Forum

Fortinet 100 a

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortinet 100 a

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
349 Görüntüleme
(@fatihbilgili)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merabalar arkadaşlar .

Kusura bakmayın bu konudan belki daha önce görüşülmüştür fakat baktım göremedim.

Bir okulda çalışıyorum.  Burada fortinet 100 a kullanıyoruz. Şöyle bi sıkıntımız var.

bir kişi sürekli olacak dowvload yapıyor normalde olması gereken sesion 300 civarı iken bu kişi 2000 ile indirip tabiri caiz ise interneti sömürüyor

ve diğer kullanıcılar nete giremiyor. o ip yi yasaklıyorum fakat başka ip numarası ile yine devam ediyor. Bu sürekli tekrarlanıyor.Download u

kapatamıyorum  kullanılıyor çünkü.Bu kişiyi nasıl bulabilirim yada farklı bi çözümü olan varmı bana yardımcı olabilecek ??

Gönderildi : 19/03/2012 14:04

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Mac adresini bloklayın. Bandwith verin.

Gönderildi : 19/03/2012 14:54

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

fortigate cihazınızı kulanıcı bazlı yetkilendirme ile kullanabilirsiniz

Gönderildi : 19/03/2012 17:41

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Vasvi bey selamlar konuyu biraz açarmısınız tam algılayamadım ?

Gönderildi : 19/03/2012 18:36

(@fatihbilgili)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Konuya pek hakim değilim biraz bilgi verebilirmisiniz nasıl yapabileceğime dair.. 

Gönderildi : 19/03/2012 20:04

(@burakyilmaz)
Gönderiler: 159
Estimable Member

merhaba cihazın kullanıcı bazlı kullnabilir ve sıkıntılı kullanıcıya ayrı bır kural olusturup traffic shaper ile kullanıcın ınternet cıkışını yavaslata bilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/03/2012 14:53

(@AydinYildirim)
Gönderiler: 34
Trusted Member

Domain yapınız var mı? Varsa işiniz kolay, dilerseniz domainden, ip değiştirilmesini yasaklayın. FSSO veya FSAE ile domainde yetkili kullanıcılara interneti dağıtın. Policy kısmında domain kullanıcılarının policysi bulunsun. En sona ise diğer tüm kullanıcıların internetini engelleyen bir kural yazın. Böylece domainde olmayan kullanıcılar internete çıkamayacaktır. Domaininiz yoksa, diğer kullanıcıların iplerini tek tek tanıtın. Yukarıdaki işlemi yapın. Böylece Böylece ip adresini değiştirse bile internete çıkamayacaktır. Başka kullanıcının ip adresini kullanırsa çakışma olacaktır. Ayrıca fortigatete maksimum hızı da tanımlayabiliyorsunuz. Böylece diğer kullanıcıların hızına tecavüz edemeyecektir. Son çare ise switch üzerinde mac adresi üzerinden ip engellemesi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 09/04/2012 20:23

Paylaş: