Forum

fortigate 6.0 deney...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

fortigate 6.0 deneyen varmi

tarkankurd
(@tarkankurd)
Üye

Merhaba

yeni çıkan firmware yi deneyen var mı.

bir problem ile karşılaştınız mı.

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 09/04/2018 17:50
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Daha çok taze, analyzer v.s. uyumlu versiyonlar gelmedi.

Bu nedenle biraz zaman alır. Bir ay v.s.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2018 19:30
Yilmaz BARCIN
(@yilmazbarcin)
Saygın Üye

Merhaba,

kullanabilirsiniz, stabil çalışmaktadır.

Rıza bey 'in verdiği bilgiye düzeltme yapalım :  FortiGate 'nizi 6.0 a upgrade ediyorsanız, Forti Analyzer 'inizi da upgrade etmeniz gerekiyor. Eğer FortiAnalyzer ( FAZ ) fiziksel model ise desteklediği son sürüme geçmeniz gerekiyor, kullandığınız FAZ donanımı eski ve versiyon güncellenmesi kesildi ise sıkıntı yaşamanız normaldir, 6.0.x de bu değişmeyecektir.

Forti OS 6.0 ile birlikte ;

1- External Resource 'ları kullanabilirsiniz, doğrudan entegre edebilirsiniz. Örneğin USOM zararlı bağlantıları xml olarak alarak engelleyebilirsiniz.

2- Security Fabric 'in aktif edilmesi ile Automation menusu altından trigger 'lar girebilirsiniz. Compromised Host trigger 'i ile güvenli olmayan bilgisayarları karantinaya otomatik olarak aldırabilirisniz.

3- Security Rating ile ( 5.6 da basic gelmişti ) cihaz yapılandırmanızı detaylı olarak analiz edilmesi ve skorlanmasını sağlayabilirsiniz.

4- One Click VPN ile ipsec vpn 'i site 'larınız arasında saniyeler içerisinde aktif edebilirsiniz.   http://cookbook.fortinet.com/ocvpn-60/

 

 

Not: firmware upgrade 'lerinizi doğru sıralama ile yapmanız gerektiğini önemle hatırırlatırım, herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için uygun sıralamayı takip etmelisiniz.  http://cookbook.fortinet.com/sysadmins-notebook/supported-upgrade-paths-fortios/  adresinden yükseltme sıralamalarını takip etmeniz gerekiyor.

 

kolay gelsin,

yB

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/05/2018 14:38
Paylaş: