlamak deve hendek ilişkisi gibi bir şey.:) Pek bu tip şeyler soran olmuyor o yüzden macos forumlarına yazın dedim. Sisteminiz windows olsaydı zaten aşama aşama çözerdik kolay. Dikkat ettiyseniz win üzerinden fikir ürettim yukarıda.:) Sorulduğu bir şeyler çözmek zorunda olduğumuz şahsım adına nadiren oluyor macos da ama karşımızda kurcalayıp google kullanarak yapıyoruz devamlı kullanmadığımızdan ezberimiz yok. Yaşayan bilen arkadaş varsa yazacaktır. iphone da network ayarlarını sıfırlama var bu tip şeyleri çözer belki macos da da vardır bilemiyorum aklıma geldi.

Gönderildi : 25/03/2020 11:14

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Size genel bir soru sorabiilir miyim? Bir süre çözümü bulamazsam host dosyası ile idare etmek zorundayım ve bu konularda pek bilgim yok. Hosts dosyası içine 194.36.160.75 bu ip adresini 194.36.160.00 'dan 194.36.160.999'a kadar tek seferde eklemem mümkün olabilir mi? ve hosts dosyasına illa site adresi yazmam gerekli mi doğrudan ip ile bu blokları kaldırabilir miyim?

Gönderildi : 25/03/2020 11:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1447&kelime=host-file

Tabi. Tek satırda aralık giremezsiniz maalesef. Clientlarda yönlendirme direkt route, tek ip üzerinden çalışır. Tüm ip blocklarını da eklemek zorunda değilsiniz her ip'e tekil girmiyorsunuzdur herhalde çözünceye kadar gerekli ip'leri girseniz yeter sanıyorum.
Mantığınızı şurada düzeltelim ortada bir blocklama durumu yok route, yönlendirme karışıklığı var. Muhtemelen şöyle siz vpn kullandınız alan adları iç ip'lere giderek cache alındı. Kaldırdınız ama birşeyler düzelmedi halen iç ip'lere gitmeye çalışıyor siz içerde değilsiniz. O yüzden hosts a şu alan adı için şuraya git dediğiniz de düzeliyor. O yüzden mantığı da macos da ki network device, cache 'ler ilgisinde aramanız gerekiyor. Forticlient bir hosts oluşturmuyordur herhalde onu bilemiyorum.
Liste yapmak için şöyle kolaylıklar olabilir. Excel de ip'leri ve karşılıklarını sürükleyerek çoğaltırsınız sonra bunları 1 tab boşlukla hosts a yapıştırırsınız.
Yada macos da ki tool'ları bilemiyorum softperfect netscan gibi tool'lar var ip aralığı scan edersiniz çıkan karşılığı süzer ip-dns şeklinde text olarak aynı şekilde yapıştırabilirsiniz.
Yani macos kaynaklarında block şeklinde aramayın o şekilde bulamazsınız cache, network reset, dns resoulution gibi kelimeler kullanın.

Gönderildi : 25/03/2020 12:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://help.dreamhost.com/hc/en-us/articles/214981288-Flushing-your-DNS-cache-in-Mac-OS-X-and-Linux
https://www.ikream.com/how-to-reset-dns-or-flush-dns-on-apple-mac-that-runs-on-macos-mojave-32817

bu tip şeylere bakın. Benim tahminim forticlient birşeyleri bozmadıysa, artıkları kaynaklı değilse bu mdnsresponder servisi kaynaklı birşeyler vardır. Çünkü itunes kurulumu sonrası gelen o serviste saçmalıklar yaşadık geçmişte o servis çok iyi çalışmıyor.
Hiçbir şey yapamıyorsanız alın backuplarınızı os u factory reset yapın sıfırlayın macos da o süreç çok daha hızlı yapılabiliyor diye hatırlıyorum.

Gönderildi : 25/03/2020 12:07

(@oguzhankocakli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba tekrar,

Uzun aramalar sonucu çözümü buldum. Buradan paylaşayım ileride aynı sorunu yaşayanlarda çözüme ulaşsın.

MacOS içerisine Forticlient gibi yazılımlar kurulduğunda  / private / etc / resolver /  adresine kullanılan bilgisayarı sanki uzak sunucuya aitmiş gibi gösteren bazı konfigürasyonlar ekliyor. Burada yer alan dosyaları sildiğinizde tüm sorun ortadan kalkıyor. 

Yardım ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/03/2020 13:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tebrikler size. Mantığı anlatınca çözümü rahat bulabildiniz. Eyvallah kolay gelsin.

Gönderildi : 25/03/2020 18:17

Paylaş: