Forum

Fortigate 50B ilgin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 50B ilginç sorun

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici
Konu başlatıcı

Selamlar,

Bu sorunu burada sormadan önce 2-3 gündür üzerinde çalışıyorum. Tüm loglar incelendi, debug çıktıları incelendi cihaza format atılıp yeniden de kuruldu. Not olarak bunu düşmek istedim ki saçma sorular ortadan kalksın diye. 🙂

Senaryo'yu ek'te gönderiyorum bu senaryoda içerideki cihazlar AD+DNS sunucusunu yazdıklarında kendi DNS lerine çıkamıyorlar ancak TTNET yazınca çıkabiliyorlar. Ancak bazı makinelerde de bazı siteler açılırken bazı makinelerde aynı sitelere ping dahi atılmıyor. 🙂 gittikçe ilginçleşiyor. DNS sunucusu custom bir toplama makine üzerinde kurulu olan ESXi 5.0 üzerinde koşuyor ve eth kartını esxi tanımadığı için custom rom yapmak zorunda kaldım. sanırsam cihaz bu yüzden arada bir dump oluyor. gelelim asıl noktaya..fortigate üzerinde bu kadar inceleme yaptıktan sonra onu devre dışı bırakıp wifi cihazıma telekomdan gelen hattı sonlandırdığımda ve içerideki cihazlara da GW olarak 192.168.2.3 verdiğimde herkes sorunsuz mis gibi internete çıkıyor. Forti üzerinde all all any any kuralından başka kural yok. 🙂 evet önerilerinizi bekliyorum.

Düzeltme EK: bu arada wifi dan gelen kullanıcılar forti'ye ping atamıyorlar. bağlantıyı kesip tekrar bağlanınca da atamıyorlar yaklaşık 1-2 dk sonra atmaya ve internete girmeye başlıyorlar. 

img:  

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 03/05/2012 15:02

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Firmware upgrade denediniz mi ?

Gönderildi : 03/05/2012 16:09

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici
Konu başlatıcı

Firmware upgrade denediniz mi ?

Firmware MR3 Patch 6 ya kadar çektim ama bu sorunlar o zaman başladı zaten.. sonrasında ankara distributor ile görüşmem sonucunda stabil olan MR2 Patch 11 e geri çektim.  

Cenker Çetin

Gönderildi : 03/05/2012 17:10

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici
Konu başlatıcı

Sanırım kimsenin cevaplayabileceği kadar low-level değildi bu. neyse zaten yüksek ihtimal cihaz arızalı çıktı. dist. e gönderiyorum onlar ne diyecekler bakalım kendi ağlarndaki testten sonra. sonuçları yazarım eğer karşılaşan olursa diye..

Cenker Çetin

Gönderildi : 04/05/2012 20:05

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

benzer bir sorun basıma gelmisti bir musterimde fortigate ile ilk tanışmamda 

cihazı degistirmislerdi yenisi ile ( aldığımız firma tarafından )

Gönderildi : 04/05/2012 23:41

Paylaş: