Forum

Fortigate 60B İnter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60B İnternet Yavaşlaması,Update

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
620 Görüntüleme
(@AhmetYerli)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba ;

Firmada Fortigate 60B kullanıyoruz yaklaşık 30
kullanıcımız var kurallar aktif durumdayken internet çok yavaşlıyor  ve status'de Fortigate has reached connection limit for seconds uyarısı veriyor reboot
yaptığım zaman rahatlıyor fakat belli bir süre sonra aynı hatayı yine veriyor.
Bu hatayla ilgili forumda yazılanları uyguladım ips devri dışı bırakma, virüs
taraması v.s fakat aynı sorun devam ediyor. Şu anda kurallar kapalı ve sorunsuz
çalışıyor bununda bana faydası yok herşey açık oluyor. Firmware sürümü  v4.0.2,build0099,090407
 update yapmak istiyorum fakat ayarlar gider yada update'den sonra 60B'ye erişememe gibi sorun yaşarım diye korkuyorum update yapsam ayarları değişir mi ve bu sorunla ilgili önerileriniz nelerdir.

Gönderildi : 21/05/2012 17:22

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

update sırasında ayarlar kaybolmuyor

30 makina icin yeterli bir cihaz gibi gorunuyor 60b ,clientlerinizde antivirus vs yazilimlar varmi , torrent vs gibi P2P uygulamalar kullaniliyormu

bunlari kontrol edebilirsiniz  ,icerden dısarı kurallarınızda clientler icin sadece belli portlardan cikisa izin vermeyi deneyebilirsiniz (http https dns ftp gibi )

bunlarda yeterli olmuyor ise bir ust model cihaza gecmekte fayda var 

Gönderildi : 21/05/2012 17:28

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Peki update'de direk en son versiyon yüklesem olur mu mesela FGT_60B-v400-build0521 yoksa sürüm sırayla mı yükseltme yapmalıyım.

Gönderildi : 21/05/2012 20:52

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

zaten uzerinde 4 serisi bir firmware var direk son surumu yukleyebilirsiniz elbette

Gönderildi : 21/05/2012 20:59

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Her zaman bu geçerli değil. Realese notları oraya keyif olsun diye bırakmıyorlar 🙂 Lütfen bunları okuyup sonra update işlemlerini yapınız.

30 kullanıcı için 60B yeterlidir ancak şöyle bir durum sözkonusu ki o da içeride dışarıya sürekli istek gönderen ve sürekli trafik yapan bir veya birden fazla kullanıcı olabilir. Yoğun bir trafiğiniz olabilir bu nedenle cihaz seviyesinin üzerine çıkıyordur.

Burada öncelikle logları kontrol edip neler blocklanmış neler engellenmiş bunları bir kontrol edip trafik durumunuzu gözden geçirin.

Gönderildi : 22/05/2012 01:37

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba Arkadaşlar,

Update yaptım sorunsuz bir şekilde fakat yavaşlama sorunu aynen devam ediyor, session ortalaması 1500 birde yeni yeni sorunlar başlardı msn'de kopmalar,internetten radyo dinlerken kesilme v.s ve bütün bunlar hiç bir kural yokken oluyor.Kurallar aktifken net aşırı yavaşlıyor. Ne önerirsiniz. 

Gönderildi : 21/06/2012 15:50

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Bridge moda aldığınız modemi normala alıp firewall devreden çıkarıp test edin. Bir de modemden veya internet servis sağlayıcıdan da kaynaklanıyor olabilir.

Gönderildi : 21/06/2012 16:06

(@AhmetYerli)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Benim sorunum sanırım tamamen Fortigate'in 60B modelini kullanmam kime sorsam 60B'lerde  yavaşlık v.s sorunları yaşıyor.  

Gönderildi : 21/06/2012 19:33

Paylaş: