Forum

60B to 60D

Bildirimler
Hepsini Temizle

60B to 60D

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member
Konu başlatıcı

merhaba 60B kullanıyoruz ve Destek kalkacagından oturu 60D alacagız,config backup-restore ile aktarılabılırmı veya başka bir işlemmı yapmak gerekıyor.60B de fw 4. son surumu mevcut sanırım 60D fw 5x ile gelıyor

Gönderildi : 19/09/2014 16:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

http://docs-legacy.fortinet.com/fgt/sysadmin/Transferring_a_configuration_file_from_one_model_to_another.pdf

özetle ben ana başlıklar altındakileri ip tanımları vs önce olmak üzere

ayrı ayrı text dosyalara kaydedip 

teker teker import ediyorum yeni cihaza 

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 19/09/2014 16:51

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Eğer Forti cihazınızı CLI üzerinden yönetebiliyorsanız, bu geçişlerde işinizi en kolaylaştıracak program WinMerge programıdır. 2 cihazında configini görme imkanı sağlıyor. Versiyonları aynı yapabilseniz herşey daha kolay aslında.

Geçen gün 60B den 60c ye geçtim. V4 de "ANY" olan V5 de "all"  gibi değişiklikler var, bu yüzden biraz meşaketli bir geçiş olabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2014 17:03

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

Versiyonları Aynı yapabılme imkanı sanıyorum yok.

60B de şu an enson fw yuklu mr4-18 dı yanlış hatırlamıyorsam,bu fw yı 60d ye yukleme imkanı yok.TPTP kurmak gerekıyor sanırım

Gönderildi : 19/09/2014 17:09

(@vasviuysal)
Üye

aslında bence tftp'ye hic gerek yok, iki cihazında konfigurasyonlarını notepad++ gibi bir editor ile açıp

biraz copy paste ve dikkat ile basitce halledilebilecek bir durum 

Gönderildi : 19/09/2014 17:11

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

60B içinde oldukca fazla ayar yapmıştım,ssg5 ile ipsec,farklı bır şb de ise client vpn

nat işlemleri,ayrı vlanlar,mac fıltreler,dmz porta ap baglı,syslogları routıng yaptıgım ayrı bır vlana alıyor.

3 grup ıcın ayrı web fılte vb. çok ayar mevcut,yenı cıhazın config dosyası default da olacak.Copy parte ile çozulebılecegını sanmıyorum.

Gönderildi : 19/09/2014 17:17

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

vasvi hocmaın dediği gibi, tftp ye gerek yok, size tavsiyem WinMerge programını incelemeniz, zaten belli başlı şeyler CLI üzerinden attığınızda herşeyin kolaylaştığını göreceksiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/09/2014 17:19

(@vasviuysal)
Üye

ben en az 20 tane cihaz değiştirdim bu şekilde (farklı model ve yazılım versiyonlarında )

tabii %100 aktarım olmuyor elbette bazı şeyleri tekrar arayüzden veya cli aracılığı ile yapmanız geekiyor fakat işin büyük kısmı 

copy paste ile ayrı text dosyaları haline getirilip import edilerek çözülebiliyor.

örn:

Gönderildi : 19/09/2014 17:24

(@anonim)
Famed Member
Konu başlatıcı

teşekkurler,sanırım en sancısız winmerge ile geçiş işlemi olacaktır

tavsiyeler için teşekkurler 

Gönderildi : 19/09/2014 17:36

Paylaş: