Forum

hotspot projesi hak...

Bildirimler
Hepsini Temizle

hotspot projesi hakkında..

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
534 Görüntüleme
(@onurzorlu)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba !  tamamlanmış 2000 dairelik kiptaş konutlarında hotspot uygulaması yapmak istiyorum.. özellikle belirtmek isterimki bina tamamlanmış ve faal durumda sizce bu  projem için hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.. konutlar 2 ayrı sitede ve 31 bloktan oluşuyor  her blokta  15 kat ve 60 daire bulunmakta.. internet  2 siteyede eşit mesafede bulunan (300 metre ) evimden çıkacak  birebir şeklinde Mikrotik SEXTANT G 5HPnD Gigabit OUTDOOR Acces Point lerle bloklara  indirmeyi düşünüyorum..benim için belirsiz  olan kısım bundan sonra bloklardan dairelere  nasıl geçebilirim dslam  konusunda öneriler aldım...lakin biraz maliyetli cihazlar..benim fikrimde her kata 8 port switch takıp dairelere 1 er kablo uzatarak  her aboneye nrouter vermek..15 kat aşağıya switchten switche köprüleyerek inmemin bi sakıncası olurmu ? birde cat5in içinden switchler için 220 volt geçmesinin sakıncası olurmu ? ayrıca bu sistem için merkezde  hangi internet hattını önerirsiniz metro ethernet  tek çözümmüdür ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız  için...

Gönderildi : 22/11/2013 15:53

(@ismail_TOZKAPAR)
Gönderiler: 57
Trusted Member

merhaba !  tamamlanmış 2000 dairelik kiptaş konutlarında hotspot uygulaması yapmak istiyorum.. özellikle belirtmek isterimki bina tamamlanmış ve faal durumda sizce bu  projem için hangi cihazları kullanmamı önerirsiniz.. konutlar 2 ayrı sitede ve 31 bloktan oluşuyor  her blokta  15 kat ve 60 daire bulunmakta.. internet  2 siteyede eşit mesafede bulunan (300 metre ) evimden çıkacak  birebir şeklinde Mikrotik SEXTANT G 5HPnD Gigabit OUTDOOR Acces Point lerle bloklara  indirmeyi düşünüyorum..benim için belirsiz  olan kısım bundan sonra bloklardan dairelere  nasıl geçebilirim dslam  konusunda öneriler aldım...lakin biraz maliyetli cihazlar..benim fikrimde her kata 8 port switch takıp dairelere 1 er kablo uzatarak  her aboneye nrouter vermek..15 kat aşağıya switchten switche köprüleyerek inmemin bi sakıncası olurmu ? birde cat5in içinden switchler için 220 volt geçmesinin sakıncası olurmu ? ayrıca bu sistem için merkezde  hangi internet hattını önerirsiniz metro ethernet  tek çözümmüdür ? şimdiden teşekkürler cevaplarınız  için...

2000 daireden bahsediyorsunuz , ortalama her dairede 3 kişi internete çıkış yapmak istese 2000 * 3 : 6000 istemci demek, Buda normal bir DSL bağlantının çok üstünde METRO Ethernet kullanmanızı öneririm. Cihazlar konusunda 2000 daire içerisine 1 ' er kablo ile Net vermeniz ve nrouter ile daire içine kablosuz yayın yapmanız mantıklı ancak buda maliyetli bir çözüm olacaktır. Allah yardımcınız olsun. Daha detaylı bilgiyi sanırım Kurumsal anlamda tecrübeli arkadaşlar sunacaktır.

İyi çalışmalar

Gönderildi : 22/11/2013 19:16

(@HAMZAAKTASLIM)
Gönderiler: 2
New Member

pronext firewall hotspot sistemini böyle bir konut projesinde kullandım. web sayfasını aşağıda paylaştım.

www.pronext.com.tr 

Gönderildi : 14/02/2014 20:35

(@FatihColak)
Gönderiler: 6
Active Member

İsmail bey'in dediği gibi 2000 konut kaba hesapla 5-6 bin kullanıcı olarak hesaplanabilir ki bu sadece kullanıcı bazlı hesaplama, eğer benim gibi 2 kişinin yaşadığı evde 6-7 tane internet kullanan cihaz varsa o zaman bu hesap tutmaz.  Günümüzde genç ve orta yaşlı insanların bulunduğu evleri bu şekilde hesaplamak gerektiğini düşünüyorum. Çekirdek bir ailede her evde en az 3-4 akıllı telefon, ek olarak tablet, ek olarak tv ve benzeri internet kullanan cihazlar olabilir. Bu şekildeki kontrolsüz ve denetimsiz kullanıcı topluluğunun olduğu bir yapıda benim kanımca böyle bir proje yapılmamalı, sebebi sadece maliyet değil. Log tutma, sistemi canlı tutma, bantgenişliğini stabil tutmak bence bu sistemde mümkün olamayacak konular. 1000 MBit'lik bir erişim hızı bile akşam saatlerinde yetersiz kalıp kullanıcıları çileden çıkarabilir. Bu benim kendi görüşüm.

Teknik konulara gelirsekswitchleri bu şekilde seri bağlamak yerine  ortak noktaya 16 lı bir switch bağlayıp her kata bu switch üzerinden bağlantı sağlamanız daha mantıklı, eğer seri bağlarsanız switchlerden biri arızalandığında onun arkasındaki tüm switch ve kullanıcılar etkilenecektir.

CAT5 içerisinden asla 220 volt geçirmeyi düşünmeyin, hem tehlikeli hemde çok verimsiz bir iş yapmış olursunuz. Bunun yerine POE destekli switch ve cihazlar düşünebilirsiniz. 

Aslında benim tavsiyem tek noktadan internet dağıtmak yerine, her blok için farklı bir internet hattı çekip bloklara ayrı ayrı dağıtmanız, nasıl olsa kapıya kadar hattı çekiyorlar, diğer işlemlerle uğraşmamış olursunuz.

Gönderildi : 18/02/2014 17:33

(@SercanTAPSIN)
Gönderiler: 11
Active Member

proje aktif oldu mu ?

Gönderildi : 22/09/2016 17:52

Paylaş: