Forum

Fortigate 80C - Hot...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 80C - Hotmail Uzantılı MSN Log in Sorunu

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@KaVKaZ)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

80C ürününü yeni satın aldım. Sorunum şu anda, app. block kısmında IM'lerin pass olması ve hotmail web erişiminin açık olmasına rağmen sadece hotmail.com uzantılı mail adresleri ile kullanıcılarım msnlerine log in olamıyorlar.

Bu sorunu aşamadım, yardımıcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/08/2011 13:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

80C ürününü yeni satın aldım. Sorunum şu anda, app. block kısmında IM'lerin pass olması ve hotmail web erişiminin açık olmasına rağmen sadece hotmail.com uzantılı mail adresleri ile kullanıcılarım msnlerine log in olamıyorlar.

Bu sorunu aşamadım, yardımıcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Fortigate üzerinde oldukça gelişmiş bir log sistemi var, ayrıca IP bazında szügeçte uygulayabiliyorsun. Bu log kısmında aynı makinadan sürekli login olmaya çalışıp IP olarak logları süzerek ne duruma istinaden kestiğini görebilirsin.

Gönderildi : 10/08/2011 23:16

(@KaVKaZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam msn porblemini çözdüm ama şöyle bir konu daha zuhur etti... Şirket kullanıcıları hotmail adresi ile login olamıyorlar. Mesela ithalat departmanında ki tüm kullanıcılar kendi hotmail adresleri ile msn kullanamıyor. Gidip yeni bir hotmail hesabı oluşturdum ve ithalatta ki pclerde msnlere log in olabildim. Bu durumuda görebilirmiyim, çok garip iş başıma geldi.

Gönderildi : 11/08/2011 13:57

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bence bu fortiden değil, başka bir explorer ile aynı accountu aynı bilgisayarda deneyin, büyük ihtimalle login olacaktır.

Gönderildi : 11/08/2011 14:10

(@KaVKaZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam dediğin gibi doğrudur... X kişi kendi [email protected] adresi ile msn'e log in olmazken y kişinin pc'nin [email protected] hesabıyla msn'e log in olabiliyor ve bütün şirkette bu şekilde. Bunun bir çözümü yok mu dur?

Gönderildi : 11/08/2011 15:40

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

fortigate böyle bir özellik var istediğin hesap login olamıyor msngera

park içindeki forti makalelerinde anlatılıyor.

Gönderildi : 11/08/2011 15:48

(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member

fortide genel ayar herkesin login olmasıdır.

Consol ekranında

config imp2p policy komutundan sonra show ile ekrana gelen ayarlarda MSN ile ildili bir Deny satırının olmaması gerekiyor.

ayrıca App. Control altında MSN ile ilgili IM all all pass ayarı yerine. IM kategorisi altında MSN seçilerek block satırlar haric en alttaki 4 satırın seçilmesi gerekiyor.(Pass yapılması lazım tabi.)

Ve en başta bakmanız gereken hotmail hesabına giriş yapamayan kişinin kendi PC sinde DNS olarak ne kullandığı TTNET in 195.175.39.39 ve 39.40 DNS leri kullanılıyor ise problem çıkıyor. Bunu TTNET te kabul ediyor. İsterseniz TTNET ile görüşün.

hotmaile bağlanamayan kullanıcılarda DNS olarak 8.8.8.8 veya OpenDNS adreslerini kullanarak test etmenizi öneririm.

Ve ayrıca Fortigate in firmware olarak en az 4.1.10 veya 4.2.8 de olmasına dikkat ediniz.

Gönderildi : 11/08/2011 16:18

(@KaVKaZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet baktım, ama ben böyle bir konfigurasyon yapmadım... Firmware Versionv4.0,build0324,110520 (MR2 Patch 7) versiyonundayım sitede ki makalelerden arayüzümde değişik.

Gönderildi : 11/08/2011 16:24

(@KaVKaZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dns ler de problem yoktur herhalde, çünkü web filtering gruplarına clientlar dahil edilmediğinde msnlerine login olabiliyorlar. Hepsini deniyeceğim, inşallah çözülür, çok teşekkürler.

Gönderildi : 11/08/2011 16:32

(@TuncayBAS)
Gönderiler: 139
Estimable Member

ozaman web filter porfili içinde web mail kategorisi bloklu olabilir.

size tavsiyem web filter profiliniz içinde kullandığınız manuel url filter listesine live.com adresini simple pass veya exempt olarak eklemeniz. bu sayede MSN nin arka planda erişmek istediği account.live.com, login.live.com gibi sitelere izin vermiş olursunuz.

Gönderildi : 11/08/2011 16:44

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Merhaba

aplication kısmında engelli değilse web categorilerinden engelleniyordur.
şu sitelere izin verin çalışıcaktır
account.live.com, login.live.com  hotmail.com msn.com

selamlar

Gönderildi : 11/08/2011 17:59

(@KaVKaZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese çok teşekkürler, satın alım yaptığım firma sorunu çözdü, dediğiniz doğrudur...

Gönderildi : 15/08/2011 20:16

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

bilgilendirme için tşkler

Gönderildi : 15/08/2011 20:22

Paylaş: