Forum

firewall fortigate ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

firewall fortigate 600 c sızma

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
473 Görüntüleme
(@UGURHANOGLU)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi
günler,benim bir sorum olacaktı network konusunda.Bir devlet kuruluşunda 350
kullanıcımız var.Şimdi biz firewall dan bir kullanıcıya (x) statik ip ile
sınırsız internet verdik.Sonra belli bir zaman sonra bu kullanıcı(x) ip’si ile
internete çıkamaz oldu.Neyse gittik baktık ki bu kullanıcının(x) ip sine ping
attık ve başka bir kullanıcının(y) ismi çıktı hemen o ip yi kullanan  sınırlı internete sahip olan kullanıcının(y)
bulunduğu makineye gittik baktık ama onun ip si başka yani ismi aynı ama ip si
farklı bu çelişkiyi nasıl aşabilir x’in ip sini kullanan kişiyi nasıl
bulabiliriz?Burda uzman birileri network ile mi oynuyor ?

Örnek:
x  in 
ip nosu: 10.34.1.5

10.34.1.5 a
ping atınca y nin ismi çıkıyor ama y nin olduğu makineye gidince başka bir ip
buluyoruz mesela 10.34.1.10.

Gönderildi : 15/05/2013 00:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Dns üzerinde eski kalmış kayıtlar ile ilgili olarak olabilir.  Ip scan programları ile teşhis etmeyi deneyebilirsiniz. Bu makiney x bir yazılımla uzak erişim yapıp yine deneyebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/05/2013 12:13

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp ile alınan ip adresleri dns uzerinde register ediyor ise statik ip verdiğiniz makinalarda ipconfig /flushdns , ipconfig /registerdns komutlarını çalıştırabilirsiniz

aslında client tarafında kullanıcıların ip ayarlarını kurcalamalarına engel olur ve dhcp ile rezervasyon yaparak cok daha efektif kullanım saglayabilirsiniz

Gönderildi : 15/05/2013 12:18

(@UGURHANOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

rıza bey,ip scan programı ile kişiyi çoktan tespit ettik ve kişi uyarı aldı kişinin ip adresi ve mac adresini biliyoruz ama sanırım bir uzmandan yardım alıp internete çıkıyor yukarıda belirttiğim gibi.İkinci sefer yakalanmamak için microsoft gold master üyeliği olan bir arkadaşı bu kafa karışıklığını bize yaşatıyor.

Gönderildi : 15/05/2013 21:16

(@UGURHANOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

vasvi bey,görüşlerinizi değerlendireceğiz inş çok tşk ederim 🙂

Gönderildi : 15/05/2013 21:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Geçmiş olsun. Vasgi hocamın dediği gibi nete çıkacak olanları dhcp ile rezerv ederek ayarlayın. Kullanıcılarda user modda kalır ise zaten kendisi ip değiştiremez.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/05/2013 00:33

Paylaş: