Forum

Fortigate 110C Even...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 110C Event Log PPPD Uyarısı

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
932 Görüntüleme
(@KayhanALTUN)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Kurumumuzdaki Fortigate 110C v4.0 MR3 build0458 firmware sahip cihazımızın (daha önceki firware sürümlerinde de vardı)

Event Log bölümünde:

Ortalama 1 dakika ara ile pppd is started ile pppd is exiting bilgisi raporlanıyor.

Sanki pppd gidiyor 1 dk sonra tekrar geliyor gibi bir bilgi anlamı çıkarttım.

Bu nedir?

Gözle görünen internet kesilmesi yok fakat

ping www.google.com -t ile sürekli ğing attığımda yine aynı sürelere yakın yerlerde 1 kereliğine ping atamıyor.

Not : İdaremizde Metro Ethernet bulunmakta olup Metro ethernet bağlandıktan 4-5 ay sonra yapmaya başladı bunu. Telekom kesinti olmadığını sürekli online olduğumuzu bildirdi.

Acaba bunun IP-Sec VPN ile mi alakası var çünkü IP-Sec VPN kurdum ADSL hattı olan diğer binamız ile.

Bir türlü anlayamadım.

Gönderildi : 08/08/2011 19:45

(@TuncayYILDIZ)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Merhaba,

Event id ve tam log kaydını erebilirmisiniz? logda source ve destination ip bilgisi varmı?

Gönderildi : 08/08/2011 20:17

(@KayhanALTUN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Uyarının yazdığı satırda destination bilgisi boş fakat Source bilgisinde DNS serverımızın IP adresi de boş görünüyor. Normal aralıkta DNS server IP görüüyor fakat uyarının olduğu bölümlerde görünmüyor.

Gönderildi : 08/08/2011 20:24

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

pppd log mesajları l2tp/pptp/pppoe işlemleri ile ilgilidir. VPN yapınız olduğundan dolayı aralıklı olarak böyle bir meajın gelmesi normaldir diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 08/08/2011 20:36

(@KayhanALTUN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim.

Aslında bu uyarı aşa yukarı VPN ayarını aktif ettiğimden beri veriyor (3-4 ay sorna farkettim VPN yaptığımı unuttum)

Bu uyarı ne bilgisidir kesinti mi ip-sec key doğrulama mı anlamadım. yani sorun var gibi şüphelendiriyor insanı

Kolay gelsin

Gönderildi : 08/08/2011 20:45

(@TuncayYILDIZ)
Estimable Member

Doğrulama olabilir. Aralıklı olarak takip etmek faydalı olabilir. ( bir vpn kesintisinde oluşuyormu gibi)

Gönderildi : 08/08/2011 20:49

Paylaş: