Forum

fortigate 60 b 2 ad...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortigate 60 b 2 adsl hat 2 network ile bağlantı

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
836 Görüntüleme
(@styla)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Şirketimizde fotigate 60 kullanıyoruz. tek adsl hatta çalışıyorduk 2. adsl hat alıp farklı bi network ağı ile sistemleri ayırmak istedik ama olmadı

sistemin özeliklerini yazayım yardımcı olursanız sevinirim

yapmak istediğimiz network

wan1 192.168.0.0

wan2 192.168.5.0

şimdi buna göre dhcp server ayarı   static route ve  policy route ayarları nasıl yapmam gerekiyor

istedigim wan1 deki 192.168.0.0 ip blogu 1.adsl hattından

wan2 deki 192.168.5.0 ip blogu 2. adsl hattından baglansın

ve 2 network birbirini asla göremesin. galiba subnetler ile ilgili ama tam bilemiyorum.   Yardımcı olursanız sevinirim..

Gönderildi : 18/04/2009 13:14

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba öncelikle fortigate 60b yi interface moda almanız gerekmektedir.
bu işlem ile portların her birine bir aip bloğu atayabilirsiniz.
interface mod yapılandırması için http://www.fortinetturkiye.com/index.php?topic=7.0

modemler bridge ise distance 5 olmalıdır.modemler gateway modda ise static route tanımlayıp distance 10 vermelisiniz
policy route yazıp ve birde policy yazarak istediğinizi yapabilirsiniz

Gönderildi : 19/04/2009 14:40

(@mehmet-ali)
Gönderiler: 337
Honorable Member

s.a. arkadaşlar fortigate 60b cihaza 2. adsl modemi aktif edemiyorum lütfen bana ayrıntılı 1 döküm veya tel de destek verebilecek arkadaşlar varsa yardım edebilirmisiniz.çok acil lütfen

Gönderildi : 15/06/2009 20:56

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

s.a. arkadaşlar fortigate 60b cihaza 2. adsl modemi aktif edemiyorum lütfen bana ayrıntılı 1 döküm veya tel de destek verebilecek arkadaşlar varsa yardım edebilirmisiniz.çok acil lütfen

Merhaba,

Portalımızda bu tip destek verilmiyor. Zaten Savaş bey çözümü sunmuş.

Gönderildi : 16/06/2009 01:20

(@savasdemir)
Illustrious Member

merhaba;
önceden yazmış olduğum çözümün anlaşılmayan kısmı nedir ?
onu yazarsanız acilen bizde acilen cevaplayalım
örnek 2 modemde bridge ve distance 5 yaptınız ve hem policy route hemde firewall altından policy yazdınızmı ?
forumun telefon desteği henüz yok 🙂
inşallah ileride öyle bir hizmetimizde olucak
selamlar

Gönderildi : 16/06/2009 01:48

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Savaş bey şaka yapıyor :)))

Gönderildi : 16/06/2009 02:38

(@mehmet-ali)
Honorable Member

merhaba savaş bey yeni alınan fortigate 60b firewallumuzda 1adsl takıp bütün ayarlamaları istediğim gibi yapıp hiç bir sorun yaşamadım fakat iş 2 adsl faaliyete geçirmeye çalışınca pek başarılı olamadım. (2 adsl hattımı wan2 ye taktım dmz den de swich taktım) routerda nasıl işlemler yapmam lazım en başından lütfen anlatırmısınız birçok konuyu çözümlemişiniz lütfen benimde sorunumu çözüme kavuşturabilirmiyiz. msn adresim (Public ortamda msn adresi vermek yasaktır, sorularınızı forum üzerinde sormalısınız - Yönetim)

Gönderildi : 16/06/2009 12:09

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Arkadaşlar ortalık karışmış siz meseleyi anlamamışsınız Birazdan TC kimlik numarasını yazıp beni nüfusunuza alın diyecek 🙂

Benim anlamadığım şunu yaptım şu çıktı buraya geldim bunu yazdım olmadı demek bu kadar mı zor ayrıntı olursa ayrıntı cevap yazabiliriz diye düşünüyorum ne kadar ekmek okadar köfte ...

Gönderildi : 16/06/2009 12:32

(@savasdemir)
Illustrious Member

merhaba savaş bey yeni alınan fortigate 60b firewallumuzda 1adsl takıp bütün ayarlamaları istediğim gibi yapıp hiç bir sorun yaşamadım fakat iş 2 adsl faaliyete geçirmeye çalışınca pek başarılı olamadım. (2 adsl hattımı wan2 ye taktım dmz den de swich taktım) routerda nasıl işlemler yapmam lazım en başından lütfen anlatırmısınız birçok konuyu çözümlemişiniz lütfen benimde sorunumu çözüme kavuşturabilirmiyiz. msn adresim (Public ortamda msn adresi vermek yasaktır, sorularınızı forum üzerinde sormalısınız - Yönetim)

resim 1 de distance değerlerini 5 yapınız her iki modeminde
clip_image002

routerda aşağıdaki gibi tanım yapın kendi networkünüze özel.
Gateway ipsi girilmiş aşağıda siz girmeyeceksiniz.
policy route kısmında wan2 den internete çıkıcak kişi ahmet ise sadece ahmet ip adresini yazın
192.168.1.111/32

clip_image003

we ahmet ipsi için internaldan wan2 ye policy yazın
eğer hala anlamadım diyorsanız profosyonel destek almanızın vakti gelmiş demektir.
forumumuzda yeterinde makale ve soru cevap vardır bunlar sizin için bir şey ifade etmiyor ise bir firmadan destek almanızı öneririm

forumumuzdaki fortinet makaleler  http://www.cozumpark.com/blogs/fortigate/default.aspx

fortigate temel kurulum makalesi http://www.cozumpark.com/blogs/fortigate/archive/2008/03/30/fortinet-fortigate-temel-kurulum-versiyon-3-mr6.aspx

selamlar

Gönderildi : 16/06/2009 12:43

(@mehmet-ali)
Honorable Member

ellerinize sağlık arkadaşlar sorunu halletim.

bu arada içerden dışarıya port açılımı nasıl yapılıyor. yardımcı olurmusunuz.

Gönderildi : 18/06/2009 12:52

(@MehmetOZTURK)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba iyi anlatım olmuş tebrikler

Gönderildi : 24/11/2010 14:30

Paylaş: