Forum

Fortigate 60B İnter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fortigate 60B İnternet Kesilmesi

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@sadikkaya)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirketimde Fortigate 60B kullanmaktayım. Modemim bridge modda ve fortigate devrede iken internetimde 15 dakikada bir kesilmeler yaşıyorum. Fortigate'i aradan çıkartıp modemimi normal mode a aldığımda herhangi bir kesilme yaşamıyorum. Bu sorunun fortigate ile bir ilişkisi olabilir mi?

Teşekkürler.

Gönderildi : 19/08/2009 14:43

(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member

İnternet kesilmeleri derken;

System->Network->Wan  kısmından, internete bağlı olup olmadığnızı gözlemleyiniz. (WAN Ip net mask hanesinde, aldığınız IP gözükür.),

Eğer orda IP almış ve bağlı olarak görünüyorsanız, DNS sorununuz olabilir.

İnternetinizin olmadığı zamanlarda, DOS'tan mesela google'ı pingleyin. Ping'lere hızlı yanıt geliyorsa, DNS sunuculuğu yapan cihazınızı kontrol edin.

Ve ya;

İnternetinizin olmadığı zamanlarda, DOS'tan mesela google'ı pingleyin.
Ping'lere yavaş yanıt geliyorsa, dışarıya trafiği izleyin, clent'lerden dışarıya yoğun trafik vardır, bundan dolayı internet kesikmiş gibi görünür, oysa dışarıya akan trafik'ten dolayı sorun oluyor.

Ayrıca Alert Message Consol'da bir şeyler yazıyor mu ona bakın.

Gönderildi : 19/08/2009 14:58

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

System>Network>Wan kısmında IP almadığımı gözlemliyorum. Failed durumundayım yani. Bir dakika içerisinde yeninden geliyor internet. Bazen gelmiyor, bu durumda ise modemi resetliyorum. İnternet geliyor. Alert message console da ise sadece 1 uyarı var. Oda "system restart" uyarısı.

Gönderildi : 20/08/2009 12:58

(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member

System>Network>Wan kısmında IP almadığımı gözlemliyorum. Failed durumundayım yani. Bir dakika içerisinde yeninden geliyor internet. Bazen gelmiyor, bu durumda ise modemi resetliyorum. İnternet geliyor. Alert message console da ise sadece 1 uyarı var. Oda "system restart" uyarısı.

Modeme gelen splitter ve kabloları kontrol et, splitteri devreden çıkar, sıfır telefon kablosu tak.

Modem ve Forti arasındaki kabloyu, kalteili bir kablo ile değiştir ve ya imkanın yoksa, üçlarını yenile, tekrar çak.

Gönderildi : 20/08/2009 13:35

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Söylediklerinizi deneyeceğim. Daha sonrasında sizlerle paylaşacağım. Teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/08/2009 15:06

Paylaş: