Forum

Fortigate ve fortia...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate ve fortianalyzer önerisi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
773 Görüntüleme
(@musaogtem)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Firmada yaklaşık 50-60 kullanıcı var. Öncesinde Fortigate 50B kullanılmış, şu anki durumu ise 11 aydır lisansı bitmiş durumdadır.  Bir ayarlama yapıldığında cihaz aksi durumlar gösterebilmektedir.  Bu nedenle sorunlar yaşamaktayım. Güvenlik için Fortigate cihazından memnunum açıkçası. Sizce 100 kullanıcıya kadar Fortigate'in hangi ürünü kullanılmalıdır. Diğer bir hususta loğları da tutmak istediğim için Fortianalyzer ürünü düşünmekteyim. Sadece log tutma fikrim için bu ürün pahalımı gelir. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 13/01/2013 19:24

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba Arkadaşlar,

Firmada yaklaşık 50-60 kullanıcı var. Öncesinde Fortigate 50B kullanılmış, şu anki durumu ise 11 aydır lisansı bitmiş durumdadır.  Bir ayarlama yapıldığında cihaz aksi durumlar gösterebilmektedir.  Bu nedenle sorunlar yaşamaktayım. Güvenlik için Fortigate cihazından memnunum açıkçası. Sizce 100 kullanıcıya kadar Fortigate'in hangi ürünü kullanılmalıdır. Diğer bir hususta loğları da tutmak istediğim için Fortianalyzer ürünü düşünmekteyim. Sadece log tutma fikrim için bu ürün pahalımı gelir. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Şimdiden Teşekkürler.

100 kullanıcı bir miktar havada kalıyor aslında, bir Forti bayi ile iletişime geçerseniz muhtemelen bu 100 kullanıcı total bant genişliğiniz, inbound nat yapınıza göre ideal ürünü önereceklerdir. Sonuçta 100 kullanıcıyı internete 8 mbit internetlede çıkartabilirsiniz 100 Mbit internetle çıkartıp anlık 400 session alan sunucuda barındırabilirsiniz.

Analeyzerin güzel özellikleri var diye biliyorum tam olmasada DrayTek in Smart Monitörü ne yakın bir şekilde internet trafiklerinin bir kopyasını alabiliyor. Ayrıc log tutmak ayrı birşeydir LOG analizi yapmak ayrı birşeydir ki bir ağ yöneticisi için en önemli şey log analizi yapmaktır maksat log tutmak ve 5651 ise zaten nette tonla ücretsiz yazılım var.

Gönderildi : 13/01/2013 21:44

(@musaogtem)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgiler için teşekkür ederim Ertan Hocam.

Buraya yazdığım gibi bir kaç satış firmasına iletide bulundum, sizin  gibi ayrıntıya girmeden Fortigate 80C yi önerdiler,

Ayrıntı olarak bir kaç bilgi vermek gerekirse, iç ağ yapısında çalışmalar sağlandığı için yüksek kapasitede bir internet kullanımı olmamaktadır. Dediğiniz gibi 8 Mb dahi yeterli kalmaktadır. Bir kişi indirme sağlandığında tüm kullanıcıları etkilemektedir. Bu gibi durumları engellemek adına Fortigate cihazına ihtiyacım olacak. Tabi bu engellemeleri kime yapabileceğimi bilmek adına da Fortianalyzer cihazına ihtiyacım olacak.

Öneriler Fortigate 80C ve Fortianalyzer 100C'dir.

Fiyat bilgileri ise, Fortigate 80C için 1 yıllık lisanslama 1360$+KDV  Fortianalyzer için 1375+KDV'dir

Gönderildi : 14/01/2013 17:35

(@ertanerbek)
Famed Member

Bilgiler için teşekkür ederim Ertan Hocam.

Buraya yazdığım gibi bir kaç satış firmasına iletide bulundum, sizin  gibi ayrıntıya girmeden Fortigate 80C yi önerdiler,

Ayrıntı olarak bir kaç bilgi vermek gerekirse, iç ağ yapısında çalışmalar sağlandığı için yüksek kapasitede bir internet kullanımı olmamaktadır. Dediğiniz gibi 8 Mb dahi yeterli kalmaktadır. Bir kişi indirme sağlandığında tüm kullanıcıları etkilemektedir. Bu gibi durumları engellemek adına Fortigate cihazına ihtiyacım olacak. Tabi bu engellemeleri kime yapabileceğimi bilmek adına da Fortianalyzer cihazına ihtiyacım olacak.

Öneriler Fortigate 80C ve Fortianalyzer 100C'dir.

Fiyat bilgileri ise, Fortigate 80C için 1 yıllık lisanslama 1360$+KDV  Fortianalyzer için 1375+KDV'dir

Hocam bu istediğiniz işler için forti büyük bir cihaz, bence yüksek yatırım yapmaya gerek yok. Forti tarafında yatırım yapacaksanız aplication filter için yapacaksınız aksi takdirde bant genişliği yönetimi için draytek vazgeçilmezdir. Ayrıca anlık hız izleme özelliği de var.

Gönderildi : 15/01/2013 00:26

(@musaogtem)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Draytek ürününü daha önce inceleme fırsatı bulamadım. Özellklerine bakmaya başladım bile... Zaman biraz kısıtlı yalnız, odaklanamıyorum. İsteklerimi özetlemek gerekirse, Forigate ve Fortianalyzer işleyişi, birebir olacak değil tabi. Sizce Draytek in hangi modeline yönelmeliyim Ertan Hocam.

Gönderildi : 15/01/2013 12:26

(@ertanerbek)
Famed Member

Draytek ürününü daha önce inceleme fırsatı bulamadım. Özellklerine bakmaya başladım bile... Zaman biraz kısıtlı yalnız, odaklanamıyorum. İsteklerimi özetlemek gerekirse, Forigate ve Fortianalyzer işleyişi, birebir olacak değil tabi. Sizce Draytek in hangi modeline yönelmeliyim Ertan Hocam.

Hocam maksat internetin adil kullanımı, kullanıcıları takip etmek dışardan içeri içerden dışarı SPI firewall seviyesinde güvenlik almaks DrayTek 2830n işinizi görecektir.

Gönderildi : 15/01/2013 19:48

(@musaogtem)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam verdiğin zamanın ve bilgilerin için teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/01/2013 12:24

(@GokhanErol)
Gönderiler: 481
Prominent Member

Hocam maksat internetin adil kullanımı, kullanıcıları takip etmek dışardan içeri içerden dışarı SPI firewall seviyesinde güvenlik almaks DrayTek 2830n işinizi görecektir.

Ertan bey fortigate 80c gibi utm özellikli bir cihaz varmı drytekin, modeli fiyatı ve yıllık lisans fiyatı nedir?

Gönderildi : 29/12/2014 12:47

Paylaş: