Forum

Tavsiye ForgiGate H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tavsiye ForgiGate Hakkında

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
858 Görüntüleme
(@huseyindongul1)
Gönderiler: 79
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar  merhaba

Orta ölçekli FortiGate firewall ürünlerinden bir tanesini almayı düşünüyoruz. Ancak donanım hakkında fazla tecrübeye sahip değilim. Malesef 100.000 TL 'ler verecek CheckPoint yada Cisco ürünleri alamıyoruz. Acaba Forti nasıldır ? Bütçe olarak bize uygun gelmiştir.

Teknik Tecrübeleriniz benim için çok değerlidir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/01/2012 01:02

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Merhaba,

Sisteminizde nasıl bir yapı var bilmediğim için tam bir fikir veya ürün önermek yanlış olur fakat, Maliyet konusunda  ilk olarak en başta gelen LINUX Firewall kurabilirsiniz. Önerim Pfsense daha yeni kurulum Yaptım IBM Server üzerine 200 Kullanıcı bir firmaya ve saadece Donanım maliyeti ile

kolay Gelsin

Gönderildi : 29/01/2012 01:36

(@huseyindongul1)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mehmet bey

Öneriniz için teşekkürler ancak ben FortiGate tecrübesi hakkında cevap arıyorum.  Linux tabanlı bir server'i 3. parti yazılım ile kolaylıkla firewall 'a çevirebilirim. Anak aradıgım şey bu değil.

FortiGate hakkında bir tecrübe paylaşımı arıyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/01/2012 19:50

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Hüseyin bey, 

Forinet 80C 110C 200B cihazlarını kullandım ve sistemlerde Exchange VPN gibi özeliliklerini kullandım gayet sağlıklı bir şekilde çalışıyor

iyi çalışmalar

Gönderildi : 29/01/2012 20:56

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Fortigate ürün tercih ederken bu ürünle neler yapacağınız önem taşıyor.

Orta ölçek 60C, 80C ile başlar 110C diye devam eder. Ancak belki mevcut yapınıza bunlar yetmeyebilir. Bunu değerlendirmek için network yapınızı ve vereceğiniz hizmeti varsa VPN gibi özel hizmetler v.s. v.s. bilmek gerekiyor. (Örneğin Vlan, Policy Base Route adeti, v.b.)

Misal 200B cihazı orta ölçekten daha ziyade üst olarak nitelendirilir. Tabi değerlerde buna göre değişiyor.

Gönderildi : 30/01/2012 00:26

(@huseyindongul1)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey merhaba

FortiGate 311-B modelini düşünüyoruz.

http://www.rzk.com.tr/fortinet/fortinet_urunler.asp#311

İlave olarak Bu üründe juniperlerdeki gibi meeting yapabiliyormuyuz ? Uzak bağlantı için.

Paylaşımlarınızı  beklerim.

Teşekkürler

Gönderildi : 30/01/2012 16:45

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Juniper daki meeting tam olarak ne yapar ? Ben anlayamadım o nedenle soruyorum. Cevaplarsanız karşılığının olup olmadığını söylerim.

Gönderildi : 30/01/2012 18:26

(@huseyindongul1)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Son kullanıcıya destek verebilmek için uzak bağlantı aracı. Remote Tool aracı.

Aslında  olmasını illaki istediğim bir özellik değil. Sadece juniperde vardı. Bazen  hayat kurtarıyordu. Forti 'de varmı merak ettim.

Yoksada sorun değil.

Gönderildi : 30/01/2012 19:00

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Böyle bir özellik olduğunu duymadım. Emin olmamakla birlikte yok diyorum 🙂 Olsa sanırım hatırlardım.

Gönderildi : 30/01/2012 20:59

(@huseyindongul1)
Estimable Member
Konu başlatıcı

peki ürün ile ilgili tecrübeniz nedir ?

yani almak niyetindeyim.Ama tecrübem olmadıgı için güvenemiyorum. Servis agı nasıldır. Yönetimi vs

Gönderildi : 31/01/2012 18:02

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Fortigate ürünleri Türkiye ve Dünya pazarında çok fazla kullanılan ürünlerdir. Türkiye de bir çok teknik konuda hizmet veren firmalar mevcuttur.

Yönetim konusunda söylenecek bir söz yok gayet basit. Aklınza takılan bir durum varsa demo olarak https://www.fortigate.com   kullanıcı adı demo , şifre fortigate olarak girerseniz ürünüde inceleme sahibi olabilirsiniz. (Eğer giriş yapamazsanız ürünü protuct kısmından bulun sonra kayıt olun sonra sizi demo center yönlendirecek buradan gerekli bilgileri alıp test edebilirsiniz. )

Gönderildi : 31/01/2012 19:18

Paylaş: