Forum

Fortigate 80C İnter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 80C İnternet Bağlantısı Stabil Değil

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
765 Görüntüleme
(@R.SelimSilig)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

v4.0,build0313,110301 (MR2 Patch 4) firmware versiyonlu 80C modeli üzerinde wan1' den gelen bağlantı sürekli kopuyor. Dış bacak IP' sini alıyor, 20-30 daniye sonra tekrar sıfırlıyor IP kısmını. Bir süre böyle gidip tekrar IP alıp tekra bırakıyor.

Firmware versiyonu güncel değil, bu kaynaklı olma ihtimali nedir? Bu birinci sorum.

Bu sabahtan itibaren yukarıda bahsettğim gibi kopukluk olmuyor, IP aldı sabah sularında ve şu ana kadar bırakmadı; şirket dışındayım ve -t ile pinglkiyorum dış bacağı, sabahtan bu yana bağlantı bir kere olsun kopmadı. Bu da IP' ni bırakılmadığına işaret.

Ancak durum bu şekilde iken şuan şirket içinde internet yok.

Bu durumun fortinet üzerinden bir yapılandırma ile ya da donanımsal bir arıza ile ilgilisi var mıdır?

NOT: ADSL bağlantısını karşılayan ve fortinete aktaran, bridge modda olan modem dün yenisi ile değiştirildi. Kontroller yapıldı ve gelen bağlantıda, ayrıca modemde hiçbir sorun yok.

Gönderildi : 01/02/2014 19:40

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

genel yapınızı çok değiştirmenize gerek kalmazsa ve mümkünse modemi bridge moddan çıkarın, bunun arkasına bir cihaz bağlayıp, fortinet arkasında internet sorunu yaşadığınızda bu cihazı da kontrol edip kararınızı verebilirsiniz. adsl hattı ile ilgili bir sorun da olabilir.

Gönderildi : 02/02/2014 00:58

(@R.SelimSilig)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Efe Bey, mesajda özellikle yazdığım bir not var mesaj sonunda. Okudunuz mu?

Gönderildi : 02/02/2014 01:14

(@gokhancetin)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Sorun ne zaman başladı. Siz bir işlem yaptıktan sonramı başladı yoksa daha önceden de varmıydı bu sorun yoksa birdenbire kendiliğinden mi başladı. internet hattınız dışardan direk mi geliyor yoksa arada santraliniz varmı. Dışardan ip nize sürekli ping atabiliyorum demişsiniz bu sırada dışardan fortinete bağlanabiliyormusunuz.

Gönderildi : 02/02/2014 03:33

(@R.SelimSilig)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun aniden başladı denilebilir.

Evet, önceleri çalışıyordu yıllardır, son 2-3 aydır nadiren yaşanıyordu. Son zamanlarda sıklaşmaya başladı.

Fortinet' e de bağlanabiliyorum dış bacak üzerinden.

Gönderildi : 02/02/2014 04:39

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba,

Dış bacağa sürekli ping atarken içerde internet olmadığını söylemişsiniz ? Dış bacağa ping attığınızda dışarıdan wan üzerinde cihaza login olmayı denediniz mi ?

Bu işlemi yaparken içeriden dışarıya tracert attınız mı ? Paketler gerçekten fw üzerinde mi düşüyor yoksa local networkunuzde farklı bir problem mi var ?

Bunları deneyerek görebilirsiniz, eğer imkanınız varsa birebir bir forti ile değiştirerek test edebilirsiniz bu çok imkan kapsamında olmasa bile bunu yapma şansınız olursa ihtimallerinizi azaltabilirsiniz.

Bazen fortigate ping atabilirsiniz fakat login olamazsınız, bir kaç kere bu sorunu yaşadım. Versiyonunu yükselterek denemelere başlayabilirsiniz. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/02/2014 18:16

Paylaş: