Forum

Fortinet wan1 ve w...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortinet wan1 ve wan 2 ayırma

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,538 Görüntüleme
(@ozsahan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba  arkadaşlar  bir sorum olcak  Fortinet  110c kullanıyorum 1 bacaktan metro 2 bacaktan vdsl2  swich modda çalışıyor  ben istyorum ki benim istediğim İP ler mesela wan 1 den çıksın  diğerleri wan 2 den çıksın böyle bir şey yapabilirmiyim acaba

Gönderildi : 14/12/2010 02:07

(@KemalAKBALIK)
Gönderiler: 223
Estimable Member

merhabalar
Şunu yapabilirsiniz aşağıda örnek gösteriyorum

Router - Static - Policy Route

1.olarak aşağıdaki policy route tanımını yapıcaksınız

Incoming interface - Internal local bacak
Source address / mask - 10.0.0.2/32    32 tane ip oluyor bu şekilde
Destination address / mask - 0.0.0.0/0.0.0.0 dışarıda ulaşması gereken yerler default kalıcak
Destination Ports - 1-65535 olarak kalıcak
Outgoing interface - Wan bacağımız internet bacağımız olucak

Source address / mask - 10.0.0.3/32    32 tane ip oluyor bu şekilde
Destination address / mask - 0.0.0.0/0.0.0.0 dışarıda ulaşması gereken yerler default kalıcak

2. olarak 

Source address / mask - 10.0.0.0/255.255.255.0

Selamlar

Gönderildi : 14/12/2010 11:55

(@uzaydemir)
Gönderiler: 3
Active Member

merhabalar
Şunu yapabilirsiniz aşağıda örnek gösteriyorum

Router - Static - Policy Route

1.olarak aşağıdaki policy route tanımını yapıcaksınız

Source address / mask - 10.0.0.2/32    32 tane ip oluyor bu şekilde

Source address / mask - 10.0.0.3/32    32 tane ip oluyor bu şekilde

2. olarak 

Source address / mask - 10.0.0.0/255.255.255.0

Selamlar

Merhabalar,

1.adımda anlatılan bu şekilde 32 ip oluyor kısmını anlayamadım o kısımları neden yapıyoruz.

benim problemim fotigate 80c'ye iki adsl hattı bağlıyorum biri wan1 de diğeri wan2 de.ama bi türlü istediğim ip yada ipleri wan2 den çıkaramadım nerede hata yapıyorum bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

benim yaptıklarım:

1. Wan1 ve Wan2 için ayrı ayrı static route yazdım ikisinin de metric değeri aynı.

2.Policy route yazdım.Denemek için 1 bilgisayar için yazdım.Policy route şu şekilde 10.100.10.5/32 makinası için incoming---->internet'e şeklinde 

buna çıkış interface wan2 dedim.

diğer makinaların wan1 den çıkması için default policy route yazdım bu 2 satırdaydı.

3.Policy yazdım.İnternal------>wan2 ye doğru any olarak da izin verdim.

fortigate kapattıp açtım sonrasında lan bağlantımın üzerinde ünlem vardı ip ye baktım herşey normal ip almış dns almış sıkıntı yok gibi görünüyor ama sadece google açılıyor google arama yapıyorum sonuç geliyor ama gelen sonuçtan bir linke bastığımda sayfa açılmıyor.

kabloyu çekip takıyom ünlem gidiyor internete girmeye çalışınca tekrar ünlem geliyor.

ben işin içinden çıkamadım.fortigate den anlayan dual wan nasıl yapılacağını bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum

Gönderildi : 20/04/2012 21:00

(@SercanSENYUREK)
Gönderiler: 2
New Member

Hocam merhaba ;

60D cihazımızda wan1 ve wan2 olacak şekilde 2 internet hattı kullanacagız. Wan 1 den bağlanacak kullanıcılar ve wan2 den baglanacak kullanıcıları ayırmam gerekiyor fakat 60d arayüzünde policy route bölümü mevcut değil.  bu cihazda bu ayarı nasıl yapılandırabiliriz.

Gönderildi : 29/12/2014 16:38

(@SercanSENYUREK)
Gönderiler: 2
New Member

features menüsünde advrouting open olması gerekiyormuş. sorun çözüldü teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2014 12:20

(@HaciYILMAZ)
Gönderiler: 574
Prominent Member

hocam şöyle bir problem yaşıyorum policy route yazınca kullanıcı istediğim wan dan çıkıyor ama bu seferde içerde yayınladığımız web sitelerine ulaşamıyoruz www.xxxx.com yazınca örnek olarak bunu nasıl çözebilirim

Gönderildi : 23/10/2015 03:22

Paylaş: