Forum

Fortigate60B ile ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate60B ile mac adresi veya ip yasaklamak

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
782 Görüntüleme
(@omeraksu)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar ben okulda bilgi işlemci olarak çalışıyorum ürün olarak elimizde fortigate60b var ve öğrencilerin girdiği bilgisayarların macveya ip adreslerini yasaklamak istiyorum veya video sitelerini girmelerini nasıl engelleyebilirim şuan legal siteler ve facebook tarzı sitelere giremiyorlar ama yinede istesna sitelerde çıkıyo arada o kadar yasağa rağmen açılan video sitelerini kapatmak benim amacım netimiz çok kesintiye uğruyor çünkü

Gönderildi : 20/03/2013 16:53

(@serkanvargel)
Gönderiler: 181
Estimable Member

Merhaba;

öcnelikle kaç kullanıcıdan bahsediyoruz. 60b bu yükü kaldıra biliyor mu onu sorgulamak lazım. fortigate ip üzeriden yasaklama yapabilirsiniz. kullanıcı ismi ve ip sini tanımlayıp kural yazabilir siniz. (kural yazmayı tarif edebilirim) İpmac eşlemede yapabilir siniz. Ögrenciler kendi cihazları ile mi sisteme bağlanıyorlar. yoksa okula ait sabit cihazlardan mı? eger okula ait sabit cihazlar ile ise sıkıntı yok . ancak  öğrencilerin cihazları da işin içinde ise biraz authentication yapmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 20/03/2013 21:03

(@burakyilmaz)
Gönderiler: 159
Estimable Member

Merhaba fortigate cihazında mac engelleme değilde mac ile ıp eşleştirme işlemi var. ve bu işlemi yapacak olursanız 60B cihazı için bu sayı max. 10 ıp için olmalıdır ki yapacağınız işlem cihazın performansını oldukça etkiler. öğrencilerin çıktığı policyde application control yok ise oluşturmalı var ise media kategorini yasaklamalısınız dolayısıyla siteye girse bile video oynatamıyacaktır.

ıpmac için ise aşağıdaki makaleyi kontrol edebilirsiniz.

http://www.fortinet.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=74:iplerin-eslestirilerek-aga-alinmasi&catid=87&Itemid=489

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/03/2013 21:04

(@omeraksu)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

öcnelikle kaç kullanıcıdan bahsediyoruz. 60b bu yükü kaldıra biliyor mu onu sorgulamak lazım. fortigate ip üzeriden yasaklama yapabilirsiniz. kullanıcı ismi ve ip sini tanımlayıp kural yazabilir siniz. (kural yazmayı tarif edebilirim) İpmac eşlemede yapabilir siniz. Ögrenciler kendi cihazları ile mi sisteme bağlanıyorlar. yoksa okula ait sabit cihazlardan mı? eger okula ait sabit cihazlar ile ise sıkıntı yok . ancak  öğrencilerin cihazları da işin içinde ise biraz authentication yapmanızı tavsiye ederim.

okulda 5 pc laboratuvarı var ve her birinde 20+1 var ben burda öğrencilerin facebook youtube gibi sitelere girmesini istemiyorum okul yönetimi olarak kullandığımız tüm programlar internet tabanlı ve öğrenciler tüm pclerden video ve benzeri uygulamalar açtığında internet hızı neredeyse tamamen yok oluyor

Gönderildi : 21/04/2013 05:34

(@serkanvargel)
Gönderiler: 181
Estimable Member

Merhaba;

öncelikle anladığım kadarı ile 100 üstünde pc nin var. kullanmakta olduğunuz cihaz biraz sınırlarda geziyor. isteklerinizi utm yazarak çok kolay yapabilirsiniz. labratuarların iplerini bir grup yapıp .önce utm altından web filter ve applicationdan gerekli filreleri uyguladıktan sonra policy kısmından oluşturduğunuz bilgisayar labratuar gruplarını seçerek işlemleri yapabilirsiniz.

sanırım izmirdesiniz konu ile ilgili yardımcı olabiliriz.

teşekkürler

Gönderildi : 22/04/2013 11:39

Paylaş: