Forum

Aynı E-Mail Birden ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı E-Mail Birden Fazla Geliyor

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
483 Görüntüleme
(@sadikkaya)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.
Şirketimizde Clientlerimizde tanımlı pop3 hesapları mevcut. Herhangi bir client 1 gün gibi bir sürede Outlook 2003 te Gönder/Al yapmadığı zaman sunucuda olan bir e-maili 3-4 defa çekiyor. Yani sunucuda 5 tane mail olduğunu varsayarsak outlook a 20 tane mail düşüyor. Bu durumla ilgili şöyle bir tespitim oldu. Şirketimizde firewall olarak Fortigate 60B kullanıyoruz. Bu durum fortigate i ağımıza dahil ettikten sonra olmaya başladı. Bir süreliğine fortigate i devre dışı bıraktım. Bu problemle karşılaşmadık. Acaba fortigate üzerinde birşeylermi yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılar.

Gönderildi : 18/09/2009 13:52

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

pop3 de 1 mb tan sonraısnı pas edin kullandığınız profiledan
hatta en üste pop için bu rule ekleyin profile koymayın
internette yavaş olduğunda bu sorun gözlemlenebilir.
selamlar

Gönderildi : 18/09/2009 15:29

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Savaş Bey, Protection Profile kısmında ilgili profile altında 1mb pass seçili. POP3 ün altında 3 adet check var. Virus scan, file pattern ve Pass Fragmented Emails. Bunların üçününde seçili olması mı gerekir. POP için bir rule ekleyin demişsiniz. Orayı anlayamadım. Teşekkürler.

Gönderildi : 18/09/2009 15:44

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Savaş Bey, aşağıdaki resimdeki gibi bir policy mi oluşturmamı istiyorsunuz?

http://img9.imageshack.us/img9/6450/fortih.th.jp g">http://img9.imageshack.us/img9/6450/fortih.th.jp g" title="forti" alt="forti">

Gönderildi : 18/09/2009 16:21

(@savasdemir)
Illustrious Member

Nata işaret koyunuz ve policy i üstte taşıyınız

Gönderildi : 19/09/2009 12:37

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Savaş Bey, söylediğiniz gibi policy yi oluşturdum. Fakat sonuç yine aynı.

Gönderildi : 23/09/2009 13:51

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sorunuma hala bir çözüm bulabilmiş değilim. Servis sağlayıcımız ile görüştüm. Problemin Outlook ile alakalı olduğunu söylüyorlar. Fakat mantıklı bir açıklama değil. Çünkü aynı Outlook'ta farklı servis sağlayıcılarının barındırmış olduğu domainlere ait mail hesapları da var. Bunlarda herhangi bir problem yaşamıyoruz. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Gönderildi : 06/10/2009 19:45

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Fortigate devredeyken Outlook tan Sunucu zaman aşımı sayısını en uzun konuma getirerek denermisiniz?

Gönderildi : 07/10/2009 12:05

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sinan Bey, söylediğinizi bugün yaptım. Şuan test etme aşamasındayım...

Gönderildi : 08/10/2009 02:27

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Ek olarak şayet maillerin bir kopyası serverda tutulsun sekmesi işaretliyse bir defaya mahsus bunu kaldırın ve mailleri bu şekilde çekmeye çalışın. Sorun çözülürse sekmeyi tekrar işaretleyebilirisiniz.

Gönderildi : 08/10/2009 11:19

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet maillerin bir kopyasını sunucuda tut işaretli. Ama kaldırıp tekrar işaretlemek ne gibi bir çözüm olacak onu anlayamadım?

Gönderildi : 08/10/2009 12:54

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Şöyle bir çözüm olacak; şayet hatalı bir mail varsa o maile kadar olanları serverdan çekip temizleyecek. Sende hatalı maili serverdan silip tekrar işareti koyarak test edeceksin. Bu arada kullanıcılarda Outlook var değilmi, outlook expres değil?

Gönderildi : 08/10/2009 13:05

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım Sinan Bey, fakat bu durum bir maile özel değil. Örneğin bu sorunu yaşıyorum. Daha sonrasında sunucudan mailleri çekiyor. Fakat daha sonra başka bir mail veya mailler için tekrar ediyor. Bu arada Outlook 2003 kullanıyorum.

Gönderildi : 08/10/2009 13:42

(@savasdemir)
Illustrious Member

sadık bey şu kuralı yazdınızmı ?
internall all wan1 all pop3 accept nat - protection profile seçmeyiniz
ve bu policyi en sağtaraftan move up yapıp en üstteki policy id sini yazarak üzerine taşıdınızmı ?
şayet mail göndermedede aynı sorun varsa servisi pop3,smtp seçmelisiniz

Gönderildi : 14/10/2009 14:05

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Savaş Bey, bu kuralı wan dan internal a yapmamız gerekmiyor mu?

Gönderildi : 12/11/2009 20:41

Paylaş: