Forum

fortinet ,android 6...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortinet ,android 6 sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
927 Görüntüleme
(@HuseyinKOCASULEYMAN)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Mrb. fortigate 80c cihazımız var.ve bu cihaza bağlı farklı markalarda 2 tane access point routerım var.Bir tanesi zyxcell,diğeri azteck router.Sorunumuz routerlar normal bir şekilde çalışıyor.Bağlanan chazlar laptop ve cep telefonları rahatlıla bağlanıyor.Routerların dhcp serverları kapalı.Sıkıntımız şu şekilde Bazı android cep telefonları yeni güncelleme sonucunda Android 5 lollipop sürümden,Android 6 marsmallow sürümüne yükseltti.Daha sonra bu android 6 sürümlü cep telefonları routerlara bağlanıyor,ip adresi normal bir şekilde alıyor.gelişmiş ayarlarında proxy hiçbiri seçili.olduğu halde cep telefonu internete bağlanamıyor.Gelişmiş seçeneklerden cep telefonu wifi ayarlarından elle ip veriyorum çakışma olmıycak şekilde.ama yine bağlanmıyor.Ne yaptımsa sorunu çözemedim.fortigate hakkında çok bilgim yok ama bu sorun beni buluyor sürekli neden internete herkes giriyor benim telefonum girmiyor diye başımın etini yiyorlar.lüften yardım edin..

Gönderildi : 03/08/2016 12:51

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

captive portal kullanıyor musunuz ?

kullanıcıların telefonlarında tunnel programları aktif olabilir mi ? zenmate, psiphon vb.

bu tarz uygulamalar aktif ise, forti üzerinde application filter tarafına takılıyor olabilirler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2016 13:07

(@HuseyinKOCASULEYMAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Cep telefonları normal giriyor internete ip alıyor normal android 5 sürümünde.aynı telefon android 6 ya yükseltilince bu ip alıyor fakat internete giremiyor telefon ekstra bir program kurulu değilken.captive portal tam bilmiyorum.o kadar bilgim yok fartigate hakkında..aplication controlu komple kapatsam denesem sıkıntı olur mu..

Gönderildi : 03/08/2016 15:07

(@turancoskun)
Üye

app control tarafını, policy tabında local -> public yönünde yeni bir kural oluşturup, herhangi bir filtreleme yapmadan deneyebilirsiniz.

oluşturduğunuz kuralın, diğer kurallardan etkilenmemesi için, en üstte taşıyın.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2016 16:04

(@HuseyinKOCASULEYMAN)
Active Member
Konu başlatıcı

mrb dediklerinizi yaptım ama sorun düzelmedi komple aplication controlu devre dışı bıraktım yine düzelmedi.acaba routerlar uyumlu mu değil fortigate le.anlamadım..böyle şans olmaz nasıl bir sıkıntı bu böle.

Gönderildi : 03/08/2016 18:41

(@turancoskun)
Üye

son oluşturduğunuz kuralda, loglamayı all session olarak aktif edin.

devamında mevcut kullanıcılar ile erişim sağlamayı denediğinizde, logları inceleyin.

Gönderildi : 03/08/2016 18:43

(@CanerAKTAS)
Gönderiler: 84
Estimable Member

Cihaz başka yerde wifi da sıkıntı çıkarmıyorsa ve fortigate de o telefonun ip sine - all - allow şeklinde kural yapıp en üste aldığınız da da internete çıkmıyorsa bağlandığı cihaz ile ilgilidir diye düşünüyorum.

Gönderildi : 03/08/2016 20:14

(@HuseyinKOCASULEYMAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Mrb. günaydın sorunumu halledemedim daha teşekkürler.ama bugün bir şey daha farkettik.android 6 cihazlar ilk bağlandığında internete giriyormuş belli süre ,sonra baya bir süre internete giremiyor muş anladığım kadarıyla zamanlama gibi bişey var ama fortigate te öle bişey olsa diğer android 5 versiyonları da öle olması gerekirdi.tuhaf.

Gönderildi : 04/08/2016 12:24

Paylaş: