Forum

Fortigate 110C VDSL...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 110C VDSL Kurma

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,379 Görüntüleme
(@AdemPOLAT)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözümpark Ailesi,

2 Gündür Uğraştığım Bir Konuda Yardımınıza İhtiyac Duymaktayım.

Şirketimiz Üzerinde 5 Mbps Metro Devresi Kullanıyoruz. Download Kısmında Yetersiz Olduğu İçin Ek Olarak VDSL Aldık.

WAN1  >  PORT2  ( Port 1 Arızalı )  Metro Ethernet Mevcut
WAN2  >  PORT3  VDSL kurmak istiyorum. veya Şöylede Olabilir Yine PORT 2 Üzerinden de Verilebilir. Ayırma Yapmıycam O Yüzden Farketmez.

DSL-AC52U Modem Aldım Modemi Bridge 'e Çektim DCHP Kapalı NAT Kapalı  ( IP Bloğu 192.168.1.1 )

Fortigate 'e Geldim WAN 2 Ye PPPoE yi Seçerek xxxxxxx@griddsl diye kullanıcı adımı ve şifremi girdim Distance 1 Yaptım.

WAN2 IP Almıyor. İşin Garip Tarafı WAN1 Den Çıktığım interneti de bilgisayarda Göremiyorum. Kitliyor Gibi Sanki.

Biraz Acemi Olduğum İçin Forti de Eksik Bir Yermi Yapıyorum Anlayamadım.

Forti de PPPoE 'nin Yanında Bide DCHP seçeneği var Ordan Yapılabiliyormu ?
Örneğin PPPoE Bilgilerini Modeme Girip DCHP'yi Açıp Fortiye Verebiliyormuyuz ?

Bağlantı Şekli Hiç Önemli Değil Yeterki İnternete Çıkan Kullanıcı Fortiden Çıksın Grup ve Kullanıcı Bazlı Policy'ler Var.

Firmware Version v4.0,build0665,130514 (MR3 Patch 14)

Saygılar...

Gönderildi : 11/08/2016 16:19

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Öncelikle forum kurallarını dikkatlice okumanızı rica ediyorum. Hem konu başlığı hatalı ve uzak destek talebi yasak olmasına rağmen yazmışsınız.

Cihazla ilgili hiç bilginiz olmadığını düşünüyorum ki anlatmaya çalıştığınız konu ile bence destek hizmeti almalısınız.

Yok ben yaparım diyorsanız portalda araştırmanızı öneririm çünkü portalda örnekleri mevcut. Ayrıca kullandığınız sürüm çok eski güncellemenizde yarar görüyorum (Mutlaka yedek alarak)

Kısaca adımları özetleyeyim belki bir yardımı dokunur.

1. WAN1 tanımlamalar metro hat için yapılandırılmış olmalı.
  2. WAN2 tanımlamaları VDSL için (Vlan tag ataması yapmalısınız) ve PPOE olarak yapılandırmalısınız.
  3. Distance değerleri her ikisini içinde eşit olmalı.
  4. Route ayarlarını doğru yapılandırmalısınız.
  5. Policy route kurallarını tanımlamalısınız. (WAN Load Balance veya Failover v.b. tanımlamaları ihtiyacınıza bağlı yapmalısınız)
  6. Policy'leri çıkış yönüne göre ve kullanıcı veya v.b.  tanımlamalısınız.

Yukarıdaki işlemler tamamsa sorunsuz olarak her iki internetinizide ihtiyacınıza bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 11/08/2016 17:15

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

vdsl modemi fabrika ayarlarına döndürüp, yapılandırmayı tamamladığınızda, public ip alarak, erişim sağlayabiliyor musunuz ?

fortigate'i interface mod'da olmalı.

eğer sorun yok ise, forti 3. int. dhcp olarak yapılandırıp, modem kablosunu taktığınızda, modem üzerinden local ip almayı deneyin.

amacınız lb olmayabilir, ama fikir verme açısından aşağıdaki adresler işinize yaracaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=Zosd2xmU-b8

http://www.tuncaybas.com/index.php/fortigate-5-0-7-internetin-dengelenmesi-yedeklenmesi/

http://www.cozumpark.com/forums/thread/216783.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/08/2016 17:21

(@AdemPOLAT)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Forum Kuralları Yönünden Gözden Geçirmediğim İçin Üzgün Olduğumu Belirtmek İsterim.

Konuya Gelecek Olursak Modem den Kaynaklı Bir Sorun Yaşıyorum Sanırım.

DCHP olarak bağladığımda Yani PPPoE yi modem den çıkarttığım ve fortiye DCHP 'den girdiğim zaman çıkış yapıyor internete.

Modem Değiştirip Deneyeceğim.

Teşekkürler, Saygılar...

Gönderildi : 12/08/2016 16:33

Paylaş: