Forum

Fortigate İnternet ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate İnternet Bağlantısını Yavaşlatıyor mu ?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,080 Görüntüleme
(@VolkanAGAOGLU)
Gönderiler: 27
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 3 senedir. Fortigate kullanıcısıyım. Bu süreç içerisinde 310B'den 60C ye kadar muhtelif cihazların kurulumunu ve ayarlamasını yaptım. Fakat hız konusunda ilk defa Fortigate de sorun yaşadım. Sorunu açmak gerekirse

Bulunduğum iş yerinde HD kameradan internete canlı yayın yapmak amacıyla 100Mbitlik Fiber bağlantı çekilmiş durumda. Fiber bağlantıyı daha önceleri direk sunucuda sonlandırıp cihazlara bu sunucuyu gateway olarak giriyorlardı. Bu bağlantı çeşidiyle yaptığımız hız testlerinde türkiye için lokasyonda ki bi sunucunun bağlantı hızı şu kadar (100mbit). Fakat fortigate'i araya alıp bağlantıları sağladığımda hız şu kadara (53 mbit) düşüyor bu da beni üzüyor çünki güvenlik için hızdan çok büyük ödün vermiş oluyoruz.

Sorum bu bağlantının bu denli düşmesindeki sebep ne olabilir ? Port başına yapılan bir ayarlama varsa nasıl iptal edilebilir ? Her türlü akıl yürütmeniz beni çok mutlu edecektir.

Teşekkürler 

Dip Not: Kullandığım cihaz 60B bağlama yöntemim Fortigate'i interface moda alıp vlan'lar oluşturup her vlan bacağını fortigate in bir interface'ine girdim Routeları oluşturdum cihazı switch de untag layıp internete çıktım .

Gönderildi : 05/11/2012 21:47

(@Anonim)
Gönderiler: 0

kurallar herşeyi değiştirir.

Birde cihazın  özelliklerinde  maximum çıkışı 100Mbit buda zaten MAX 

kameralar için antivirüs vs. devrede ise kapatabilirsiniz.  

http://fortigateinside.blogspot.com/2007/07/fortigate-60b-full-specification.html  

Gönderildi : 06/11/2012 03:09

(@VolkanAGAOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Günaydın,

Kurallarda hiç bir filtreleme AV kontrol veya UTM bazlı bir kontrol yok sadece routing var.

Sizce 100D gibi bir model mi almalıyım. Yoksa bu sorun Türktelekomun fiber sinyal zayıflığı gibi bir nedenden meydana gelebilir mi ?

Gönderildi : 06/11/2012 11:28

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 3 senedir. Fortigate kullanıcısıyım. Bu süreç içerisinde 310B'den 60C ye kadar muhtelif cihazların kurulumunu ve ayarlamasını yaptım. Fakat hız konusunda ilk defa Fortigate de sorun yaşadım. Sorunu açmak gerekirse

Bulunduğum iş yerinde HD kameradan internete canlı yayın yapmak amacıyla 100Mbitlik Fiber bağlantı çekilmiş durumda. Fiber bağlantıyı daha önceleri direk sunucuda sonlandırıp cihazlara bu sunucuyu gateway olarak giriyorlardı. Bu bağlantı çeşidiyle yaptığımız hız testlerinde türkiye için lokasyonda ki bi sunucunun bağlantı hızı şu kadar (100mbit). Fakat fortigate'i araya alıp bağlantıları sağladığımda hız şu kadara (53 mbit) düşüyor bu da beni üzüyor çünki güvenlik için hızdan çok büyük ödün vermiş oluyoruz.

Sorum bu bağlantının bu denli düşmesindeki sebep ne olabilir ? Port başına yapılan bir ayarlama varsa nasıl iptal edilebilir ? Her türlü akıl yürütmeniz beni çok mutlu edecektir.

Teşekkürler 

Dip Not: Kullandığım cihaz 60B bağlama yöntemim Fortigate'i interface moda alıp vlan'lar oluşturup her vlan bacağını fortigate in bir interface'ine girdim Routeları oluşturdum cihazı switch de untag layıp internete çıktım .

100 mbit yayın yapıyorsunuz 60b üzerinden öylemi ?bu cihazla bunu performanslı yapamazsınız. cihazın utm performansı zaten 20-40 arası,utm kullanıyorsanız dahada yavaşlamasına sebeb olucak bu.sizin kullanmanız gereken cihaz fortigate 100d veya fortigate 200b

Gönderildi : 06/11/2012 14:11

(@VolkanAGAOGLU)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlginiz için çok teşekkür ederim. Benimde düşüncem sizinle aynı doğrultudaydı ama emin olmak istedim.

Fortigate 100D ürünü almak için çalışmalara başlıyorum

Teşekkür ederim

Gönderildi : 06/11/2012 15:59

Paylaş: