Forum

Fortigate 80C cpu k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 80C cpu kullanım sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,002 Görüntüleme
(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar daha fortigate 80c kullanıyoruz yaklaşık 130 kullanıcı var cihaz hep conserve mod düşüyordu ama bügün hiç bir siteye girmemeye başladı internet gelmiyor cihaz cpu kullanımı %100lere cıkıyor hiç inmiyor kullanım aşağıdaki gibi değişiyor bu konu hakkında fikri olan varmi firewall değiştirme zamanımız geldi heralde 

Gönderildi : 08/11/2016 17:48

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

full features kullanıldığında, 80c için 130 kullanıcı kapasite zorlar.

policyler üzerinde ips'i off duruma getirerek, tekrar kaynak kullanımını kontrol edin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2016 18:36

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

full features kullanıldığında, 80c için 130 kullanıcı kapasite zorlar.

policyler üzerinde ips'i off duruma getirerek, tekrar kaynak kullanımını kontrol edin.

merhaba turan bey 

diag test application ipsmonitor 98  kodunu yazdığımda herşey normale dönüyor all ips engines stop komutunu çalışıtırıyor geri aktiv ettiğim zmana 1 saat içinde gene trafik yükseliyor ips açtığımdaki aralık aşağıda logları inceliyorum herşey normal gözüküyor 

Gönderildi : 08/11/2016 20:29

(@turancoskun)
Üye

ips'in aktif olduğu policy'leri tek tek incelemenizde fayda var.

ips ciddi kaynak kullanır, önem arz eden policy'ler haricinde deaktif etmeniz yararınıza olur.

tabi güvenlik anlamında da esneme yaptığınızı unutmayın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/11/2016 20:46

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

ips'in aktif olduğu policy'leri tek tek incelemenizde fayda var.

ips ciddi kaynak kullanır, önem arz eden policy'ler haricinde deaktif etmeniz yararınıza olur.

tabi güvenlik anlamında da esneme yaptığınızı unutmayın.

turan bey merhaba

daha öncede bu şekilde çalışıyordu sistem hiç bir sorun olmuyor birden böyle olmasının nedeni acaba ne olablir ips hepsini devredışı biraktim sadece web filter ve application control aciık ama gene sonuç ayni. bir fikriniz varmi loglara bakıyorum ama bilmediğim bir kaynakdan çıkış yok yani bu derece yüksek çıkış yapan yok userların gönderdiği veriler küçük miktarlar hep 

Gönderildi : 08/11/2016 22:16

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba,

5.2.9 versiyonunda IPS problemi olduğu için ben sistemlerimi güncellememiştim. Eğer 5.2.9 ise 5.2.8 'e downgrade edebilirsiniz. 

https://forum.fortinet.com/tm.aspx?m=140855

Bu arada kullanım trafiğinizi bilmiyoruz ama, bütün özellikler açıldığında 80c sanırım 130 kullanıcı için yetersiz gelebilir.

Gönderildi : 09/11/2016 02:04

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

5.2.9 versiyonunda IPS problemi olduğu için ben sistemlerimi güncellememiştim. Eğer 5.2.9 ise 5.2.8 'e downgrade edebilirsiniz. 

Bu arada kullanım trafiğinizi bilmiyoruz ama, bütün özellikler açıldığında 80c sanırım 130 kullanıcı için yetersiz gelebilir.

ersin bey merhaba sadece web filter ve application control kullanıyorum onun dışında dlp kullanıyorum ama ips özelliğini kullanmıyordum hiç ips stop ettiğim zaman herşey normale dönüyor sorunsuz çalışıuyor ama kuralların hiç biri çalışmıyor bu seferde ips açtığım zaman trafik şemasi yükseliyor ama loglara bakıyorum anormal bi durum yok 5.2.9 versiyonundan 5.2.8 deniyeceğim zaten böyle devam ederse 100D alacağız mejbur

Gönderildi : 09/11/2016 11:09

(@turancoskun)
Üye

Ersin bey'in önerdiği gibi farklı firmware ile test edebilirsiniz.

bunun haricinde performans tespiti için hangi logları inceliyorsunuz ?

diğer postunuz üzerinde de belirttiğim gibi, bütçe sorunuz yok ise, diğer oyuncularıda deneyin.

Gönderildi : 09/11/2016 17:06

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ersin bey teşekkür ederim öneriniz için sabah yaptım hemen versiyon düşürmeyi bır sıkıntı çıkmadı tekrardan şimdilik normal gidiyor hiç aklıma gelmemişti versiyon düşürmek 

Gönderildi : 09/11/2016 18:38

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ersin bey'in önerdiği gibi farklı firmware ile test edebilirsiniz.

bunun haricinde performans tespiti için hangi logları inceliyorsunuz ?

diğer postunuz üzerinde de belirttiğim gibi, bütçe sorunuz yok ise, diğer oyuncularıda deneyin.

turan bey cevap için tesekkür ederim ersin bey dediği yöntem oldu heralde 10 saat oldu bir sıkıntı çıkmadı versiyon 5.2.8 yaptım ama cyberoam cr100ing yada fortigate  100D arasında kaldım siz hangisini önerirsiniz 

Gönderildi : 09/11/2016 18:40

Paylaş: