Fortigate 80c inter...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 80c internet 10-20 sn süreli, sürekli kesiliyor.  

  RSS
Hasan DELİGÖZ
(@hasandeligoz)
Üye

Merhaba,

Çalıştığım yerde Fortigate 80c kullanıyoruz. yaklaşık 1-2 aydır internette gezinirken kısa süreli olarak (10-20 sn), günde 8-10 defa içinde gezindiğim sayfayı açamıyor sonra düzeliyor. Mesela haber sitelerinde fotoğraflara bakarken bir sonraki fotoğrafı bulamıyor sonra tekrardan sayfayı yenilediğimde açılıyor. Internet Explorer, Firefox yada crome'de aynı. Bunun sebebi fortigate olabilir mi?

 

Bu arada Fibernet 100Mbit kullanıyoruz. Bu konuyla ilgili ttnet yetkilileriyle görüştüm. Benim internetimin kesildiği anda onlarda hala interneti görebiliyorlardı. TTnet tarafında bir sorun olduğunu düşünmüyorum. 

Alıntı
Gönderildi : 01/02/2013 10:15
Mehmet-ALI
(@mehmet-ali)
Üye

Fortigate local tarafına sadece kendi kablonuzu takarak deneyebilirsiniz ama bence %90 networkle alakalı virüs atack yapabilir veya ethernet kartlarınızdan biride yapabilir. switch tende kaynaklanır tavsiyem hattınızı direk fortiye takarak denermisniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/02/2013 12:30
Hasan DELİGÖZ
(@hasandeligoz)
Üye

Teşekkür ederim. Bir kaç gün deneyip tekrar cevap için döneceğim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2013 10:22
Kayhan ALTUN
(@KayhanALTUN)
Üye

Benzer sorun bizde de yaşanmıştı. Metro ethernet kullanıyoruz. Telekom ile baya bir cebelleştikten sonra işi yine kendim çözdüm.

Dediğiniz gibi 10-15 saniyelik kesintiler oluyordu, buda sürekli online sistemlerin çevrimdışı olmasına sebep oluyordu.

Telekomun bize aktardığı hızımızın yetmediği ve bu kesinti anlarında max hız olan 5MBIT i aşmaya çalıştığıydı. 5MBIT i aşmaya çalışınca güya bize metro IP sini veren telekom sunucusu kısa süreli drop oluyormuş 🙂 Bende 5 MBIT hızı aşmaya çalışıyosak illa kesinti ile mi engelleyeceksiniz dedim fakat bir sonuca ulaşamadık.

Bizde Firewall cihazımızdan traffic limit koyduk. (5MBIT=5192 k bit) direk 5000 k bit olacak şekilde sınırlama koyduk. Sorunumuz düzeldi.

Sorun düzeldi ama bana göre max hızımızı aşmaya çalıştığımızda sunucunun drop olması gibi bir saçmalık pek içime sinmedi fakat malum elimiz mahkum 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/02/2013 11:49
Hasan DELİGÖZ
(@hasandeligoz)
Üye

Tekrardan Merhaba,

Mehmet Ali bey dediğiniz şeyleri yaptım ama sonuç aynı. Kablomu direkt olarak fortigate'ye girdim sonuç aynı. Ethernet kartınıda değiştirdim. Sistemimizde Lisanslı Eset Anti-virus programını kullanıyoruz. Ağdan herhangi bir virüs atağı da rapor etmedi. Veya sizin önerebileceğiniz bir yöntem var mıdır atakları görmem için. Başka çözüm yolu var mıdır acaba?

Teşekkürler... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/02/2013 14:59
Paylaş: