Forum

fortinet 110c lisan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

fortinet 110c lisans, firmware

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
494 Görüntüleme
(@azizyesilyurt)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Benim sorum fortigate 110c'nin firmware ve lisanlama  ücreti ile ilgili.

1- Cihazin renewal bundle (anti-virus lisanlari, 8*5 support v.s. dahil bu ücrete) ücretinin 800-1000 $ arasinda oldugunu gordum, en ucuz. Bu fiyatlar dogru mudur ?

2-  firmware'de 4.0.3 ile 4.0/mr3 ayni sey gibi geldi bana, dogru mudur ? Benim eski versiyon 4.0.3-build106-090616 idi, ben 4.00-FW-build632-120705 ye update ettim. mr3 patch8 yani. Ancak forumdaki 2011 tarihli mesajlardan mr3'ün stabil olmadigini okudum, Üzerinden 1 seneden fazla süre gecmesine ragmen mr3' ün hala stabilite sorunlari midir ? Tecrübesi olan arkadaslar paylasirsa sevinirim.

3-  Bir de cihaz yaklasik 6 aydir ya kendi kendine kapanip acilmakta ya da kilitlenmekte. Datacenter'da oldugundan bu esnada konsoldaki mesajlari gorme sansimda yok. Log durumunu debug yapmama ragmen herhangi bir mesajda görmedim. Restart ya da kilitlenme öncesi cpu ya da ram kullaniminda herhangi bir olumsuzlukta yok. Firmware'i update etmemin nedeni biraz da bu durum. Eger sorun devam ederse cihazin lisanlari bitmesine ragmen servise ya da aldigim yere geri gonderme sansim var midir ? cihazi alali 2 seneden fazla oldu.

Cevaplariniz icin simdiden tesekkürler. 

Gönderildi : 13/08/2012 15:25

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

1. Lisans yenileme bedeli 110C için fiyat doğrudur. Cihaz büyüdükçe fiyatta o doğrultu da büyümektedir.

2. Firmware versiyonlarının düzeltmeleri bir üst seviye de yapılır. Yani siz 4.0.3 kullanıyorsanız ve 4.0.4 çıkmışsa 4.0.3 hala aynı problemle çalışır ancak üst versiyona geçerseniz düzeltme işlemi uygulanmış olur. Özetle kendiliğinden düzelmez. MR serisi MR1,MR2,MR3 şeklinde gitmektedir.

3. Logları bir syslog servera yönlendirebilirseniz ve full log açarsanız (biraz kasacaktır) hatayı görme imkanınız var. Ancak firmware güncellemesi ile sorununuz ortadan kalkabilir. (Tahmini olarakta bir saldırı alıyor ve cihazın değerleri üzerine çıkıyor olabilirsiniz.)

Donanımlar 2 yıllık garanti kapsamındadır bu nedenle 2 yılı doldurmuş cihazları servis kapsamı içerisinde onarım yapmayacaklardır diye düşünüyorum ancak RZK sorup öğrenebilirsiniz bu durumu.

Gönderildi : 14/08/2012 05:09

(@SelcukYILDIZ)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba,

Bende Fortigate 110C kullanıyorum. Şu an kullandığım Firmware Version v4.0.3,build0106,090616. 

Bir sorun yaşamıyorum. Ancak firmware update'lerini yapmayı düşünüyordum. Sizdeki problem update'lerden sonramı başladı.

Bende bu ay sonunda Bundle Güncelleme almam gerekiyor. Net üzerinden 1 yıllık 870 USD+KDV'ye satın alınabiliniyor. RZK'nın önerilen satış fiyatının oldukça altında. Uygun görünmektedir. İsterseniz internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 14/08/2012 20:51

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Fiyat konusu liste fiyatıdır. Lisans fiyatlarında zaten çok fazla kar yoktur. Bu nedenle araştırma yaparsanız uygun fiyatlara edinebilirsiniz.

Lütfen portalımız üzerinden web site adresleri belirtmeyiniz.

Gönderildi : 15/08/2012 06:34

(@azizyesilyurt)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

yok hayir bendeki problem update'den önce, yani  v4.0.3,build0106,090616.  kullanirken mevcuttu. yeni firmware ile ne olacagini henüz bilmiyorum. 2 seneden uzun süredir cihazi kullanmaktayim bu sorun ise son 6 aydir oluyor. Umarim donanimsal bir sorun degildir.

Cevaplar icin herkese tesekkürler. 

Gönderildi : 16/08/2012 16:36

Paylaş: