Forum

Fortigate Önle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate Önlemleri

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
614 Görüntüleme
(@irfan-deveci)
Gönderiler: 271
Reputable Member
Konu başlatıcı

kolay gelsin arkadaşlar bulunduğum ortamda Fortigate 80c Var Aylık rapor alırım FortiAnalyzer üzerinden bu ay bazı virüslere rastladım acaba bunlar için nasıl önlemler alabilirim active directory de var nasıl kurallar koyabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim

Gönderildi : 30/01/2016 15:35

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Öncelikle önerim vlan kullanmanız. Server ve user networkleri ayrı olmalı. Daha sonra Windows Update ve Antivirus yazılımını güncel olmalı. Mümkün ise internet çıkışlarını kısıtılı tutun. Rdp gibi protokolleri ssl vpn ile yaptırın. Direk erişim olmasın. Viruslerin geldiği IP adreslerini tespit edip, block rule yazın forti üzerinde.

Gönderildi : 31/01/2016 13:27

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle önerim vlan kullanmanız. Server ve user networkleri ayrı olmalı. Daha sonra Windows Update ve Antivirus yazılımını güncel olmalı. Mümkün ise internet çıkışlarını kısıtılı tutun. Rdp gibi protokolleri ssl vpn ile yaptırın. Direk erişim olmasın. Viruslerin geldiği IP adreslerini tespit edip, block rule yazın forti üzerinde.

önerilerini dikkate alacağım peki  fortigate vlan oluşturmam için bi makale yada video varmı. birde anti virüs için kaspersky internet security windows 10 lisansimiz var ama bilgisayarı çok kasiyor nedense onun için bende eset alma kararı verdim kaspersyk lisans bitene kadar essential kullanıyorum zaten kurallarla çoğu site kapalı 

Gönderildi : 31/01/2016 15:20

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba,

Antivurus olarak Eset, McAfee olabilir evet. vlan konusu network katmaninda uzmanlik ister , makale veya video ile olamayabilir. Prof destek almanizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 31/01/2016 15:26

(@irfan-deveci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Antivurus olarak Eset, McAfee olabilir evet. vlan konusu network katmaninda uzmanlik ister , makale veya video ile olamayabilir. Prof destek almanizi tavsiye ederim.

Anlıyorum Çok teşekkür ederim peki GPO ile bazi kurallar Yapmak İstesem Temel Olarak Ne Olabilir Yani Hangi Bölümleri Yasaklayabilirim Tavsiyeleriniz Varmı Bu konu ile ilgili Yani User Bazlı Yada Computer Bazlı hangi Kuralları Koysam Sistem Acısından İyi olur Vlan Konusuna Baktım ama Okadar Çok user Yoksa Zaten 50 tane Kullanıcımız var.

Gönderildi : 31/01/2016 16:20

Paylaş: